Jak uzivat sirup ze Smrkovych Vyhonku?
Neopomenutelný je i vysoký obsah vitamínu C. Pokud vás trápí nachlazení nebo kašel, dejte si 1 lžíci ráno. Pokud vás bolí klouby či svaly, užívejte 1 lžíci 2× denně. Náš přírodní smrkový sirup si můžete také přidat do vychladlého čaje nebo si z něj připravit limonádu.V květnu (ve vyšších a chladnějších polohách i později) můžeme sbírat mladé smrkové výhonky. Měkké, nově narostlé konce větviček poznáme podle svěže zelené barvy, o odstín světlejší než je barva loňského jehličí.Smrkové výhonky propláchněte, zalijte vodou a 20–30 min na mírném plameni povařte, aby se z nich začala uvolňovat silice. Odstavte z plotny, přidejte citron nakrájený na plátky a nechte takto 24 h louhovat.

Na co je dobrý smrkový med : Čistí dýchací cesty, usnadňují smrkání i vykašlávání hlenů. Následně podporují také imunitu a po nemoci také rekonvalescenci. Navíc skvěle působí i na celkovou psychickou kondici, mírní vyčerpanost, nervozitu a působí také příznivě na revmatické bolesti kloubů.

Jak dlouho vydrží sirup z Rýmovníku

Sirup můžete skladovat v ledničce zhruba měsíc.

Jak uchovat smrkové výhonky : Smrk je dřevina, takže výhonky začnou jednoduše dřevnatět,“ vysvětluje Vlková. V lednici vám čerstvé výhonky vydrží i několik dní. Mají příjemnou nakyslou chuť, oceníte je v kombinaci s masem, lze je přidat do tatarských bifteků i k tlačence, hodí se i do teplé kuchyně.

Mladé výhonky smrkového jehličí jsou zdrojem vitamínu C, minerálů, karotenoidů, minerálů (draslík, hořčík), kyseliny mravenčí, chlorofylu a silic. Jasně zelené výhonky jehličí velikosti jeden až pět centimetrů sbíráme od začátku dubna až do druhé poloviny května.

Mladé výhonky smrku se sbírají většinou během května, kdy jsou krásně světle zelené, jemné a šťavnaté. V této době mají také velký obsah vitamínu C. Používají se začerstva k přípravě čaje, likéru nebo tinktury k zevnímu použití, ale především na výrobu sirupu.

Jak se dělá sirup z Rýmovníku

Listy rýmovníku omyjte, jemně polámejte, aby uvolnily co nejvíce aroma a účinných silic, a vložte je do většího hrnce. Přidejte sušené brusinky, pomeranč a citron bez kůry, oboje nakrájené na kolečka. Vše zalijte litrem vroucí vody a směs nechte vychladnout. Hrnec přikryjte pokličkou a nechte v chladu do druhého dne.Smrkové výhonky díky svému složení posilují imunitu, působí antisepticky a podílí se na uvolnění dýchacích cest. Není divu, jsou totiž bohaté na vitamín C, chlorofyl, karotenoidy, minerály jako hořčík, draslík a blahodárné silice.Podle rad našich babiček můžeme výhonky usušit a přidávat do čajů, využít na kloktání nebo ke koupelím či inhalacím. Výhonky (čerstvé nebo sušené) zalijeme horkou vodou a necháme 15 minut vyluhovat. Voňavý čaj chutná teplý i studený. Oblíbenou specialitou je sirup (med) ze smrkových výhonků.

Rýmovník v kuchyni – vyzkoušejte tyto praktické a jednoduché recepty! Z rýmovníku si můžete jednoduchým otrháním a zalitím lístků horkou vodou uvařit lahodný čaj, který vám pomůže bojovat s rýmou nebo nachlazením. Čerstvé lístky je možné vhodit také při vaření či pečení pod maso, nebo do polévky.

Co léčí rýmovník : Rýmovník – mexický eukalypt, je rostlina vonící po eukaliptu. Výborně pusobí proti rýmě, pomáhá při vysokém tlaku, cholesterolu a srdečních potížích. Příjemné aroma odpuzuje komáry a mouchy. Jednoduché pěstování, rychle narustá.

Jak zpracovat jehličí : Jehličí má svou specifickou chuť, dokáže dodat jídlu kořenitost a pikantnost. Některé jehličnany mají citrónovou příchuť. Přidat je můžete do salátů, do těsta na sušenky či do koláčů a chlebů. Lze je nakládat a také fermentovat, z jehličí připravíte chutný čaj, sirup či aromatickou sůl.

Jak udělat čaj z jehličí

Jak si udělat čaj z jehličí

  1. jednu polévkovou lžíci jehličí zalijeme horkou vodou (my dáváme větvičku a tu zalijeme)
  2. necháme 15 minul louhovat (my máme konvici na čaj, pod kterou je svíčka a popíjíme klidně i dvě hodiny-bylinky a jehličí v té konvici necháváme celou dobu)
  3. tento nálev můžeme použít i do koupele.


Smrku pichlavému se vyhněte, v současnosti ho u nás často ohrožují choroby. Použít můžete cypřišky, jalovce. Vhodná je jedle kavkazská, v nižších polohách jedlovec nebo tis (vhodný do stínu, ale pozor, je jedovatý). Do živých plotů nepoužívejte borovice.Samčí šištice jsou drobné, červené, po rozkvětu žluté, samičí šištice zelené nebo červené, vzpřímené. Plody jsou převislé, válcovité, nerozpadavé šišky, 10–16 cm dlouhé, opadávající druhým rokem.

Jak se užívá Rýmovníkový sirup : Sirup je vhodný jen tak na lžičku, doporučené dávkování 1-2 lžíce 3xdenně. Můžete ho použít i na přípravu domácí limonády či teplého nápoje, řeďte s vodou v poměru 1:10. Ošetřeno šetrnou pasterizací, po otevření uchovávejte v ledničce do 6°C. Rýmovník byl pěstován a ručně sbírán v přírodě Orlických hor.