Jaké vitamíny při chemoterapii?
– Vyhýbejte se intenzivním vůním a pachům. – Pokud trpíte silným nechutenstvím, požádejte svého lékaře, aby vám předepsal nutridrinky, které vám zajistí potřebnou výživu. – Po jídle odpočívejte na židli (nejméně dvě hodiny po jídle si nelehejte). – Při nevolnosti dýchejte pomalu a zhluboka.Terapie vitaminem C ve vysokých dávkách na podporu imunity po vyčerpávající protinádorové léčbě. Terapie vitaminem D ve vysokých dávkách významně posiluje imunitu, podporuje uchování svalové hmoty u často vysíleného onkologického pacienta, zlepšuje náladu – působí proti depresím, strachu a smutku.Mezi lehce stravitelná jídla patří: acidofilní mléko či podmáslí, čerstvé jogurty, netučný tvaroh, jemné libové maso, drůbeží, telecí či jehněčí, ale i ryby. Podstatné pro dobré trávení je polykat vše dobře rozkousané. Chybí-li zuby, je nutno jídlo rozmělnit jinak.

Co pít po chemoterapii : Nejdůležitější je výrazné zvýšení příjmu tekutin před, v průběhu i ve dnech po podání chemoterapie. Pít můžete kromě alkoholu jakékoliv tekutiny. Bez vědomí lékaře si nenasazujte žádné nové léky. Obzvláště velkou pozornost si vyžadují léky na bolest, včetně různých mastí a krémů.

Jak vrátit chuť po chemoterapii

Když nemáte chuť k jídlu

Mějte zásobu zmrzliny, jogurtu a jiných, vysokokalorických, vysokoproteinových menších jídel, po kterých můžete kdykoliv sáhnout. Jídla si připravujte tak, aby vypadala co nejvíce lákavě- ozdobte trochou petržele, citronovou kůrou.

Co pomaha na nevolnost po chemoterapii : O nevolnosti, která se po podání léčby může rozvinout až doma, Vás lékař poučí a předepíše Vám odpovídající léky. Setrony (ondansetron, palonosetron, granisetron). Velmi efektivní antiemetika využívaná hlavně u chemoterapeutických režimů s vysokým rizikem rozvoje zvracení. K dispozici je tabletová i nitrožilní forma.

K nejoblíbenějším produktům patří například cucavé tablety Preventan, GS Imunostim, Celaskon, Pharma Activ nebo Cetebe. Tyto přípravky je více než vhodné užívat v období, kdy řádí chřipka a různé infekce.

Mezi nežádoucí účinky chemoterapie, které postihují trávicí trakt, patří především nevolnost a zvracení, potíže s vylučováním (průjem, zácpa), ale také poškození sliznice dutiny ústní a krku.

Co se nesmi jíst při chemoterapii

Doporučení při bolesti v dutině ústní a při bolestivém polykání

Vhodné potraviny a jídla Nevhodná jídla
jablečná šťáva, banány, měkké ovoce rajčata
polévky, tekutiny kořeněná jídla
tvaroh, tavený sýr velmi slaná jídla
míchaná vejce syrová zelenina

O nevolnosti, která se po podání léčby může rozvinout až doma, Vás lékař poučí a předepíše Vám odpovídající léky. Setrony (ondansetron, palonosetron, granisetron). Velmi efektivní antiemetika využívaná hlavně u chemoterapeutických režimů s vysokým rizikem rozvoje zvracení.Přístroj DigniCap® pomáhá pacientům předcházet ztrátě vlasů působením chemoterapie. Laicky řečeno, jde o chladicí čepici, která se využívá v průběhu aplikace chemoterapie. „Ochladí se pokožka, dojde ke zpomalení metabolismu a vlasový kořínek, který je v tuto chvíli zavřený, nepřijímá to cytostatikum.

Někdy tyto příznaky v mírnější formě doprovázejí celou dobu léčby, většinou je však nevolnost a zvracení jen v omezeném čase při a po chemoterapii. Obtíže mohou začít při podávání chemoterapie a přetrvávat 8 až 24 hodin po jejím skončení.

Jak dlouho trvá únava po chemoterapii : U onkologických pacientů může mít únava podobu nadměrného, trvalého vyčerpání a snížení kapacity k fyzické a duševní práci. Únava, vyčerpanost a zvýšená potřeba odpočinku trvá více jak dva týdny. Dostavuje se bez předchozí námahy a odpočinek nevede k jejímu odstranění.

Jak posílit imunitní systém rychle : Pro správné fungování imunitního systému můžeme udělat mnohé pomocí stravy. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, celozrnné obiloviny, mléčné výrobky s nižším obsahem tuku. Důležité jsou potraviny s vysokým obsahem bílkovin jako jsou luštěniny, raby, maso, vejce.

Jak posílit imunitu přírodní cestou

Nejlepší babské rady na posílení imunity:

  1. Pijte čaj z čerstvého zázvoru.
  2. Na podzim si vyrobte šípkový sirup.
  3. Pravidelně konzumujte rakytník.
  4. Na jaře jezte hodně medvědího česneku.
  5. Celoročně pijte vitánii snodárnou.


Chemoterapie se často podává v cyklech (sériích), které zahrnují většinou třítýdenní přestávku, během níž má organismus možnost se zotavit a vytvářet v orgánech a tkáních nové normální zdravé buňky. Ve většině případů trvá léčba nejméně tři měsíce a někdy celkově až tři roky.Obtíže mohou začít při podávání chemoterapie a přetrvávat 8 až 24 hodin po jejím skončení. Při opakovaném podávání chemoterapie se může stát, že nevolnost nebo dokonce i zvracení začnou ještě před podáním cytostatik, jde o takzvanou předběžnou nevolnost.

Jak zmírnit vedlejší účinky chemoterapie : Mezi bezprostřední nežádoucí účinky chemoterapie patří nevolnost, případně zvracení. Může se objevit v průběhu podání cytostatik nebo krátce po podání. V současné době se většině pacientů podávají před chemoterapií podpůrné léky, které nevolnosti zabrání (Zofran, Emend, ad.).