Jak upravit jikry do polévky?
Jikry a mlíčí zbavte střívka a tuku (jestli tuk na mlíčí nepoznáte stejně jako kdysi já, tak zaručeně ho poznáte uvařený), opláchněte a vložte do hrnce, zalijte vodou a přiveďte k varu. Dávejte pozor a občas promíchejte, jikry i mlíčí se rády připalují. Odeberte pěnu a zvolna vařte půl hodiny.Jak využít v kuchyni jikry

Jikry z kapra potřebují chvíli povařit v osolené vodě. Během vaření přiléváme vodu, protože jikry vodu vstřebávají. Můžeme je připravit jako řízky, kdy je okořeníme a obalíme v trojobalu z nadrcených chipsů, které vytvoří křupavou kůrku.Nemáme-li k přípravě polévky jikry, pak je můžeme do značné míry nahradit tím, že místo uvedeného zahušťování moučným máslem opražíme na másle hrubou krupici do růžova, kterou pak v polévce povaříme, a tím současně polévku i zahustíme.

Jak dlouho se vaří jikry a mlíčí : Mlíčí vaříme asi půl hodiny a jikry můžeme vařit i hodinu z důvodu snazšího rozmixování. Čím víc mlíčí, tím je chuť polévky lepší.

Čím můžeme zahustit polévku

Sametové bílé polévky, třeba kulajdu nebo chřestovou polévku, může zahustit vaječný žloutek, který je zároveň zjemní. Do hotové vroucí polévky přidejte žloutek smíchaný s mlékem nebo smetanou. Už dál nevařte, aby se žloutek nesrazil. Pokud chcete zahustit jen smetanou, používejte tu, která má alespoň 30 % tuku.

Jaké koření dát do polévky : Složení: karotka, cibule, CELER, sůl (4,5%), česnek, zázvor, libeček, kurkuma, nové koření, cukr, bobkový list, pepř. Směs sušené zeleniny a koření je skvělá nejen do polévek, ale i do omáček, zeleninových a těstovinových salátů nebo pomazánek.

K přípravě receptu vánoční polévky potřebujeme: kapří hlavu, kapří ořez, jikry nebo mlíčí a další jedlé vnitřnosti, cibule, 150 g másla, 300 g kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer), pepř, zázvor, sůl, 50 g másla a 50 g hladké mouky na jíšku a petržel.

Vyjmutí vnitřností z břišní dutiny

Rozříznutou břišní dutinu nejprve rozevřete a poté rukou uvolněte blány držící vnitřnosti a to tak, že ruku vedete od ocasu k hlavě. Právě u hlavy je jediné místo, kde vnitřnosti pevně drží střívkem. To je třeba uštípnout či vytrhnout a pak už snadno vyjmete celé vnitřnosti.

Čím zahustit rybí polévku

Nejčastější variantou je zahuštění jíškou. Tu si připravíme v kastrůlku zvlášť. Rozpustíme máslo a přisypeme hladkou mouku, kterou pomalu za častého míchání smažíme do požadované barvy. K zahuštění můžeme použít také kořenovou zeleninu.Dodá polévce správný šmrnc.

  1. Rybí hlavu očistíme od žáber, odstraníme oči.
  2. Hlavu omyjeme teplou vodou a otřeme papírovou utěrkou, abychom ji zbavili slizu.
  3. Dáme do hrnce společně s kořenovou zeleninou, rybími ploutvemi a odřezky.
  4. Vaříme 30–40 minut.
  5. Vývar scedíme, můžeme zahustit, ochutíme a přidáme obrané maso.

SUROVINY : Na 4 porce polévky: neméně 4 kapří hlavy, nejméně 0,5 kg. jiker, mlíčí a vnitřností ze 3–4 kaprů, cibule, kořenová zelenina, máslo, sůl, mouka a máslo na jíšku, muškátový květ nebo oříšek, osmažená žemle, petrželka.

Zahušťujeme bez lepku

Můžete samozřejmě připravit jíšku z bezlepkových muk, například rýžové nebo kukuřičné, nebojte se ale vyzkoušet i zahušťování méně tradičními surovinami, jako je quinoa, amarant, rýže, bezlepkové vločky, pohanka nebo červená čočka.

Čím zahustit polévku bez mouky : Čím zahustit polévku bez mouky

rozmačkáním části brambor v polévce: Použijeme šťouchadlo na brambory, část brambor ponecháme v celku. strouhanou nebo rozmixovanou zeleninou: Uplatní se hlavně u zeleninových nebo luštěninových polévek. osmahnutou cibulkou: Do polévky ji propasírujeme přes sítko nebo ji rozmixujeme.

Co dát do polévky aby nebyla kalná : "Když se toho chceš zbavit, ušleháš bílky na sníh, přidáš je do zchladlého vývaru, a ta vaječná bílkovina na sebe naváže tu bílkovinu vysráženou z masa; a máš ho krásně čirej, takovej jiskrnej," radí šéfkuchař. Pak se to nesmí zamíchat.

Čím ochutit polévku

Do vývaru může přijít také rozmačkaný česnek, červená paprika, pepř, nové koření, bobkový list, libeček, zelená petrželka, tymián, řapíkatý celer nebo pórek, záleží na vašich chutích a na co jste jak zvyklí. Zeleninu po scezení zpravidla vyhodíme, maso naopak nakrájíme a přidáme do hotové polévky před servírováním.

Postup. Základem polévky je samozřejmě kořenová zelenina, díky které získáme dokonalé spojení chutí a vůní, a podle množství také sílu polévky. Nejraději mám kombinaci – mrkev, petržel, řapíkatý celer, cibule nebo pórek.Rybí polévky se připravují z mořských ryb, oblíbená je treska, makrela či mořská štika. Často se do nich přidávají mušle či krevety. Jedna z nejslavnějších rybích polévek světa je francouzská delikátní bujabéza (bouillabaisa), která obsahuje většinou i mořské plody.

Jak naložit jikry a mlíčí : Jikry vyndáme z blanky, rozmělníme vidličkou, mlíčí nakrájíme na kousky, cibuli na proužky a spaříme vřící vodou, vše v míse promícháme. Přidáme olej, ocet, černý pepř. Směsí naplníme skleničku, vložíme 1 bobkový list, 4 kuličky nového koření, zalijeme olejem, aby směs byla ponořená v oleji.