Jak užívat Březovník?
Březovník obecný Piptoporus betulinus je houba z čeledě Botryosphaeriaceae řádu (Botryosphaeriales). Tento druh je rostlinný patogen napadající rod bříza (Betula), ale živící se i rozkladem dřevní hmoty tohoto druhu (je také saprofág).sušení: usušíme nakrájené plodnice a rozemeleme v mlýnku na kávu. tinktura: nakrájené plodnice naložíme do vysokoprocentního alkoholu (nejlépe od někoho známého, ať víme, kde se vzaly suroviny na alkohol) a necháme několik týdnů luhovat.Ať už jí říkáme čaga, chaga nebo rezavec, jde o velmi hodnotnou houbu. Roste především na břízách, ale může být i na buku či dalších listnáčích. Léčivé účinky má jen ta, co roste na bříze a to ještě v nepříznivých podmínkách.

Jak vyrobit tinkturu z Březovníku : TINKTURA. Houbu nakrájíme ostrým nožem na malé kousky. Naplníme sklenici do 2/3, zalijeme 80%-96% alkoholem a macerujeme měsíc. Kousky můžeme před přidáním do lihu nechat zmrznout v mrazáku, naruší se tím buněčná struktura a houby se pak budou macerovat do lihu lépe.

Na co je dobrý Březovník obecný

1.2.2022 Březovník obecný má podle afrmakologické studie antibakteriální, antivirové, protizánětlivé a protirakovinné účinky. Houba totiž mimo jiné působí i jako silné projímadlo.

Kdy roste Březovník : Na okraji mají výrazný, zaoblený, sterilní val, naspodu s droboučkými, bělavě okrovými póry. Výtrusy jsou bezbarvé. Březovník obecný roste místy velmi hojně téměř po celý rok (duben až prosinec) jako parazit na živých a pak i odumřelých kmenech a větvích výhradně bříz, které ničí; vytrvává přes zimu a pak se rozpadá.

„Plátky březovníku nakrájené ostrým nožem usušíme v sušičce do 50 stupňů Celsia. Poté je vložíme do mixéru a nadrtíme na prášek. Podáváme po jedné čajové lžičce 1x-2x denně. Prášek je zprvu příjemný, jemně houbové chuti, pokud jej ale ihned nespolknete, dostaví se hořká chuť.

Aby vám usušené houby vydržely, je potřeba je správně uskladnit, nejlépe ve vzduchotěsných nádobách ze skla nebo v dózách na potraviny, které uložíte na chladném a tmavém místě. Bez přístupu vlhkosti vám usušené houby vydrží i několik let. Přesto se doporučuje je spotřebovat do tří let od usušení.

Kdy rostou břízy

Bříza. Bříza je u nás hodně rozšířeným stromem a stejně tak alergie na ni. Hlavně bříza bělokorá bývá z okrasných důvodů vysazována na sídlištích a v parcích. Období květu obvykle spadá do března až května.Houbám vyhovují denní teploty do 25 stupňů Celsia a noční do 15 stupňů Celsia. Prudké výkyvy teploty a vlhkosti velmi nepříznivě ovlivňují růst hub.V lékárnictví se tinktury používaly už ve středověku. Jejich výhodou je totiž trvanlivost a vysoký obsah účinných látek. Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat.

Obsahuje draslík, sodík, magnezium, železo a další stopové prvky, ale také vitaminy A, B a C, éterické oleje a organické kyseliny. Pročišťuje játra i ledviny, snižuje cholesterol, pomáhá při dně i artritidě a odvádí přebytečnou vodu z těla. V severní Evropě se bříza bělokorá používá při léčbě bradavic.

Na kterých stromech roste čaga : Houba čaga roste zejména na Sibiři a je to vlastně druh choroše. Nejvíce roste na břízách, dále na jilmu, jasanu či jeřabině. Čaga rostoucí na břízách přejímá nutriční hodnoty tohoto stromu a má nejvyšší léčivé účinky. Čaga je na povrchu černá, na řezu má hnědavé zabarvení.

Co uvařit z křemenáče : Křemenáč je silně aromatická houba, proto se v kuchyni nejčastěji využívá na smaženice, do guláše a houbových omáček. Můžete ho také naložit do octa nebo sladkokyselého nálevu. Křemenáč můžete také usušit, velmi dobře se totiž suší. Rozkrájejte ho a kousky vyložte na pečícím plechu a nechte pár dní sušit.

Jak dlouho namáčet sušené houby před vařením

Houby není třeba namáčet dlouho, stačí alespoň půl hodiny nebo hodinu, ideálně dvě až tři hodiny.

Sušené houby v kuchyni

Před použitím je namočte do vlažné nebo studené vody. Proč namáčet sušené houby Houby nasáknou vodu a budou měkčí.Zevně se používají jako dezinfekční prostředek a na čištění pleti. Březové pupeny se užívají při zánětu kostí, při odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny a pomáhají léčit záněty ledvin.

Jak rychle rostou břízy : Bříza může za ideálních podmínek dosáhnout výšky až 30 metrů. Samotná rychlost růstu pak přirozeně závisí na mnoha faktorech, mezi které se řadí půda, klimatické podmínky, dostupnost vody či živin. Obecně lze říct, že přírůstek činí zhruba 1,5 metru ročně.