Jak upravit dýni?
Neoloupanou dýni Hokaido vydlabeme a nakrájíme na asi centimetrové plátky. Dýni smícháme s olejem, solí a pepřem a rozprostřeme na plech vyložený pečicím papírem. Rovnoměrně rozmístíme snítky rozmarýnu a celé (neoloupané) stroužky česneku. Pečeme v troubě rozehřáté na 200 °C asi 45 minut dozlatova.5 tipů na nejlepší recepty z dýně

  1. Veganská dýňová polévka s kokosovým mlékem.
  2. “Bramborový” salát z dýně a bez majonézy.
  3. Dýňová omáčka na těstoviny.
  4. Dýňový hummus.
  5. Slaný dýňový koláč

Nároky a péče o rostlinu

Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.

Co dělat s vnitřkem dýně : Kromě tradiční dýňové zahuštěné omáčky nebo pečené hokkaidó dýně si z dužiny halloweenské dýně uvaříte hned několik dobrot. Nevěřili byste, ale z dýňového vláknitého vnitřku s jádry uvaříte polévku, k nerozeznání od pravé masové. Akorát že do ní nedáte ani kousek masa, ale právě vnitřek dýně, který jinak vyhazujete.

Co se dá udělat z Hokkaido dýně

Hokaido se výborně hodí i na slano. V posledních letech je populární především díky krémové polévce, stejně dobře se hodí pro přípravu pomazanek, do rizot, k fazolím nebo jen tak upečená.

Jak nejlépe oloupat dýni : Nejlepší je jednotlivé čtvrtiny nařezat na užší pruhy (opět po směru od stopky na druhou stranu) a ty pak jednoduše okrájet škrabkou. Jde to tak rychle, že když na to budeme dva a jeden bude dýni rozkrajovat na pruhy, druhý okrajovat, tak první druhému bude sotva stačit.

Dýně má vysoký obsah vitamínů A a C, které mohou pomoci posílit náš imunitní systém. Lutein a zeaxanthin jsou prevencí věkem podmíněné makulární degenerace a katarakty. Dýně je také dobrým zdrojem draslíku, vitaminu C, vlákniny a antioxidantů, které jsou spojeny s přínosy pro zdraví srdce.

Plech vyložte papírem na pečení a pokládejte na něj kousky dýně, pokapejte jemně olivovým olejem, poprašte solí, pepřem a pálivou paprikou a následně vložte do trouby rozehřáté na cca 170 stupňů. Pečte, dokud nebude měkká – cca 30 minut. Posledních 5 minut dopékejte pouze shora (dýně má mít zlatavou barvu).

Jak se starat o dýně

Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.Proč se vlastně dýně dlabou, víte to (

Zvyk dlabání dýní v souvislosti s Halloweenem má původ v irské legendě o darebákovi Jackovi. Za svého života Jack velmi hřešil a podvedl i samotného ďábla. Když zemřel, odmítli ho v nebi i v pekle, proto v podobě vydlabané dýně bloudí po Zemi a svíčkou si svítí na cestu.Dýňové pyré

  1. Dýni umyjte, oloupejte, rozkrojte ji a vydlabejte semínka.
  2. Nakrájejte ji na kostky asi 2×2 cm.
  3. Dejte do hrnce, zalijte vodou a vařte nějakých 20 minut do změknutí.
  4. Tyčovým mixérem rozmixujte na hladké pyré, pro jistotu můžete propasírovat přes síto.
  5. V lednici můžete pyré skladovat asi 5 dní.


Dýni oloupeme, z dýně zbavíme měkké dužiny i s jádry a na prošky a pak na kostičky Plníme do sklenic a sterilujeme 30 40 minut při teplotě 70 – 75 °C.

Jak se na dno oloupat dýňová semínka : Základem je vždy oddělit dvě slupky narušením boční rýhy, nehtem to jde snadno u semen čerstvých, ostřím malého nožíku i u těch starších nebo sušených. Pak zatlačte dvěma prsty z obou stran slupek na výstupek u zobáčku, ten by měl jít odlomit.

Kdy je dýně jedovatá : Nezralé dýně jsou prý jedovaté. Je 12. červevec a pod rostlinou už je asi 5-6 plodů v různém stupni zralosti. Ten nezralejší už má světle oranžovou barvu.

Proč se vyřezávají dýně

Lidé začali vyřezávat dýně a umisťovat svíčky uvnitř, aby zastrašovali zlé duchy a ochraňovali své domy před nimi během Halloweenu. Původně byly používány řepky nebo brambory, které byly vydlabané a ozdobeny pro oslavu tohoto svátku.

Dýni očistíme, oloupeme a zbavíme semínek. Poté ji nakrájíme na větší kostky a dáme do mísy. Zakápneme lžící olivového oleje, osolíme, opepříme, vmícháme bylinky a dobře promícháme. Dýni pečeme v troubě rozehřáté na 200 °C asi 35 až 40 minut dozlatova.Dýní nakrájíme i se slupkou na měsíčky. Položíme na pečicí papír na plech a potřeme směsí z oleje, česneku, bylinek a soli. Pečeme při teplotě 180 °C zhruba 40 minut. Podáváme s parmezánem jako samostatné jídlo nebo bez něj jako přílohu k masům či rybám.

Jak pěstovat dýně v květináči : Pro pěstování v květináči zvolte kvalitní a dobře propustnou zeminu. Čím více půdy, tím lépe. Důležitá je drenáž, proto použijte květináč s více otvory, kterými voda odteče. Zkuste se zeptat sousedů, zda nemají králičí hnůj – pro dýni, zejména v květináči, je skvělým hnojivem.