Vaření: Pokud se rozhodnete dýni vařit ve vodě nebo ve vývaru. Nakrájejte jí na stejně velké kusy (kostky) a vložte je do vroucí vody. K uvaření bude stačit asi 20 minut.Dýně obvykle sklízíme v období zhruba od konce prázdnin do konce října, nejpozději však do příchodu prvních mrazíků: namrznutím utrpí životnost dýně i kvalita dužiny. Hlavním ukazatelem, že dýně je připravena ke sklizení, je suchý a dřevnatý stonek, tykev by zároveň měla být dostatečně vybarvená a s matným povrchem.Dýni hokkaidó oloupeme a nakrájíme na kostičky, dáme na pařáček a vaříme v páře do změknutí. Pak rozmačkáme vidličkou (nebo propasírujeme nebo rozmixujeme). Přidáme olivový olej a doředíme vodou tak, aby byla kašička požadované konzistence.
Na co pouzit dýňové pyré : Na co dýňové pyré použít Hodí se na přípravu sladkých jídel, jako je dýňový koláč či dýňová zmrzlina. Využití však najde i jako příloha v podobě noků, humusu nebo dýňové pomazánky.
Jak dlouho se vaří máslová dýně
Máslovou dýni rozkrojíme a pomocí lžíce zbavíme semínek. Nožem oloupeme tvrdé slupky a omyjeme. Dýni nakrájíme na malé kousky. Kousky vaříme v páře asi 15 minut, dokud nejsou úplně měkké.
Kdy zasít dýni : Tykve jsou obecně teplomilné plodiny, proto s výsevem nespěchejte a počkejte, až bude půda dostatečně prohřátá. Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.
Plody dýní sklízíme odříznutím ostrým nožem a nebo ustřižením zahradními nůžkami tak, abychom dýním ponechali stopky dlouhé alespoň 5 cm (čím delší, tím lépe). Dbáme pak na to, abychom stopku nedolomili při žádné další manipulaci.
Zralá dýně má pevnou stopku, která již začíná dřevnatět. Slupka je také pevná, matná a sytě vybarvená. Velikost plodů je přiměřená. Při poklepu zní dýně dutým zvukem.
Z jaké dýně se dělá polévka
Sáhněte po dýni hokaido nebo po máslové dýni! Tyto dva druhy jsou na přípravu krémových polévek nejlepší. Obsahují navíc i spoustu vlákniny, vitamínů A, C, D a E, vápníku, železa, hořčíku a minerálů. Dýně Hokkaido – Její zářivě oranžová slupka se nemusí loupat, což vám ušetří spoustu času při přípravě.Máslová dýně se dá připravit na mnoho způsobů. Dá se uvařit, upéct i dusit. Vynikající jsou recepty na polévku, koláče, pyré a skvělá je i jako náhrada brambor jako příloha.Pyré můžeme uchovávat až 3 dny v ledničce a použít ho např. na polévku, lívance atd. V mrazáku pak vydrží až 3 měsíce. Z dýňového pyré si připravujeme i tenhle super dýňový chlebík.
Půlky dýně ze všech stran důkladně potřete olivovým olejem a řeznou plochou je položte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte, opepřete a pečte v předehřáté troubě do okamžiku, kdy dýně začíná mírně měknout, zhruba 15–20 minut. Takto upečenou dýni vyndejte z trouby a nechte ji mírně vychladnout.
Co se dá uvařit z máslové dýně : Dýně jako příloha
Hodí se k pečenému masu či rybě. Na přípravu hranolek použijte dýni Hokkaidó, která se nemusí loupat. Dýňové pyré je další chutnou a na přípravu jednoduchou přílohou vhodnou k masu či rybě. Upečenou dýni rozmixujte s vařenými bramborami a smetanou a příloha je na světě!
Kdy je dýně jedovatá : Nezralé dýně jsou prý jedovaté. Je 12. červevec a pod rostlinou už je asi 5-6 plodů v různém stupni zralosti. Ten nezralejší už má světle oranžovou barvu.
Co vydlabat na dýní
Nejlépe to půjde pevnou polévkovou lžící, s jejíž pomocí nejdřív očistěte dužinu z odříznutého víka. Potom se pokuste dostat z dýně přebytečnou dužinu se semínky a ztenčit její stěny natolik, aby lucernička mohla hezky svítit. Dejte si pozor, ať to nepřeženete – vydlabaná dýně musí zůstat dostatečně pevná a stabilní.
Proto je dýně nejlepší skladovat na dřevěných roštech, na policích v kuchyni (klidně na lince a skříňkách), případně v papírových krabicích nebo v přepravkách vystlaných senem. V žádném případě dýni neskladujte v lednici. Vlhkost je pro dýni katem.Jak poznat zralou dýní
Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.
Na co je zdravá dýně : Dýně má vysoký obsah vitamínů A a C, které mohou pomoci posílit náš imunitní systém. Lutein a zeaxanthin jsou prevencí věkem podmíněné makulární degenerace a katarakty. Dýně je také dobrým zdrojem draslíku, vitaminu C, vlákniny a antioxidantů, které jsou spojeny s přínosy pro zdraví srdce.