Navazování háčku (karabinky) s očkem
- Prostrčte volný konec vlasce očkem. Můžete i dvakrát.
- Volný konec otočte zpět a podstrčte jej pod vlasec.
- Otočte volný konec kolem vlasce a vytvořte tak smyčku.
- Volný konec vraťte zpět k očku a prostrčte jej mezi první otočkou vlasce.
- Uzel pevně zatáhněte a zastříhněte konec.
Jestliže máte předem připravené návazce se smyčkou na konci, jsou zde dvě možnosti, jak spojit návazec s kmenovým vlascem. Buď využijete spojení smyčky do smyčky, nebo použijete nějaký spojovací prvek. Zde přichází v úvahu především klasický obratlík nebo nějaký malý typ obratlíku Gizmo na rychlou výměnu.Na vlasci udělejte 2 smyčky přes sebe. V místě, kde se vlasce všechny protínají, kolem nich omotejte proužek leukoplasti, aby vznikl soudeček. Čím delší a silnější proužek použijete, tím bude výsledná zarážka větší.
Jak se navazuje Obratlik : Krok 1: Navazovací materiál protáhneme očkem obratlíku (při lovu velkých ryb provlékáme dvakrát). Krok 2: Přeložením navazovacího materiálu vytvoříme očko. Krok 3: Vytvořeným očkem na navazovacím materiálu protáhneme konec navazovacího materiálu. Obvykle se konec navazovacího materiálu protahuje očkem sedmkrát.
Jak se navazuje vlasec na naviják
Připevněte naviják na jakýkoliv prut, protáhněte vlasec největším očkem, udělejte na konci smyčku a při navíjení držte vlasec mezi dvěma prsty nebo kouskem hadříku. Při navíjení díky vodě nedochází ke tření a mokrý vlasec si parádně ukládá na cívku navijáku, přesně tak, jak potřebuje.
Jak spojit Sokovku s vlascem : Šokovka s našim kmenovým vlascem by měla být spojena opravdu pevným uzlem, který ovšem není zároveň nijak výrazně veliký, tak aby bezproblémově procházel očkama prutů. Pro spojení šokovky s našim kmenovým vlascem se nejčastěji používá uzel s názvem krvavý uzel či dvojitý grinner.
Návazec provlékneme jednou či dvakrát očkem háčku. Po provlečení očkem háčku omotáme pětkrát návazec směrem od očka a potom se vrátíme k očku háčku, kde nám vzniklo oko a tím prostrčíme konec návazce. Vznikne nám další oko, kterým opět prostrčíme konec návazce a vše dotáhneme k háčku a utáhneme.
Udělejte více ovinů (cca6-7) kmenovým vlascem a méně (cca 4) Fluorocarbonem. Toto spojení drží nejlépe. Před dotažením uzel dokonale nasliňte nebo použijte lůj na rty, aby se uzel perfektně srovnal. Přebytečné konce pak po důkladném dotažení odstřihněte.
Jak navazat Oluvko na vlasec
Postup. Na vlasec(viz. obrázek) navlékneme olůvko a mezi koncem vlasce a olůvkem uděláme malý jednoduchý uzlík(očko). Mezi uzlík a olůvko nacvakneme naříznutý brok o větším průměru nežli je otvor v zátěži, a sestavu máme hotovou.Vzdálenost háčku od zarážky může být 25-50 cm. Olůvko je samozřejmě průběžné, aby při záběru nekladlo odpor. Záběr kapra má různou intenzitu, někdy se zmocní nástrahy sotva viditelně, jindy zase tak rázně, že máme co dělat, abychom zachránili udici před odvlečením do vody.Dobrý den, na odhozovou cívku doporučujeme použít 3500 redukci, na kterou se vejde cca 400m vlasce o průměru 0,28 mm, což je na odhoz úplně dostačující.
AMBULANČNÍ UZEL
Nejčastější využití ambulančního uzlu je při spojování dvou stejně silných provazů, obvazů. Dokáže spolehlivě spojit lana i tenké provázky. Rovněž se používá k připevňování dlahy, a to hlavně proto, že je plochý, a po uvázání dlahy netlačí.
Jak uvázat háček na vlasec : Vlasec se přeloží, položí se podél ramínka háčku a těsně za lopatkou se udělá první ovin. 2. Přidávají se další oviny směrem k obloučku háčku – obvyklý počet je 5 – 10. Po posledním ovinu se konec vlasce prostrčí očkem, které vzniklo při přeložení vlasce.
Jak dlouhy Sokovy Navazec : Délka šokového vlasce závisí na důvodu, kvůli kterému ho používáte. Pro nahazování stačí šokový vlasec tak dlouhý, že při nahazování máte na navijáku několik otoček šokového vlasce. To odpovídá přibližně délce 2-3 prutů. Pokud ho používáte z důvodu ostrých překážek na dně, může být šokový návazec výrazně delší.
Jak udělat očko na vlasci
Jednoduchý uzel do očka
Pro vytvoření jednoduchého uzlu do očka můžeme použít vlasec, i pletenku. Prvně protáhneme smyčku očkem háčku a nebo obratlíku, poté omotáme volný konec kolem všech ostatních vlasců, provlečeme volný konec smyčkou a postupně dotáhneme oba konce. Vhodné je vlasce předem navlhčit proti krabatění.
Pokud bychom tedy měli uvést pár konkrétních tipů, byly by jimi to, že je důležité, aby háček nebyl příliš schovaný za boilies. O něco větších úspěchů dosáhnete spíše s menšími háčky. Samozřejmě je to individuální, ale dle zkušeností lépe fungují montáže, kdy se nástraha pohybuje ve vzdálenosti cca 1,5 – 3 cm od háčku.Díky těmto studiím je jasné, že fluorocarbon není v žádném případě „neviditelný“ ale méně rozpoznatelný. V praxi to znamená, že pokud si dáme do sklenice s vodou obyčejný monofil, uvidíte uprostřed vlasce slabou černou čáru. Naopak fluorocarbon tuto čáru úplně ztrácí.
Jak silný fluorocarbon na štiky : Pokud chytám na vodě s výskytem štiky s nástrahou s trojháčkem a nechytám zrovna tlouště na hmyzí woblery, tak tam lanko prostě patří. Alternativou může být silný návazec s fluorocarbonu od 0,8mm nahoru, pak je riziko ukousnutí minimální.