Jaké vitamíny obsahuje dýně Hokaido?
Léčivé účinky dýně Hokaido, která je opravdovou vitamínovou bombou, jsou přímo zázračné. Pomáhá při onemocnění slinivky břišní, sleziny, žaludečních potížích, ale také při poruchách ledvin a srdečních potížích. Má močopudné účinky a obsažené látky bojují proti hlístům, roupům a škrkavkám.Dužina dýně obsahuje téměř 90 procent vody, vlákninu a poměrně málo sacharidů. Je bohatá na hořčík, draslík, měď, selen, sodík, chlór, železo, zinek, fosfor, vitamin A, beta-karoten, alfa-karoten a lutein. Dále obsahuje bílkoviny, vysoce kvalitní nenasycené mastné kyseliny a omlazující kyselinu nukleovou.Dýně obsahuje velké množství rozpustné vlákniny – zahání hlad. Snižuje krevní tlak a má protirakovinné účinky. Rozmixovaná s mlékem se doporučuje při poruše trávení a žaludečních vředech. Působí jako slabé diuretikum, podporuje tvorbu moči.

Jaké má vitamíny dýně : Dýně sice obsahuje až 90 % vody, ale k tomu v ní najdeme vlákninu, vitamíny a minerální látky. Z vitamínů je to vitamín C, A, E, K, B1, B2, B3, B5, B6 a z minerálů železo, měď, draslík a hořčík. Dýně patří k potravinám s nejnižším obsahem tuku a sodíku, což jsou látky ohrožující srdce a arterie.

Co vařit z dýně Hokaido

Hokaido se výborně hodí i na slano. V posledních letech je populární především díky krémové polévce, stejně dobře se hodí pro přípravu pomazanek, do rizot, k fazolím nebo jen tak upečená.

Která dýně se nemusí loupat : Hokaido se nemusí loupat, dýni stačí rozpůlit, odstranit prostřední část obsahující semínka a zbytek dýně pokrájet na větší či menší kusy (nebo půlky nechte vcelku). Podobně jako třeba kořenové zelenině, i dýni velmi prospěje, když ji napřed upečete v troubě, zvýrazní se tak její chuť.

Dýně Hokkaido

Nejspíš nejznámější dýní je Hokkaido. Má sytě oranžovou barvu, kulatý tvar a váží okolo dvou kilo. Skvělé na ní je, že se nemusí loupat, stačí ji jen zbavit semínek s měkké dužiny a hurá na vaření. Má sladší chuť, proto se hodí na přípravu dezertů, ale také na polévky nebo jako příloha.

"K favoritům podzimní kuchyně patří dýně Hokkaido, má velmi tvrdou oranžovou slupku, je příjemně sladká a jako jediná se neloupe. Hlavně tedy proto, že to nejde.

Proč je dýně horka

Rostliny z čeledi tykvovité mohou obsahovat cucurbitacin, toxickou sloučeninu, která se vyznačuje hořkou chuť. U domestikovaných tykvovitých byla hořkost šlechtěním odstraněna. Někdy však hmyz, který se pohybuje z jednoho pole na druhé, může přenést na kultivovanou rostlinu pyl z divoké nebo okrasné rostliny.Dýně se řadí mezi zeleninu. Obsahuje 90% vody a některé důležité minerály jako sodík, draslík, hořčík nebo železo. Oranžové zbarvení některých druhů dýní způsobuje lutein, alfa a beta karoten – provitamíny vitamínu A.Co škodí vitaminům

Je totiž citlivý na světlo, teplo, ale i na vzdušný kyslík. Z potravin se tedy ztrácí jak při dlouhém skladování mimo mrazničku, tak při krájení nebo mixování. Ale hlavně o něj přicházíme při tepelné úpravě. Podobně jsou na tom i mnohé další vitaminy a minerály.

Ideální doba pro užívání multivitaminů je ráno, nejlépe spolu s jídlem (platí to i pro těhotné ženy). Ale nic se nestane, ani když je užijete v poledne. Pozor si ale dejte, pokud multivitamin obsahuje i vitamíny skupiny B. V tom případě je neužívejte pozdě večer – mohli byste mít problém se spánkem.

Jak zavařit dýni hokaido na polévku : Dýni oloupeme, z dýně zbavíme měkké dužiny i s jádry a na prošky a pak na kostičky Plníme do sklenic a sterilujeme 30 40 minut při teplotě 70 – 75 °C.

Jak uchovat hokaido : Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch. Pokud ji skladujete déle, občas ji prohlédněte, jestli se na některém místě nekazí.

Kdy je dýně jedovatá

Nezralé dýně jsou prý jedovaté. Je 12. červevec a pod rostlinou už je asi 5-6 plodů v různém stupni zralosti. Ten nezralejší už má světle oranžovou barvu.

Sáhněte po dýni hokaido nebo po máslové dýni! Tyto dva druhy jsou na přípravu krémových polévek nejlepší. Obsahují navíc i spoustu vlákniny, vitamínů A, C, D a E, vápníku, železa, hořčíku a minerálů. Dýně Hokkaido – Její zářivě oranžová slupka se nemusí loupat, což vám ušetří spoustu času při přípravě.Můžete se setkat s dýní Hokaido, máslovou dýní, muškátovou dýní, špagetovou dýní a velkoplodou dýní Goliáš – to jsou ty jedlé. A pak existují ještě nejedlé – Andělská křídla, labutěnky (podlouhlé), Sweet dumplings (zeleně pruhované).

Jak dlouho vydrží hokaido : Jak sklízet a jak skladovat

Sklizené dýně uchovávejte v chladném a suchém prostoru, aby je nenapadla plíseň a nekazily se. Dýně sklizené včas vám vydrží půl roku, přejde-li přes ně první mráz, zkrátí se doba skladovatelnosti na tři měsíce.