Opilá hruška s makovým přelivem
Nejprve si přichystejte sirup pro hrušky. Víno a cukr přiveďte k varu a vařte, dokud se cukr kompletně nerozpustí, potom přidejte koření. Oloupané hrušky vložte do sirupu a vařte na mírném plameni cca 15 minut. Hrušky musí být celé ponořené.Připravte si misku se studenou vodou a lžičkou kyseliny citrónové a ovoce vložte do ní, aby hrušky nezhnědly. Připravte si dokonale čisté sklenice, hrušky do nich naskládejte a zalijte je nálevem. Zavařujte je na 85 °C po dobu 20-25 minut.Hnědnutí rozkrojených plodů je známým problémem nejen u jablek a hrušek, ale třeba i brambor. V buňkách dužniny jsou ukryté enzymy a zároveň fenolické sloučeniny (například žlutá barviva).
Co udělat z tvrdých hrušek : Hrušky ale můžete zpracovat do kompotů nebo v kombinaci s dalším ovocem do různých džemů či pyré. Jejich sladká, až medová příchuť je báječná v moučnících, dobře se kombinuje například s ořechy, čokoládou či mascarpone. Hrušky jsou také neodolatelné ve spojení se sýry, nejlépe s těmi s pikantní chutí, např.
Jak dlouho se vaří hrušková povidla
V hrnci je podlijte 200 ml vody a pod pokličkou rozvařte; trvá to asi 20 minut. Přimíchejte ocet, cukr, hřebíček a vanilkový cukr a přendejte do pekáče. Nechte v troubě při teplotě 90 °C za občasného míchání 6–8 hodin odpařovat do zhoustnutí.
Jak dlouho vařit hrušková povidla : a přiklopím hrnec poklicí. Nechám ale malou mezírku, aby se vody z hrušek mohla odpařovat. Nechám je vařit asi 2–3 hodiny, do rozpadnutí.
Hrušky opláchneme, oloupeme, rozpůlíme, jádřince vykrojíme a ihned vkládáme do studené vody s trochou kyseliny citronové nebo octa, aby nezhnědly. Poté je plníme do sklenic, zalijeme teplým nálevem nebo posypeme cukrem a zalijeme teplou vodou. Sklenice uzavřeme víčky a sterilujeme 20-30 minut při 85 °C.
Postup přípravy
Svaříme nálev a to tak, že na 1 litr vody přidáme 400 g cukru. Necháme zchladnout. Hrušky, kdo chce, oloupe, já je neloupu, pouze omyji a nakrájíme na čtvrtky.
Jak zpracovat tvrdé hrušky
Rozlišují se letní, podzimní a zimní hrušky a také stolní, hrušky na mošt a hrušky na vaření. Stolní hrušky se konzumují syrové nebo se používají k přípravě v kuchyni. Z hrušek na vaření lze připravit vynikající kompot, želé, čatní atd. Obzvláště šťavnatým, jemným a voňavým hruškám se říká také máslovky.Z hrušek odstraňte stopky a zbavte je jádřince. Smíchejte vodu s cukrem, skořicí a hřebíčkem a povařte. Oloupané a umyté hrušky nakrájejte na čtvrtiny, poté je naskládejte do sklenic a zalejte připraveným nálevem. Následně sklenice důkladně uzavřete víčky a sterilujte ve vodě o teplotě 85°C po dobu 20 – 30 minut.Hrušková povidla smícháme s citronovou šťávou, špetkou citronové kůry a zahustíme je strouhanými perníčky. Upečené hrušky opravdu pomelte mlýnkem.
Ne zcela zralé hrušky se výborně hodí na kompoty, mošty a vína. Plně zralé šťavnaté hrušky využijeme na moučníky, dezerty a padané pak do různých pálenek. Hrušková dřeň (rozvařit a propasírovat) na vzduchu hnědne, pomáhá zakapání citronovou šťávou. Takovou dřeň můžeme i zamrazit.
Jak se vaří hrušková povidla : Postup přípravy receptu
Dáme do hrnce, mírně podlijeme vodou, přidáme cukr a za stálého míchání vaříme dokud není z hrušek kaše. Přisypeme lžičku kyseliny citronové, skořici a vanilkový cukr, necháme ještě přejít varem a horká povidla plníme do sklenic. Uzavřeme víčky, obrátíme sklenice a necháme vychladnout.
Jak zavařit hrušky na štrůdl : Hrušky opláchneme, oloupeme, rozpůlíme, jádřince vykrojíme a ihned vkládáme do studené vody s trochou kyseliny citronové nebo octa, aby nezhnědly. Poté je plníme do sklenic, zalijeme teplým nálevem nebo posypeme cukrem a zalijeme teplou vodou. Sklenice uzavřeme víčky a sterilujeme 20-30 minut při 85 °C.
Jak dlouho se Zavaruje
Obecně platí, že ovoce a zelenina se zavařují asi 10-20 minut v zavařovacím hrnci s teplotou vody kolem 85-100 °C. Maso a jiné potraviny s vysokým obsahem bílkovin obvykle vyžadují delší zavařování, a to 60-100 minut při teplotě 100-120 °C. Vždy je dobré se řídit receptem a pokyny výrobce.
Například zimní hrušky jsou vhodné pro skladování ale jsou skvělé i do kompotů, různých džemů či pyré. Jejich sladká, až medová chuť se báječně vyjímá v moučnících, dobře se kombinuje například s ořechy, čokoládou či mascarpone.Ne zcela zralé hrušky se výborně hodí na kompoty, mošty a vína. Plně zralé šťavnaté hrušky využijeme na moučníky, dezerty a padané pak do různých pálenek. Hrušková dřeň (rozvařit a propasírovat) na vzduchu hnědne, pomáhá zakapání citronovou šťávou. Takovou dřeň můžeme i zamrazit.
Proč se dává do povidel ocet : Proč se dává do povidel ocet
Ocet poslouží částečně jako konzervant, během vaření zabrání připalování a zpříjemní chuť povidel, bez které se například švestková povidla rozhodně neobejdou. Doporučujeme přidat kvalitní vinný ocet s jemnější chutí.