Jak váží pračka prádlo?
Hmotnost prádla, které pračka pojme, se pohybuje od 3 do 6 kilogramů. Lze říci, že obvyklé množství je 5 kg, což většinou bývá optimální kapacita pro 2 – 4 člennou domácnost. Pračky, které mají větší kapacitu jsou vybavené váhovou automatikou, která upravuje množství vody podle množství prádla.Váhová kategorie praček 10kg a 18kg je, stejně jako u domácích praček, pouze orientační. Počítá se váha mokrého prádla (prádlo + absorbovaná voda), ale důležitý je také objem prádla.Dejte vaše prádlo na váhu

Pamatujte si: kapacita bubnu pračky se vždy odvíjí od váhy suchého prádla, ne mokrého. To tedy znamená, že pokud zvažujete nákup 7 kg pračky, můžete v ní prát prádlo o váze odpovídající 7 kg suchého oblečení.

Jak davat prádlo do pračky : Pro různé druhy prádla použijte různé prací prostředky. Dodržujte dávkování udávané na obalu pracího prostředku. Prádlo v pračce rovnoměrně rozprostřete. Buben pračky nepřeplňujte – mezi bubnem a prádlem by měla být mezera na šíři dlaně.

Co se stane kdyz dám do pračky moc prádla

Když prádlo necháte po vyprání příliš dlouho v pračce, začnou se v ní množit mikrobi. Místo toho, aby oblečení vonělo čistotou, je cítit nevábně. Původcem zápachu je pračka, která potřebuje vyčistit. Zaměřte se na gumová těsnění, vyndejte a vypláchněte zásobníky na prášek a vyčistěte filtr.

Jak udělat aby prádlo vonělo : Nejúčinnější a zároveň nejlevnější způsob čištění je nalít litr octu do bubnu a zapnout praní na nejvyšší teplotu, obvykle nejvyšší teplota jde nastavit až na 90 stupňů Celsia. Ocet můžete nalít i na prádlo, pokud nechcete prát naprázdno, horká voda zbaví oblečení štiplavého pachu a prádlo bude jemnější na dotek.

Praním nového oblečení před prvním nošením tak snižujeme riziko přenosu infekcí a zlepšujeme hygienu. A konečně, praní nového oblečení odstraní i nepříjemné pachy, které mohou být způsobeny chemikáliemi nebo dlouhodobým skladováním.

Bílé bavlněné prádlo snese teplotu 60 °C, umělé materiály perte raději na 40. V každém případě ale zkontrolujte štítek na oblečení. Pračku plňte maximálně do dvou třetin, v přeplněné se prádlo nevypere. Používejte prací prášek určený na bílé prádlo, obsahuje rozjasňovače a bělící látky.

Kdy by se nemělo prát prádlo

Prádlo v Kristově krvi

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.Za vodu při praní jedné 8 kg pračky prádla na 60 stupňů tedy zaplatíme průměrně 8 Kč. Cena pracího práškuna jednu pračku se pak pohybuje od 3 do 9 kč dle typu a značky, budeme tedy počítat průměrnou cenu běžného komerčního prášku, která vychází kolem 5 kč.Ideální je prát prádlo podle jednotlivých barev. Čím více jsou si barvy prádla podobné, tím méně ztrácí svou barvu. Pokud však nemáte dostatek prádla od jedné barvy, postačí rozdělení prádla na bílé, světlé, barevné a černé s tmavým. V případě, že máte vícebarevné prádlo, se rozhodujte podle převažující barvy oblečení.

Velmi účinná je také kyselina citronová, která dokáže prádlo viditelně vybělit. Pro praní v pračce stačí vymačkat cca 100 ml citronové šťávy a nalít ji přímo do bubnu pračky. Při ručním praní můžete prádlo máchat v teplé vodě, do které naložíte dva citrony nařezané na plátky a necháte působit několik hodin.

Proč prádlo nevoní : To, že prádlo zapáchá už při vyndávání z pračky, může mít hned několik příčin: špatné dávkování pracího přípravku nebo jeho nevhodný výběr, nedostatečně udržovaná pračka a časté praní na nízké teploty. No a samozřejmě to, že prádlo zapomenete včas vyndat a necháte ho v bubnu vlhké několik hodin.

Jak moc mohu naplnit pračku : Dojde-li k přetížení bubnu, množství vody nebude stačit k rozpuštění pracího prostředku, protože se voda vsákne do prádla. Při vládání prádla do pračky byste měli v bubnu ponechat volný prostor na šířku ruky. To přibližně odpovídá naplnění 3/4 bubnu. Ani praní příliš malého množství prádla se nedoporučuje.

Jak mít Vonave prádlo bez aviváže

Voňavé a měkké prádlo i bez aviváže

Zkuste do praní přidat trochu octa. Ten prádlo krásně změkčí. Nemusíte se ani bát toho, že by byl jeho štiplavý pach z prádla cítit. Jako bonus se vám díky tomu v pračce neusadí vodní kámen.

Stačí naplnit látkový sáček vonnými bylinkami, jako je levandule, rozmarýn nebo tymián, a umístit jej do skříně mezi oblečení. Vonné sáčky je vhodné čas od času protřepat, aby uvolnily více vůně. Esenciální oleje jsou další možností, jak provonět skříň s oblečením.Bělidla obsahují účinné bělicí látky (např. peroxid vodíku nebo perkarbonát sodný), které původní barvu prádla oživí. Vyskytují se v práškové i tekuté podobě, obvykle je stačí nasypat či nalít do zásobníku a pustit prací program o min. teplotě 60 °C.

Který den nesmí viset prádlo : Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.