Jak velký spacák zvolit?
Ideální tak je, aby byl spacák o 30 – 40 cm delší než je vaše výška. Pokud totiž bude spacák moc malý, tělem budete stlačovat stěny spacáku a s nimi i izolační náplň. V těch místech vám bude ze spacího pytle utíkat teplo a naopak budete přejímat chlad z okolí. Pokud nepřevyšujete 175 cm, máte vyhráno.Jak se pozná spacák s pravým nebo levým zipem a který je ten správný pro praváka nebo leváka Vleže ve spacáku na zádech máte po levé ruce levý zip nebo po pravé ruce pravý zip. Obecně je pro praváka myšlen zip levý a pro leváka zip pravý, ale záleží i na zvyku z předchozího spacáku nebo individuálním přání uživatele.Spací pytel by měl být alespoň o 15-20 cm delší než výška vaší postavy. Příliš velký spacák se zase špatně vyhřívá a bude nám v něm zima. Naopak malý spacák je nepohodlný, a pokud jsme v něm napěchovaní na těsno, izolační vrstva fungovat nebude.

Jak dobře vybrat spacák : PODLE VELIKOSTI SPACÍHO PYTLE

Spacák nesmí být příliš těsný ani příliš volný. Měl by ti umožňovat trochu volného pohybu. Pokud je prostor příliš malý, dochází ke stlačení izolační vrstvy a zhoršení izolační schopnosti. Pokud máš ve spacáku hodně místa, musí tvoje tělo vyhřívat příliš velký prostor.

Jaký spacák pro děti

Obecné pravidlo říká 10 až 15 cm delší spacák než je výška uživatele. S tempem, kterým děti rostou, to ale znamená každou chvíli kupovat větší a větší kousek. Samozřejmě, že na to myslí i někteří výrobci a přišli s modely, které je možné zkrátit, a to jak odepnutím spodní části nebo jejím zapnutím do vnitřku pytle.

Co znamená Třísezonní spacák : Třísezonní spacáky

Univerzály, které člověk využije nejen přes léto, ale dokáže v nich pohodlně přečkat noc i v dubnu nebo říjnu, tedy zkrátka přes tři sezóny. Podle druhu náplně se s hmotností budou pohybovat mezi 0,8 – 1,5 kg a komfortní spaní nabídnou i v teplotách okolo nuly, klidně třeba i -5 stupňů.

Váháte nad levým nebo pravým zipem Vleže ve spacáku na zádech máte po levé ruce levý zip nebo po pravé ruce pravý zip. Obecně je pro praváka myšlen zip levý a pro leváka zip pravý.

Nejjednodušší způsob je nechat jehlu zapíchnutou v látce, nadzvednou patku a pod ní opatrně zip rozepnout až za patku. Když máme jezdec za patkou, můžeme bez problémů příšít tkanici zipu až k okraji látky. Tím máme přišitou polovinu zipu, pohled z líce.

Kdy dát spací pytel

Spací pytle mohou tvé děti používat od novorozence až do 18 měsíců. Během prvního roku miminka doporučujeme, aby dítě spalo ve spacím pytli a tím se snížilo riziko, že se deka dostane přes jeho obličej a hlavičku.7) Určitě je lepší se do dobrého spacáku moc nenavlíkat. Jen dlouhý triko, spodky, ponožky a čepici (čepice je hodně důležitá, hlavou odchází hodně tepla) Když je člověk hodně zmrzlý, tak si může třeba nechat péřovou bundu.Malý spací pytel bude vašemu děťátku nepohodlný, do velkého naopak může zapadnout. Vždy je důležité vybrat přesnou velikost. Pro výpočet správné velikosti spacího pytle existuje jednoduchý vzoreček, a sice délka těla – výška hlavičky + 10 cm = správná velikost spacího pytle.

Pokud pokojová teplota přesáhne 24 stupňů, postačí miminku jen plínka nebo lehké body s krátkým rukávem. Při teplotě mezi 20 a 24 stupni je vhodné body s krátkým rukávem. Když teplota klesne pod 19 stupňů, doporučuje se body s dlouhým rukávem nebo overálek. Vždy se ale řiďte vaším miminkem a vlastní intuicí.

Jak zvýšit tepelný komfort spacáku : Vložky do spacích pytlů mají za úkol zvýšit váš tepelný komfort při spaní ve spacáku. Pokud si hřejivou vložku dáte do spacáku, budete si navíc pochvalovat, jak je její vnější materiál měkký a příjemný na dotek. Potěší rovněž vysoká prodyšnost vložky, díky čemuž se ve spacáku jen tak nezapaříte.

Co je komfortní teplota u spacáku : KOMFORT – teplota pokožky trupu standardní ženy, kdy ještě nepociťuje nepříjemný chlad. Norma udává, že teplota pokožky trupu nepoklesne pod 32,8°C, ve skutečnosti počítá s teplotou 32,2°C.

Jak se spravne oblect do spacaku

Za normálních okolností je tedy ideální spát ve spodní vrstvě oblečení, například v termoprádle. To je totiž dostatečně tenké na to, aby zachovalo izolační vrstvičku vzduchu, a současně také na to, aby se tato vrstvička dostatečně vyhřála. Ve stanu i pod širákem se do spacáku raději oblečte.

Aby se dostavil úspěch, je potřeba dodržet pár základních pravidel:

  1. U jednoho konce zipové stuhy vystřihni spirálu, tak jak je vidět ve videu.
  2. Na nestříhanou část zipové stuhy jde jezdec nasadit lehce.
  3. A teď to nejdůležitější – mezi prst a ukazováček chytni obě stuhy, druhou rukou zatáhni za jezdec.

Nejprve si šev vyznačíme pravítkem na látku. Potom si šev na stroji odšijeme rovným stehem s největším možným krokem. (U zipů, které končí někde v průběhu švu, si na začátku švu, který zůstane, uděláme zapošití a dál ve švu pokračujeme běžným stehem, tj. s menším krokem a u úpletů pružným stehem.)

Jak oblékat do spacího pytle : Pokud pokojová teplota přesáhne 24 stupňů, postačí miminku jen plínka nebo lehké body s krátkým rukávem. Při teplotě mezi 20 a 24 stupni je vhodné body s krátkým rukávem. Když teplota klesne pod 19 stupňů, doporučuje se body s dlouhým rukávem nebo overálek. Vždy se ale řiďte vaším miminkem a vlastní intuicí.