Jak Ususit šípky na čaj?
Ideální ke sběru šípku jsou měsíce září a říjen. Sbírat by se však mělo v době, kdy ještě nedorazily první mrazíky a současně už plody dostatečně uzrály. Jestliže plody zmrznou, ztrácejí cenné vitamíny a není je možné sušit. Dávejte také pozor na to, abyste nesbírali plody, které jsou měkké na dotek.Příprava šípkového čaje je naprosto jednoduchá a zvládne ji každý. Šípkový čaj z čerstvých šípků není nutné vařit – lepší je nechat oloupané šípky (zhruba 80 šípků na litr vody) louhovat ve studené vodě přes noc. Povařit pak můžete až ráno bezprostředně před tím, než se rozhodnete čaj pít.V čisté nádobě nejlépe z varného skla přivedeme vodu do varu, přidáme propláchnuté šípky a 5-10 minut povaříme. Před koncem varu osladíme a necháme 10-15 minut stát přikryté pokličkou.

Z kolika šípků se dělá čaj : Doporučená dávka je 20 šípků na 1/4 l vody. Před konzumací nálev zahřejeme na teplotu asi 70 stupňů, odstavíme a necháme ještě 10 minut louhovat. Čaj z čerstvých šípků, stejně jako ten ze sušených nesmíme nechat přejít varem.

Jak Ususit šípky na čaj

Typy sušení Mohou se sušit celé, namleté i nasekané. Celé šípky rozprostřeme na pečicí papír na plech a při teplotě kolem 60 °C je sušíme v troubě s mírně otevřenými dvířky. Pomalu sušené plody plesniví a ztrácejí důležité vitaminy a tím i své léčivé účinky.

Na co pomáhá šípkový čaj : Přínosy pro zdraví V šípkovém čaji jsou obsaženy flavonoidy, které jsou účinnými antioxidanty. Mimo to působí antibakteriálně, má příznivý vliv na cévy, působí proti bolestem a zánětům. Tento čaj obsahuje i lykopen, který je antioxidantem s protirakovinnými účinky.

2 – 3 lžičky řezané (sušené nebo čerstvé) šalvěje zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme vylouhovat 15 minut a pijeme vlažný 1 – 2 šálky denně. Proti pocení popíjíme čaj po lžících každé dvě hodiny.

Sušení v troubě

Troubu předehřejte na 60 až 70 °C a plody vysypte na plech vyložený pečicím papírem. Lepší je použít horký vzduch nebo nechat mírně pootevřená dvířka. Šípky jsou totiž usušené za opravdu malou chvíli. Poznáte to podle toho, že získají tmavě červenou barvu a zároveň se budou snadno drolit.

Jak dlouho se může pít šípkový čaj

Přestože částečně ochuzený, zdraví prospěšný je i klasicky připravený čaj. „Drcené šípky zalijeme horkou vodou, necháme 10 až 15 minut vyluhovat, přecedíme, slijeme a pijeme. Je to zdravý teplý nápoj, který můžeme pít každý den. U obou variant platí, že šípkový čaj můžeme užívat dlouhodobě,“ uzavírá bylinkářka.Příprava čaje z čerstvé šalvěje je také jednoduchá a stačí jednu čajovou lžičku sušené šalvěje nahradit 4-5 lístky čerstvé. Zázvorový čaj je jedním z nejpopulárnějších čajů vůbec.Nejspolehlivější je zároveň nejpracnější způsob, kdy šípky rozpůlíte a jadérka a chloupky odstraníte. Rychlejší je šípky ponořit do vody, povařit je celé 30 minut a pak je rozmixovat a několikrát propasírovat. I přes ten nejjemnější cedník se však některé chloupky dostanou do zavařeniny a jsou v ní cítit.

Obsažené látky mají stahující a hemostatické účinky, jsou tedy vhodné při snaze zastavit krvácení. Šípek také působí močopudně, a tedy napomáhá k celkové očistě a detoxikaci organismu. Šípek je vhodné konzumovat také v případě chudokrevnosti, při nedostatku vitamínu C a snaze celkového posílení organismu.

Jaký čaj na odkašlávání : Na správnou funkci dýchacích cest příznivě působí např. směs divizny, lípy a černého bezu. Kromě výše zmíněných bylinek můžete užívat samostatně nebo jako směs také mateřídoušku, sléz, majoránku, anýz, mátu a řepík. Kašel můžete také zmírnit odvarem z heřmánku nebo islandského lišejníku a levandule.

Jak dlouho se může pít šalvěj : Doporučená délka užívání se může lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních potřebách. Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru.

Jak dlouho sušit šípky

Šípky rozprostřeme v jedné vrstvě na plechu a sušíme ideálně v horkovzdušné troubě na 60 – 70 °C. Pokud nemáte v troubě větrák, nechte pootevřená dvířka s nějakou zátarasou, aby se šípky nespálily. Počítejte, že se takto budou sušit přibližně 4-8 hodin. Záleží na vašich podmínkách.

Čaj z šípků podpoří imunitní systém, pomůže s kožními neduhy, chronickou bolestí, poruchami trávení, zánětlivými stavy, jako je artritida či dna, s vysokým cholesterolem i krevním tlakem. Podle některých studií může dokonce snížit riziko srdečního selhání a rakoviny.Šalvěj zalijte vodou o teplotě 100 °C v poměru 1 čajové lžička (1g) na 2 dl. Pro přípravu čaje v konvici přidejte 1 – 2 lžičky navíc. Po zalití necháme luhovat 5-10min, poté přeceďte.

Jak často pít šalvěj : Tak jako všechny bylinky, i šalvěj má své nežádoucí účinky. Obsahuje totiž mírně jedovatý thujon, proto se musí konzumovat v rozumné míře, obecně se doporučují maximálně tři šálky denně.