Jak vařit jitrnici?
Když opékáte jitrnice na pánvi, stačí rozehřát pánev na střední teplotu a rozpálit na ní trochu oleje nebo sádla (tuk však nesmí být úplně horký, jen zahřátý) a na něm pak pomalu opéct jitrnice přiklopené pokličkou z obou stran do zlatohněda. Čím víc dáte tuku, tím víc zabráníte přichycení jitrnice na pánev.Hotový prejt plníme do připravených střívek, zašpejlujeme a necháme volně táhnout (zvolna vaříme) 10–15 minut (uvařené jitrnice vyplavou na povrch a špejle se dá ve střívku snadno pootočit) v masovém vývaru, poté ochladíme studenou vodou a necháme v chladu ztuhnout.Jitrnice opečené na pánvi

Opékání na pánvi s rozehřátým sádlem je asi nejčastějším způsobem ohřívání jitrnic. Právě během něj ale jitrnice nejčastěji praskají. Zabráníte tomu tak, že jitrnici na několika místech propíchnete vidličkou a budete ji opékat při mírné teplotě.

Kolik masa na jitrnice : MASO: 3 kg libovějšího vepřového boku 1 kg vepřového laloku 1 kg vepřových jater 1,5 kg vepřových plic KOŘENÍ: 220 g soli 10 g majoránky 4 g zázvoru 4 g mletého nového koření OSTATNÍ PŘÍSADY: voda dle potřeby 1,5 kg tvrdší bílé pečivo – rohlíky, žemle, housky,…

Jak dlouho se vaří Jaternice

Plníme – narážíme – do nakrájených střev, na jednom konci již zašpejlovaných vepřových střev, zašpejlujeme a vaříme asi 20 minut při teplotě vody 85 °C. Při vaření sem tam opatrně zamícháme. Uvařené jitrnice opláchneme ve studené vodě, narovnáme na dřevěnou desku, po čase obrátíme a necháme zvolna vychladnout.

Jaký je rozdíl mezi jitrnici a Jelitem : Jitrnice jsou na rozdíl od jelit šedé. Jelita – připravují se podobně jako jitrnice, ale navíc obsahují krev a kroupy. Krev tak dodává jelitům typickou tmavě hnědou barvu.

Koření na 1 kg jitrnic:

  • 15 g třeného česneku.
  • 20 g soli.
  • 1,5 g mletého pepře.
  • 1 g majoránky.
  • 0,5 g nového koření
  • půl lžičky mletého zázvoru.


Jitrnice jsou na rozdíl od jelit šedé. Jelita – připravují se podobně jako jitrnice, ale navíc obsahují krev a kroupy. Krev tak dodává jelitům typickou tmavě hnědou barvu.

Jak ohřát jitrnici na pánvi

Jelita a jitrnice můžete ohřát a krátce osmahnout přímo na pánvi. Zahřejte ji na střední teplotu a rozpalte na ní jednu lžíci sádla. Při této metodě přípravy jitrnice i jelita ráda praskají. Případně je dejte do pekáče a opečte je v troubě při teplotě 160 – 170 °C dokud se na povrchu nevytvoří slabá křupavá kůrčička.Pekáček si vymažeme sádlem a jelita propícháme jemně vidličkou. Propíchnutí vidličkou zajistí, aby vám jelito v troubě neprasklo.Koření (na 1 kg masa: 3 g mletého pepře, 1 g mletého kmínu, 1 g třeného česneku) smícháme s trochou vody a přidáme do hovězího.

Suroviny na cca 12 kg jitrnic:

1 kg vepřového laloku. 1 kg vepřových plic. 0,7 kg vepřových jater. 150 g cibule.

Jak nejlépe ohřát jitrnici : Jelita a jitrnice můžete ohřát a krátce osmahnout přímo na pánvi. Zahřejte ji na střední teplotu a rozpalte na ní jednu lžíci sádla. Při této metodě přípravy jitrnice i jelita ráda praskají. Případně je dejte do pekáče a opečte je v troubě při teplotě 160 – 170 °C dokud se na povrchu nevytvoří slabá křupavá kůrčička.

Co všechno patří do jitrnic : Moravské jitrnice – maso z vařené hlavy, vařené kůže, syrová játra, vývar, koření. České jitrnice – lalok (lidově podbradek), bůček, játra, další vnitřnosti (plíce a slezina), bílé pečivo, vývar, koření.

Jak ochutit jitrnici

Koření na 1 kg jitrnic:

15 g třeného česneku. 20 g soli. 1,5 g mletého pepře. 1 g majoránky.

Před zpracováním doporučujeme přírodní střeva solená vybalit ze sáčku a nechat 24 hodin na sucho vydýchnout (střeva v sáčku nedýchají, po vybalení mohou mít svůj specifický zápach). Den před plněním střeva opláchneme ve studené vodě od soli a namočíme na 24 hodin do studené vody.Šťouchané brambory se škvarky, jitrnice se zelím

Snad nejtypičtější a nejoblíbenější zabíjačkovou pochoutkou je jitrnice. Podávat ji můžete opečenou v troubě, s dušeným kysaným zelím a šťouchanými brambory se škvarky.…

Jak dlouho se peče jitrnice : Bud jitrnice na více místech propícháme špejlí s hrotem nebo je před pečením namočíme na minutu do horké (ale ne vřelé) vody a osušíme. Troubu rozehřejeme na 190 °C, jitrnice vložíme na nepřilnavý pekáč (nasucho) a dáme péct na asi 25 – 30 minut.