CO JE TUPOZRAKOST
Postižené oko postupně ztratí svoji zrakovou schopnost. Vada je v dospělosti neodstranitelná. Dochází ke ztrátě prostorového vidění, člověk často vidí jakoby přes matné sklo a stává se prakticky jednookým.Tupozrakost se nedá operovat. Nelze odstranit ani laserem či jiným způsobem, jak si mnozí mylně myslí. Do 6 let věku ji ale můžeme úspěšně léčit okluzí (zakrýváním zdravého oka) a pravidelným cvičením tupozrakého, hůře vidoucího oka. Samozřejmě je důležitá přesná a správná korekce diotrické vady.Nemocný vidí zastřeně, jelikož zakalená čočka má sníženou průhlednost a světelné paprsky se tak nedostávají až k sítnici. Onemocnění není nikterak bolestivé, v počáteční fázi není často ani patrné. Postupem času se zakalení zvětšuje a zrak postiženého se zhoršuje.
Jak vidí člověk s šedým zákalem : Člověk postižený šedým zákalem vidí čím dál rozmazaněji a méně ostře, jako kdyby měl před očima závoj. Barvy vnímá matněji a reaguje citlivěji na jasné světlo. K poruchám vidění, resp. zakalenému zraku, však mohou vést i jiné příčiny.
Kdy vzniká tupozrakost
Tupozrakost (amblyopie) vzniká v prvních letech života, její příčiny jsou rozmanité. Nejčastěji ji způsobuje refrakční vada oka (většinou dalekozrakost, někdy astigmatismus), jindy šilhání, případně některá jiná onemocnění oka.
Jak poznam že Ztracim zrak : Nejčastěji budete mít při zrakové únavě tyto příznaky:
- bolavé oči.
- nepříjemný pocit v očích, často spojený s jejich suchostí
- rozmazané, zamlžené či dvojité vidění
- bolesti zad a krku.
- potíže při zaostřování
- citlivost na světlo, a to jak na slunce, tak na umělé osvětlení
- pocit tlaku ve spáncích a na čele.
S léčbou lze samozřejmě začít i později, ale úspěšnost s přibývajícím věkem klesá. Léčba je vždy individuální, kombinuje nošení dioptrických brýlí a používání okluzoru pro zakrytí zdravého oka (slabší tupozraké oko se tak posiluje) a v neposlední řadě dítě procvičuje oko pomocí pravidelných pleoptických cvičení.
Člověk s astigmatismem vidí rozostřený, zamlžený a deformovaný obraz na všechny vzdálenosti. Astigmatická vada významně zhoršuje kvalitu vidění a to jak do dálky, tak do blízka. Tato vada je označována přídavnou dioptrií tak zvaným cylindrem.
Jak vidí člověk s makulární degenerací
Věkem podmíněná makulární degenerace (často se používá zkratka AMD z anglického výrazu age-related macular degeneration) je onemocnění centra sítnice, tzv. žluté skvrny. Má zásadní vliv na zrak a život postižených. Postižení mohou vidět šedou skvrnu nebo stín uprostřed zorného pole.Rychlost kalení čočky je různá. Od počátečních obtíží do úplné slepoty mohou uplynout roky, ale také měsíce, či desetiletí. Oční čočka se nachází v oku za duhovkou. Nezkalená čočka není v oku vidět.Při šilhavosti se jedno oko dívá přímo dopředu a druhé do strany, ať už do vnitřní nebo vnější. Situace, kdy je jedno oko vychýlené směrem dovnitř, se odborně nazývá esotropie nebo esoforie. Když oko naopak směřuje spíše ven, jde o exotropii (exoforie).
Vhodné způsoby cvičení vám doporučí lékař, jeho cílem je co nejvíce zapojovat tupozraké oko. K činnostem, které lze doma provádět patří modelování, různé stolní hry, pexeso, stavebnice, skládačky, zapínání knoflíků, ale také obkreslování obrázků, vystřihování nebo házení na cíl, chůze po čáře apod.
Jak rychle se může zhoršit zrak : Vlhká forma věkem podmíněné makulární degenerace se objevuje méně často, ale bez vhodné léčby ke ztrátě zraku dochází rychle, obvykle v řádu týdnů.
Jak si zkontrolovat zrak doma : Doma na zemi vleže (nebo i vsedě) můžete dobře otestovat i šíři vašeho zorného pole. Správné vidění koutkem oka má pomoci rychle reagovat na nebezpečí. Nosíte-li brýle, sundejte je. Lehněte si, levou rukou si překryjte levé oko a do druhé si vezměte pero nebo tužku, ruku natáhněte a soustřeďte se na předmět v ruce.
Kolik dioptrií je hodně
Nejčastější korekce se pohybují v rozsahu cca do 3 dioptrií oběma směry. Pro tzv. střední krátkozrakost (myopia modica) je typická korekce –3 až –6 dioptrií, jako vysoká (gravis) se hodnotí –6 až –10. Těžká myopie může nabývat hodnot korekce okolo –15 nebo –20 dioptrií, výjimečně ještě více.
Při makulární degeneraci dochází k postižení tzv. žluté skvrny (centrální části oční sítnice). Onemocnění se vyskytuje ve dvou formách – suchá a vlhká, přičemž „vlhká“ forma postupuje velmi rychle a dokáže zničit zrak během několika týdnů či měsíců.Někteří lidé jsou přesvědčeni, že si šedý zákal mohou vyléčit i jinak – např. kapkami či vitamíny. Bohužel tomu tak není. Šedý zákal nelze odstranit nijak jinak než operací a neexistuje jiný způsob jeho léčby.
Jak odstranit šedý zákal bez operace : Šedý zákal nelze léčit žádnými léky ani zlepšit nošením dioptrických brýlí či kontaktních čoček. Jediným úspěšným řešením je operace. Odstranění šedého zákalu probíhá pomocí ultrazvuku či laseru a je naprosto bezbolestné.