Jaké vitamíny najdeme v pórku?
Za zmínku stojí vysoký obsah vitaminů skupiny B a vitaminu C.Pórek v těle totiž likviduje bakterie a plísně, čistí žaludek a zprůchodňuje trávicí trakt. Krom toho při pravidelné konzumaci pozitivně působí na hladinu cholesterolu. Ve spoustě domácností se však z pórku používá jen jeho bílá cibule, která není tak pikantní a rychleji měkne.Pórek můžete konzumovat celý a překvapivě zelená část obsahuje až dvojnásobek vitaminů oproti bílé části stonku. Proto s chutí zpracujte i listy. To platí zejména u křehké jarní odrůdy pórku, určené ke konzumaci za syrova.

Jak se skladuje pórek : Tipy na skladování pórku v ledničce

Pórek jednoduše vložíme do zásuvky s ostatní zeleninou. Žádné mytí ani zkracování listů. Jen si dejme pozor na jednu věc – ostatní zelenina může nasát aroma pórku, které je velmi intenzivní. Abychom tomu předešli, můžeme pórek zabalit do plastového sáčku.

Co obsahuje pórek

Z minerálních látek jsou v pórku hlavně draslík, hořčík, selen, fosfor, mangan a železo. A navíc vitamíny C, E a B6. Při vaření obvykle využíváme stonek téhle rostliny, přitom listy obsahují až dvakrát víc zdraví prospěšných látek než ta běžně využívaná bílá část.

Na co je zdravy pórek : Pórek je přímo kartáčem pro naše střeva. Pravidelná konzumace této zeleniny bohaté na prebiotika a vlákninu čistí naše střeva od škodlivin a plísní, zlepšuje a posiluje zdravý mikrobiom a podporuje zdravé zažívání, pomůže také se zažívacími potížemi, jako jsou křeče nebo nadýmání.

„Pleti prospívají potraviny, které obsahují hlavně vitamin C a E, dále také betakaroten, selen, zinek draslík a omega-3 mastné kyseliny,“ vysvětlila Petra Řehořková a vyjmenovala, že mezi takové potraviny patří jakékoli ovoce a zelenina, třeba řepa nebo avokádo, celozrnné obiloviny, ořechy, semínka (dýňová, …

Pórek léčí střeva i pleť

Skvěle čistí žaludek, takže ho můžete využít na bolesti břicha, při nadýmání i při celkové očistě. Dostane z vás doslova všechno – a to jak z těla, tak z krve. Při pravidelné konzumaci vám pomůže i snížit cholesterol v krvi nebo přispěje k lepší a čistější pleti.

Jak dlouho vydrží pórek

Při skladování dělá pórku dobře chladno. Při teplotě 0°C by měl vydržet i 2 měsíce a dělá mu dobře i relativně vlhké prostředí 90 až 95%.Pórek můžeme skladovat v ledničce (maximálně však cca 20 dní). Pokud chcete, aby vám pórek vydržel delší dobu, je třeba jej zmrazit.Látky obsažené v celeru pomáhají rozpouštět hlen a zároveň desinfikují sliznice. Celer působí silně močopudně, snižuje hladinu cukru v krvi a hladinu krevního tlaku. Najdeme v něm celou řadu vitaminů, především C a B, a minerálních látek, konkrétně draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, zinek a jód.

Nadměrné vystavování pokožky UV záření způsobuje rozklad kolagenu, a tedy jeho snížený obsah v pokožce a následnou tvorbu vrásek. Zejména UV-A záření proniká do škáry, kde poškozuje kolagenová a elastinová vlákna. Neblahé účinky na elasticitu pokožky má také kouření, nadměrné používání mimických svalů nebo stres.

Co nejlépe hydratuje pleť : Čistá voda je nejjednodušším a nejdostupnějším způsobem, jak docílit krásné pleti. Pokud budete pít denně dostatek tekutin, podpoříte nejen trávení, ale také rychlejší přirozenou regeneraci a detoxikaci organismu, což se velmi rychle odrazí ve vaší tváři.

Jak je zdravá pažitka : Dle vědeckých výzkumů má pažitka protizánětlivé, antimikrobiální a protiplísňové účinky. Ulevuje při bolestech v krku a její šťáva může zevně posloužit k úlevě po přílišném slunění.

Jak nejlépe uchovat pórek

Pokud chceme, aby nám pórek vydržel delší dobu, tak nejvhodnější je ho zamrazit. Po umytí ho nakrájíme na kolečka a v kelímku nebo sáčku dáme zamrazit.

Sklizeň letního póru začíná v červenci a pokračuje až do září, podzimní pór sklízíme v říjnu až listopadu a zimní po přezimování až na jaře. Letní odrůdy póru mají světlejší barvu listů a listy jsou užší. Nejlepším způsobem sklizně je vyrývání, pór zásadně nevytrháváme. Kořeny poté odřízneme a listy zkrátíme.Na zahrádkách lze k ochraně úspěšně využít zakrytí porostu póru netkanou textilií. Porost zakrýváme po dobu 4 – 6 týdnů vždy přes období náletu.

Co způsobuje celer : Celer působí silně močopudně, snižuje hladinu cukru v krvi a hladinu krevního tlaku. Najdeme v něm celou řadu vitaminů, především C a B, a minerálních látek, konkrétně draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, zinek a jód.