Výměníky se dělí do dvou skupin – beze změny fáze nebo se změnou fáze. Podle konstrukce teplosměnné plochy se používají deskové nebo trubkové.Výměník tepla je zařízení, které dokáže přenášet teplo z jedné látky do druhé. Zdrojem energie jsou mimo jiné solární panely, kotle nebo tepelná čerpadla. Médium pro příjem tepla může být voda, okruh pro vytápění a dokonce i chlazení.U deskového výměníku je teplo velmi lehce předáváno skrze tenkou stěnu, která odděluje teplé médium od chladného. Teorie přenosu tepla z jednoho média na jiné, případně z jedné kapaliny na druhou je dána několika základními pravidly. Teplo je vždy přenášeno z teplejšího média na chladnější.
Jak funguje teplovzdušný výměník : Teplovzdušný výměník odebere zbytkové teplo ze spalin odcházejících odkouřením a předá sálavé a konvekční teplo do vytápěného prostoru. Znatelně se tak zvýší účinnost Vašich kamen, zároveň se také sníží celkové náklady na vytápění. Teplovzdušné výměníky jsou určeny na všechny druhy kamen, krbů a sporáků.
Na co je výměník
Výměník (přesněji tepelný výměník) je zařízení, které slouží k výměně energie mezi soustavami a objekty o různých parametrech. Výměníková stanice je součástí areálů továren a sídlišť. Zajišťuje distribuci tepla pro vytápění objektů a ohřev teplé vody.
Kdo byl výměník : Je to člověk, který vlastnil chalupu bez polností, nebo jen s malou zahrádkou, která ho nemohla uživit. Proto si musel obživu obstarávat prací u někoho jiného.
Dotýkají-li se dvě tělesa o různých teplotách, bude přecházet teplo z teplejšího tělesa na chladnější tak dlouho, až se teploty obou těles vyrovnají. Tento děj, při kterém, pohybující se částice teplejšího tělesa předávají studenějšímu tělesu část své vnitřní energie, nazýváme tepelná výměna.
Teplovodní výměník je určený pro napojení na radiátory nebo bojler. Tento typ krbových kamen proto umožňuje distribuovat teplo i do vzdálenějších místností bez výrazných tepelných ztrát. Teplovodní krbová kamna také vynikají velmi dobrou akumulací, kdy i po vyhasnutí kamen teplota vody klesá velmi pomalu.
Jak funguje rekuperační výměník
V rekuperačním výměníku se čerstvý vzduch ohřeje na teplotu odváděného vzduchu a je vypuštěn do místnosti. Vestavěné filtry zbaví přiváděný čerstvý vzduch většiny prachu a dalších nečistot. A tím je zajištěno větrání – přívod čerstvého vzduchu do místnosti s minimální ztrátou energie.Pokud je potřeba rozvést teplý vzduch od krbu i do dalších místností, je možné použít buď tzv. samotížný rozvod vzduchu, kdy je k cirkulaci vzduchu využívána jen jeho přirozená vlastnost po jeho zahřátí, nebo použít tažný ventilátor, který rozvede horký vzduch i do vzdálenějších místností.Teplota od 120 do 240 °C – je ideální. Takto probíhající hoření je velmi úsporné, čisté a zajistí dosažení největší účinnosti krbových kamen. Teplota na 240 °C – je již vysoká, vzniklá tepelná energie není zcela využívána a je zbytečně odváděná mimo vyhřívaný objekt, dochází k přetápění systému.
V případě kamen s výměníkem je však potřeba důkladné napojení na systém ústředního topení, případně bojler či zásobník vody. Výhodou je, že nemusíte pořizovat topná tělesa nová, snadno kamna propojíte i s těmi, které už máte doma.
Jak funguje výměníková stanice : Je něco jako srdce v lidském těle. “Pumpuje” do teplárenských rozvodových tepen horkou vodu o teplotě 95-145 °C – ta přes domovní předávací stanice pak vyhřívá topná tělesa ve školách, nemocnicích, komerčních budovách nebo ve vašem domě. A samozřejmě celoročně teče z vašeho červeného kohoutku teplá voda.
Kdy dochází k tepelné výměně : Tepelná výměna mezi dvěma tělesy vzniká tehdy, jestliže se dotýkají a mají různou teplotu.
Jak se šíří teplo zářením
Na rozdíl od přenosu tepla vedením nebo prouděním se může prostřednictvím sálání teplo přenášet i ve vakuu, tzn. bez zprostředkování přenosu látkovým prostředím. Energie, která je sáláním vyzařována, závisí na několika faktorech: teplota tělesa – množství vyzářené energie je popsáno Planckovým vyzařovacím zákonem.
Teplovzdušné rozvody se budují pomocí k tomu určených komponentů (kanálů, ohebných potrubí, rozboček, spojek, redukcí atd.), které mají reakci na oheň třídy A1. Vzduch proudící rozvodem může dosahovat teploty až 100 °C. Přitom dle normy nesmí teplota povrchu vnější strany rozvodu přesáhnout teplotu +85 °C.Konkrétně decentrální rekuperace SEVi 160 uspoří 17,2 kWh/m2/rok. Hlavní význam rekuperace však hledejte především z pohledu pozitivního vlivu na lidské zdraví a na dobrý stav konstrukce zdiva bez vlhkosti a plísní. Rekuperace zajišťuje přívod čerstvého vzduchu bez zbytečných ztrát tepla.
Jaké potrubí pro rekuperaci : Plastové pružné potrubí ATREA GP je ideální volbou hlavně pro systémy řízeného větrání. Estetický vzhled, mechanická odolnost, flexibilnost a hlavně kompatibilita s běžnými VZT rozvody Ø 100 jsou hlavní výhody tohoto rozvodu.