Vibrování je nutné provádět vždy za sucha a v suchém stavu. Následně se celá dlážděná plo- cha ještě jednou důkladně zasype spárovacím materiálem. Plochu srovnanou vibrováním se spárami vyplněnými zá- sypovým pískem je možno ihned používat.Skladba pod zámkovou dlažbu a její provedení závisí především na stávajícím podloží a na budoucím účelu. Obecně je doporučeno pro pěšinky volit podklad o celkové výšce 25-30 cm, pro příjezdové cesty a stání aut 35-40 cm. V obou případech je třeba použít šterkodrť s frakcí 0-32, případně 0-63 mm.Až budete mít kus úseku vyplněný štěrkem, pomocí latě ho stáhněte a zarovnejte. Pokud budete potřebovat sklon, zohledněte to již u podloží. Kameny se na podloží položí podle obrazu pokládky a pomocí gumové palice vyrovnají do stejné výšky. Vyplňte spáry štěrkem a na boky můžete přisypat zeminu.
Jak těžkou vibrační desku na zámkovou dlažbu : Na podloží použijeme vibrační desku těžší (podle výšky podloží), na zažehlení dlažby stačí deska 60 – 85 kg. Na hutnění přípojky, tedy do výkopu, používáme vibrační pěch. Patka vibračního pěchu např. NT 65 NTC má rozměry 280 x 280 mm.
Co na mech na dlažbě
Ocet, například, je známý svými antiseptickými a fungicidními vlastnostmi. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a postříkejte postižené oblasti. Ocet zničí mech a zároveň pomůže zabránit jeho budoucímu růstu.
Čím vydrhnout dlažbu : Nejprve doporučujeme použít obyčejný rýžový kartáč spolu s obyčejným kuchyňským octem, což je bezpečný čistící prostředek i pro beton (adekvátně nižší účinnosti). Pokud by jeho i opakované použití nebylo ani částečně úspěšné, pak lze použít specializované čističe na betonové povrchy.
Na venkovní keramickou dlažbu v tloušťce 2 a více centimetrů doporučujeme zvolit postup mokrého řezání. Voda zabrání prášení i přehřátí nástroje. Dosáhnete díky němu čistého, rovného řezu. Na druhou stranu je nevýhodou nutnost pořízení vodou chlazené pily.
Do výšky 20 cm nasypeme štěrk o velikosti 8–16 mm a vrstvu opět zhutníme. Druhá vrstva podloží: V druhé vrstvě nasypeme jemnější štěrk o velikosti 4–8 mm do výšky cca 5 cm. Vrstvy štěrku by měly mít stejnou výšku.
Kolik štěrku pod Zamkovku
Zhutněte podloží
Připravte podloží pro pokládku. Pro vyšší zátěž třeba u vjezdu do garáže by se měl podklad skládat ze dvou vrstev kameniva. Spodní vrstvu o síle 20–30 centimetrů by měla tvořit lomová drť frakce 32/63 mm. Na ni se položí vrstva kameniva 8/16 mm o síle 10–20 centimetrů.Ceník ke stažení v PDF s možností jeho přehledného vytisknutí
Štěrky | Cena bez DPH | Cena s DPH |
---|---|---|
Štěrk 4/8 | 750 Kč/t | 908 Kč/t |
Štěrk 8/16 | 595 Kč/t | 720 Kč/t |
Štěrk 11/22 | 555 Kč/t | 672 Kč/t |
Štěrk 16/32 | 575 Kč/t | 696 Kč/t |
Vibrační desky do 65 kg / do 15 kN – využívají se při lehčích hutnících pracích například při hutnění zeminy, štěrku, kameniva nebo při pokládce zámkové dlažby na menší ploše.
Zhutněte podloží
Připravte podloží pro pokládku. Pro vyšší zátěž třeba u vjezdu do garáže by se měl podklad skládat ze dvou vrstev kameniva. Spodní vrstvu o síle 20–30 centimetrů by měla tvořit lomová drť frakce 32/63 mm. Na ni se položí vrstva kameniva 8/16 mm o síle 10–20 centimetrů.
Co ničí mech : Jako druhý krok proto nastupuje použití chemických prostředků, které kořínky mechu zničí. Velice oblíbené je použití směsi modré skalice (síran měďnatý) s vodou. Na střechu se nanáší pomocí stříkací pistole, postřikovače či zahradní konve.
Čím zlikvidovat mech v zámkové dlažbě : Mechu v zámkové dlažbě se můžete zbavit i dřevěným popelem. Obsahuje totiž směs fosforu, draslíku a hořčíku. Jednoduše dlažbu posypte a počkejte, než se mech udusí. Pokud se vydáte touto cestou, nezapomeňte, že stačí málo a popel zašpiní co může.
Jak vytřít dlažbu bez šmouh
Dlažbu vyčistí i pára
Pro důkladnější úklid se skvěle hodí parní čističe, které vyčistí i zašlou špínu mezi spárami. U keramické dlažby se vyhněte abrazivním, brusným, prostředkům, které by mohly povrch podlahy poškodit. Babičky radí: Na vodní kámen na dlaždičkách použijte ocet.
V pravý čas umýt spárovací hmotu
Spárovací hmotu, která zůstane na povrchu obkladů, je třeba umýt vlhkou houbou. Nejlépe 10 minut po spárování, až je hmota tzv. zavadlá. Zároveň ale nesmí být ani tekutá, abyste ji nevymyli i ze spár.Běžné dlaždice řežeme tak, že nařízneme povrch dlaždice a přes pevnou hranu z dlaždice odřezávaný kousek mírným tlakem odlomíme. Potřebujeme-li odříznout zvláště úzký proužek, bude vhodné dlaždici naříznout i z rubové strany. Složitější výřezy vytvoříme speciální ruční pilkou.
Jak řezat dlažbu aby nepraskla : Řezání dlažby řezačkou dlaždic
K řezání dlaždic touto metodou potřebujete řezačku dlaždic, která se jmenuje ruční gilotina, a úhlovou brusku s diamantovým kotoučem. Speciální řezačka – gilotina je oblíbeným nástrojem pro řezání keramických dlaždic. Můžete si je zakoupit v našem hobby marketu.