Jak upravit alkalitu vody?
Co způsobuje vysoká alkalita vody a jak ji řešit

Je potřeba snížit pH vody na 4-5, což může vést k bílému zakalení vody. Proto je lepší alkalitu snižovat postupně pomocí přípravku pH mínus, díky kterému se urychlí spotřeba bazických látek, a tudíž dojde i ke snížení vysoké alkality.Alkalitu lze měřit za pomocí testeru. Ideální hodnota se pohybuje v rozmezí 80–120mg/l. Příliš nízká alkalita může způsobit kolísání pH, nízké pH, korozi kovových dílů, dráždění očí, zelený zákal vody. Příliš vysoká alkalita může způsobit vysoké pH, nemožnost srovnání pH, mléčný zákal vody.Naopak příliš vysoká alkalita je na překážku tam, kde se snažíme upravit pH směrem dolů. I když se pH sníží, když přidáme kyselinu (nebo komerčně vyráběný produkt), během několika hodin či dnů proběhnou ve vodě neutralizační reakce a pH se zase vrátí zpět.

Kolik má být alkalita v bazénu : pH, alkalita a tvrdost vody v bazénu se slanou vodou

Tuto hodnotu lze upravit pomocí přípravků pH plus (zvýšení pH) nebo pH mínus (snížení pH). Alkalita vody v bazénu je také velmi důležitou hodnotou. Její správné rozmezí je 80 – 120 ppm a lze ji měřit kapkovým testerem alkalita.

Proč je vysoké pH v bazénu

Jakmile se při měření pH vody v bazénu dostanete na či pod hodnotu 6,5, znamená to, že ve vodě se vyskytuje vázaný chlor. Ten ve vodě většinou vzniká při kontaktu chloru s lidským potem, opalovacími krémy, kosmetickými přípravky, ale i s močí (což se tedy spíše týká veřejných bazénů).

Jak často se doplňuje sůl do bazénu : Přestože se voda z bazénu vypařuje a je potřeba jí doplňovat, sůl se nevypařuje. Proto tedy pokud jednou dosáhnete správné hladiny soli v bazénu a vodu z bazénu nevylijete, sůl již není potřeba doplňovat. Pokud se voda vypaří, doplňte ji a hladina soli zůstane stále stejná.

Pokud se ukáže, že je třeba pH zvýšit, lze použít například uhličitan sodný, čili sodu, případně hydroxid sodný. Pro snížení pH bazénové vody se naopak používá hydrogensíran sodný a nebo kyselina solná.

Jak tedy alkalitu snížit V případě, že je hodnota alkality vysoká, bude i hodnota pH na vyšší hodnotě a bude ji tedy nutné neustále snižovat přípravkem pH mínus. Tímto častým snižováním pH vody se urychlí i spotřeba bazických látek a alkalita se postupem času sníží.

Proč pění voda v jezírku

Pěna v jezírku

Příčiny jsou často, překrmování, nedostatečná filtrace, výskyt lokalní řasy (zelená voda) a špatná biologická rovnováha v jezírku. Pěna často vzniká ráno anebo po vydatných deštích. Přestože pěna na hladině jezírka může vypadat zajímavě, může také naznačovat problémy s kvalitou vody.Pro snížení pH se používá hydrogensíran sodný (granulát). Ten slouží také například pro čištění ucpaných odpadů. Koupit jej můžete v různé koncentraci. Dle návodu na obalu ho zřeďte s vodou a nechte opět stejnou dobu působit.Vysoké pH způsobuje vápenaté usazeniny, zákaly vody, snižuje účinnost chloru, dráždí oči. Hodnota pH výrazně ovlivňuje rozpustnost a účinek použitých dezinfekčních přípravků.

Málo soli ve vodě učiní Váš pokrm planým, příliš mnoho soli nedá vyniknout chuti omáčky. Ideální je poměr 10 g soli na 1 l vody. Opakujme si vždy jako zaklínadlo: Var, sůl, těstoviny.

Kolik soli na kubík vody : Jak správně dávkovat sůl do bazénu. Prvotní dávkování soli při napuštění bazénu je cca v poměru 4–5 kg soli na 1000 l (1 m3) vody.

Co snizuje pH vody : Snížení pH vody v období růstu se provádí kyselinou dusičnou, v období květu kyselinou fosforečnou. Zvýšení pH dosáhnete hydroxidem draselným. Především ale nezapomeňte, že v roztoku se nikdy nemíchá kyselina i hydroxid dohromady.

Co ovlivňuje pH vody

Hodnotu pH ovlivňuje množství rozpuštěného oxidu uhličitého a minerálů ve vodě: Vysoký obsah oxid uhličitého způsobuje překyselení. Rozpuštěné minerály způsobují zásaditost.

Jakmile se při měření pH vody v bazénu dostanete na či pod hodnotu 6,5, znamená to, že ve vodě se vyskytuje vázaný chlor. Ten ve vodě většinou vzniká při kontaktu chloru s lidským potem, opalovacími krémy, kosmetickými přípravky, ale i s močí (což se tedy spíše týká veřejných bazénů).Pro snížení pH se používá hydrogensíran sodný (granulát). Ten slouží také například pro čištění ucpaných odpadů. Koupit jej můžete v různé koncentraci. Dle návodu na obalu ho zřeďte s vodou a nechte opět stejnou dobu působit.

Jak udržet čistou vodu v jezírku : Jak dopomoci k čisté vodě v jezírku

  1. Pořiďte si filtraci – ta vám vodu mechanicky čistí.
  2. Pořiďte si čerpadlo – žene vodu do filtrace.
  3. Fontánky – nemají pouze okrasnou funkci, jak by se mohlo zdát.
  4. UV lampa – ultrafialové záření snižuje množství řas.
  5. Čistěte filtr v jezírkové filtraci.