Jak určit rod u podstatných jmen Pomnožných?
V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).Podstatné jméno látkové označuje látku nebo hmotu a je nepočitatelné, např. káva, voda, mouka. Podstatné jméno pomnožné má jen tvary množného čísla, i když třeba označuje jednu věc, např. (ty) housle.Jak poznáme, který vzor použít

  1. Určíme rod podstatného jména.
  2. Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
  3. Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
  4. Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.

Jak poznat pomnožné : Jako jména pomnožná označujeme podstatná jména, která mají pouze nebo převážně tvary množného čísla, přičemž svými tvary mohou označovat jak množství, tak jednotlivinu (např. záda, plavky, nůžky).

Co je to podstatné jméno Pomnožné

Jména, která mají pouze nebo převážně tvary množného čísla –⁠⁠⁠⁠ podstatná jména pomnožná Jména pomnožná mohou svými tvary označovat jak množství, tak jednotlivinu: jedny nebo dvoje housle, nebo v některých případech jednotlivinu vůbec neoznačují (mluvidla).

Co určuje u podstatných jmen : To, že u podstatných jmen určujeme pád, číslo, rod a vzor, je jasná věc.

Jsou to podstatná jména hromadná – dříví, kamení, obyvatelstvo, letectvo, zrní, krmivo, křoví, hmyz. Některá podstatná jména mají tvar čísla množného, a to i tehdy, když označují jednu věc. Nazývají se podstatná jména pomnožná – housle, narozeniny, Čechy, záda, brýle, dveře, kalhoty, játra, plavky, Vánoce.

Co musíte znát Podstatná jména pomnožná zakončená na -y, -any (Hradčany, Poděbrady, Vysočany, Rokycany…) se skloňují podle vzoru hrad, ale ve 2. pádě je tvar bez koncovky (z Hradčan, Poděbrad, Vysočan, Rokycan…).

Co je to slovo Pomnožné

Úplně jednoduše bychom mohli říct, že pomnožná podstatná jména mají pouze tvary množného čísla a to i v případě, že označují pouze jednu věc. Například tvar kalhoty použijeme, ať mluvíme o jednom kusu oblečení, který máme zrovna na sobě, i v případě, že mluvíme o všech kusech, které máme ve skříni.Při učení správného pořadí pádových otázek si můžeme pomoci skandováním. Skandujeme vždy název pádu a pádovou otázku (například 1– pád – kdo, co; 2. pád – koho, čeho). Učitel nebo rodič vždy předříkává správnou podobu, aby si děti zapamatovaly pádové otázky ve správném pořadí.Podstatná jména můžeme rozdělit na konkrétní a abstraktní. Podstatná jména, která označují osoby, zvířata a věci, něco, co je tvořeno hmotou, jsou podstatná jména konkrétní. Podstatná jména, která označují vlastnosti a děje, tedy to, co je nehmotné, se nazývají podstatná jména abstraktní.

Podle ní víme, že se slova skloňují podle vzoru město pro množné číslo, tedy města. Podle toho také snadno odvodíme, že záda, ústa a játra jsou středního rodu a správně bychom na ně měli ukazovat pomocí zájmene ta (ta záda, ta játra, ta ústa).

Jak udělat ze slovesa podstatné jméno : Podstatná jména slovesná jsou odvozena ze slovesného tvaru:

  1. u sloves, která nemají příčestí trpné, za pomoci přípony -nutí (např. procitnout – procitnutí, stárnout – stárnutí apod.),
  2. u sloves s příčestím trpným končícím na -en za pomoci přípony -ení (např.

Jaký rod je lid : hmyz, dobytek, lid, národ, … = rod mužský NEŽIVOTNÝ

Jak se ptáme na podstatné jméno

Podstatná jména mění svůj tvar. Ptáme se na ně pádovou otázkou. Kdo

Jména hromadná

Podstatné jméno hromadné pojmenovává soubor (souhrn, celek) počitatelných jednotlivin téhož druhu, což se vyjadřuje i slovotvornými prostředky, příponami: ‑í, ‑oví, ‑stvo, ‑ctvo (listí, stromoví, panstvo, námořnictvo).Podle významu lze rozlišovat podstatná jména:

  • konkrétní (konkréta, sg. konkrétum) – označují názvy osob, zvířat a věcí; lze je dělit na: obecná (apelativa) vlastní (propria)
  • abstraktní (abstrakta, sg. abstraktum) – vyjadřují názvy vlastností, dějů, činností a stavů.

Jaký vzor je kníže : Kníže, knížata

Také slovo kníže je v jednotném čísle mužského životného rodu, ale stejně jako hraběte ho skloňujeme podle vzoru kuře. V množném čísle přechází už ke střednímu rodu a skloňování podle vzoru kuře i nadále zůstává.