Jak upevnit krokve?
Krokev byla podložena v místě spoje (vaznice) a byla zatížena na konci tlustšího trámu ("tlak tašek") a na konci tenčího trámu ("tlak tašek"). Spoji by tedy pomohlo ho otočit – aby se momentem sil vyvíjela tlaková síla na čela spoje a ty díkyakci/reakci zpevnily spoj.Kleštiny přichytíme proti sobě a poté je provrtáme skrz krokev a spojíme závitovou tyčí. Pod matku závitové tyče používáme velkoplošné podložky určené k montáži krovu. Veškeré šroubovací spoje je nutno před zakrytím dalšími konstrukcemi (SDK / palubky) dotáhnout.Před montáží markýzy na střešní krokev si stanovte její umístění. Myslete na to, aby bylo markýzu možné bez problému vysouvat. Určete střešní krokve, na které se má připevnit upevnění – těmi jsou obvykle dvě krokve, které jsou umístěny nejblíže z pohledu od okraje. Velké markýzy potřebují upevnit také ve středu.

Jak daleko jsou od sebe krokve : Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm. Nesmí zatěžovat římsu, proto je mezi těmito dvěma prvky mezera 20 mm. Maximální délka krokve od středové vaznice směrem ke hřebeni bez vrcholové vaznice je 2,5 m.

Jak přišroubovat krokve

U nižších staveb menšího rozsahu se trámy krovu vytahují ručně, rumpálem. Kladka se zavěšuje na konci šikmého, do objektu dobře zakotveného trámu, který je poblíž kladky podepřen tzv. tesařskými nůžkami. Nejprve se vytáhnou vazní trámy a osadí se do připravených kapes.

Jak spojit 2 trámy : Čepování –jedná se o nejčastější spojení dvou trámů, jeden trám je zakončen čepem a druhý je opatřen dlabem. Čepování může být pravoúhlé nebo šikmé. Používá se pro spojení sloupku s vazným trámem a vaznicí, vzpěry se sloupkem a vazným trámem, pásku s vaznicí a sloupkem … .

Ve většině případů se pozednice připevňuje ke spojovacímu nosníku pomocí kotev. Správné ukotvení je zárukou pevnosti celé střechy, zejména v souvislosti se silnými poryvy větru a jinými nepříznivými povětrnostními podmínkami. Lišty pro zdivo by měly být upevněny na patách nebo kolenních stěnách z vnější strany.

Končí-li jeden trám na druhém trámu, spojuje se zpravidla čepem. Čepování bylo nejběžnější tesařskou příčnou vazbou. Záleží přitom na úhlu, v němž se trámy spojují: rozeznáváme tak čepování pravoúhlé a čepování šikmé. Čep je výstupek na čele trámu, který se vsazuje do prohlubně (dlabu) v druhém trámu (prahu, ližině).

Jak daleko od sebe krokve na pergolu

Vzdálenost mezi nimi by měla být 2,5 až 3 metry.Proč právě vazníky

Kromě střešních konstrukcí se vazníky využívají například i jako bednění betonových (resp. železobatonových) konstrukcí. Vazníkové krovy jsou tvořené soustavou vazníků, které jsou od sebe uložené ve vzdálenosti 0,9 až 1,2 metru (záleží na statickém výpočtu a projektu).Základním pravidlem je, že střecha musí přesahovat do třetiny průměru okapu. Výškový rozdíl mezi prodloužením střechy a návalkou (okrasným ukončením) okapu pak musí být nula až dva centimetry. To změříme pomocí přiložení latě, která bude představovat prodloužení střechy.

Upevnění pomocí tesařských vrutů ke krokvím se provádí u výřezů. Výřezy označují přesné umístění konstrukčních vrutů. Správné montáži může předcházet předvrtání krokví, ale u tesařských vrutů s frézovacím hrotem to není nutné. Konstrukční vrut by měl procházet kolmo rovinou krokve a připojovat se k příčli.

Jak zakryt srouby ve dřevě : Pokud chcete zakrýt vrutový spoj ve dřevě, použijte krytky vhodné k hnacímu profilu vrutu. Vruty pro překližky mají opět speciální geometrii, jejich odpor při zašroubování je malý a odpor proti vytržení je velmi vysoký. Hodí se zvláště ke strojnímu šroubování.

Jak spojit dva kusy dřeva : Tradiční metody spojování dřeva

Mezi nejčastěji používané patří: čepem vyztužené tupé spoje, falcované spoje pro úhlové spoje, překrývající se spoje, které umožňují podélné spojování dřevěných nosníků, a čepové spoje pro prostorové prvky. Tyto metody jsou založeny na vytváření vhodných otvorů ve dřevě.

Jak hluboko Zavitovou tyč

Např. pro závitovou tyč M10 je určeno sítko s průměrem 16 mm, takže vyvrtáte 16mm díru. Pokud kotvíte do plného materiálu, průměr otvoru se rovná průměru tyče plus 2 mm navíc. U tyče M10 si proto připravíte 12mm vrták.

Odpověď: Pro povrchovou úpravu trámů a jejich přibarvení můžete použít tenkovrstvý lazurovací lak s 1023 lazurol classic nebo s 1035 lazurol topdecor ve vybraném odstínu. v případě potřeby je možné trámy předem pro preventivní ochranu dřeva proti dřevokazům napustit prostředkem s 1033 lazurol impregnační základ.Vodorovné trámy jsou nastavovány srazem a plátováním. K nejjednodušším tesařským spojům patří právě spoj na sraz. Tímto způsobem se dají spojovat trámy všude tam, kde jsou podepřeny po celé délce anebo částečně. Při částečném spojením musí být podpěra vždy pod spojením.

Jak velká musí být pergola bez stavebního povolení : 183/2006 Sb. Ten stanovuje, že samostatně stojící pergolu si můžete postavit bez povolení nebo ohlášení pokud: Zastavěná plocha nepřesáhne 25 m2 a výška pergoly bude maximálně 5 m.