Jak uzdravit střevní mikrobiom?
Pacienti mohou probiotika užívat během léčby antibiotiky a také po jejím skončení. Uskutečněné studie dokazují, že obnova zdravé střevní mikroflóry po doužívání antibiotik trvá až tři týdny.Zejména luštěniny, fazole a ovoce obsahují hodně vlákniny a mohou podporovat růst zdravých bifidobakterií. Fermentované potraviny, jako je jogurt, kysané zelí a kefír – všechny obsahují zdravé bakterie, zejména laktobacily, a mohou snížit množství druhů způsobujících onemocnění ve střevech.„Zařaďte do jídelníčku kimchi, kysané zelí, kysané mléčné nápoje – kefírové mléko, acidofilní mléko, jogurty, kombuchu, tempeh, jablečný ocet a kvašený hroznový mošt. Vyhněte se i zbytečnému nadužívání antibiotik,“ doporučuje poradkyně. Probiotika na střeva můžete přijímat i ve formě doplňků.

Jak obnovit střevní mikroflóru přírodně : Kakao, mandle, hroznové slupky, borůvky, cibule a dokonce i červené víno jsou bohaté na polyfenoly. Jogurt, kefír, kimči a kombucha jsou vynikající a snadno dostupné příklady fermentovaných potravin. Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří ovesné vločky, banány, maliny, brokolice, cizrna, čočka a zelený hrášek.

Co ničí střevní mikroflóru

Opakovaná a zbytečná podání antibiotik anebo jejich podprahový příjem v potravinách či vodě zabíjí i naše prospěšné mikroorganismy. Podobně každodenní mnohaleté užívání hormonální antikoncepce může narušit naše střevní mikroby, k tomu ještě ničí naše zásoby zinku, vitamínu B12 a kyseliny listové.

Jak obnovit bakterie ve střevech : Důležité je zaměřit se na jídla, která obsahují velké množství vlákniny a antioxidantů. Vláknina podporuje růst dobrých bakterií. Při její konzumaci produkuje naše střevo mastné kyseliny, které pomáhají při růstu buněk pokrývajících sliznici tlustého střeva.

Závěr – důležité kroky, jak dát do pořádku trávení

  1. Zařadit zdroje vlákniny do každého jídla.
  2. Konzumovat nejméně 25 g vlákniny denně z různých zdrojů
  3. Omezit alkohol, cukr a zpracované potraviny.
  4. Pracovat na snižování stresu.
  5. Zařadit pravidelný pohyb.
  6. Dopřát si spánek 7 – 8 hodin denně
  7. Nepřejídat se.


Mezi nejtypičtější příznaky doprovázející zánět tlustého střeva patří:

  1. průjem s příměsí krve a hlenu.
  2. bolest a krvácení z konečníku.
  3. křečové bolesti břicha.
  4. nevolnost.
  5. ztráta chuti k jídlu.
  6. zvýšená teplota.
  7. úbytek na váze.

Co ničí střevní mikrofloru

Léky ničí mikrobiální rovnováhu ve střevech

To se týká především léčby antibiotiky. Zde se jedná se o léky, které buď zamezují množení bakterií, nebo je kompletně zahubí. Při boji s bakteriálními infekcemi je často nutné nasadit antibiotika.Jak se onemocnění projevuje Hlavním příznakem klostridiové infekce je prudký, akutní průjem, často také nepříjemně zapáchající. Dále se mohou objevovat křečové bolesti břicha, horečka, nevolnost a nechutenství. Symptomy obvykle přetrvávají několik dnů až týdnů.Dobrý den, z registrovaných léčivých přípravků (byly provedeny studie na účinnost) se nabízí Hylak Forte nebo Enterol. Z doplňků stravy můžete podat jakékoliv jiné probiotika – všechny se mohou dlouhodobě: Biopron, Linex, Laktobacily, apod.

Typickým varovným příznakem rozvoje onemocnění je zástava odchodů plynů a stolice, vzedmutí břicha v důsledku roztažení střev nahromaděnou stolicí. Často se vyskytují silné bolesti a úporné zvracení (potrava se v důsledku ucpání střeva nemůže posouvat dále).

Jak poznám zánět ve střevech : Jsou to bolesti a křeče v břiše, většinou déletrvajícího charakteru a změny ve stolici v podobě zácpy či průjmu. S narušeným střevním prostředím souvisí také únava a slabost, protože často na jídlo nejsou ani myšlenky a tělo potom nemá odkud čerpat energii.

Kdy probiotika škodí : Tak jako u všeho v životě – extrémy vždy škodí. Velké dávky probiotik mohou spíše narušit než posílit stabilitu a rozmanitost střevní mikroflóry. A to zejména u lidí, kteří mají problémy s trávením a střevní dysbiózou než u lidí, kteří mají silnou, odolnou a diverzifikovanou střevní mikrobiotu.

Jak poznat že mám Helicobacter

Detekce Helicobacter pylori může být provedena několika způsoby, včetně krevních testů, měření radioaktivního uhlíku ve vydechovaném vzduchu, testů stolice nebo biopsie žaludku. V České republice se nejčastěji využívá právě ona biopsie při endoskopickém vyšetření.

Hlavními a nejvíce rozšířenými zdroji probiotik jsou zakysané mléčné výrobky – kefír, acidofilní mléko a jogurty. To ale není vše, probiotika se vyskytují i v dalších fermentovaných (kvašených) potravinách včetně některých potravin rostlinného původu.Mezi nejtypičtější příznaky doprovázející zánět tlustého střeva patří:

  1. průjem s příměsí krve a hlenu.
  2. bolest a krvácení z konečníku.
  3. křečové bolesti břicha.
  4. nevolnost.
  5. ztráta chuti k jídlu.
  6. zvýšená teplota.
  7. úbytek na váze.

Jak dojde k zauzlení střev : Neprůchodnost střev může být způsobena více faktory. Podle příčiny se ileus dělí na mechanický, funkční a cévní. Mechanický ileus je způsobený překážkou, která může buď vyrůstat ze stěny střevní (u dospělých nejčastěji nádor) nebo překážkou, která vyplňuje průsvit střeva (cizí těleso, větší množství tráveniny, apod.).