Sumce naporcujeme, prošpikujeme proužky slaniny, osolíme a poprášíme jemně paprikou. Pekáček vymažeme máslem, poklademe kolečky brambor, na ně položíme porce ryby, na kolečka nakrájenou cibuli, rajčata a papriku, posypeme špetkou šalvěje, poklademe lístečky másla a pečeme v předehřáté troubě asi 45 minut.Technologický postup
Sumečka nakrájíme na jednotlivé porce, osolíme, opepříme a na zbylém oleji opečeme z obou stran (můžeme též upéct v konvektomatu na 200 °C po dobu 15 minut). Před podáváním ozdobíme sekanou petrželovou natí.Maso sumce vždy zbavujeme silné kůže! Nejprve opracujeme sumce, omyjeme ho pod tekoucí vodou, vykucháme. Nařízneme kůži kolem hlavy sumce, přichytneme kůži ostřím nože a začneme ji oddělovat od těla. Je nutné oddělit kůži od masa v oblasti břicha, pak ji lze snadno stahovat, občas si pomůžeme nožem.
Na co se dá chytit sumec : Při lovu s vábničkou, osobně, používám nejčastěji rousnice, ovšem živá ryba je také výborná. Záběr bývá většinou velmi razantní, a proto je dobré mít seřízenou brzdu, obzvlášť nemáte-li vysoce kvalitní prut. Z osobní zkušenosti mohu doporučit pruty Sportex HM Turbo 9 o délce 300cm a zátěži 100-250g.
Jak dlouho se peče sumec
Celý plech posypeme lístky čerstvé meduňky, která rybu krásně rozvoní. Sumečka poklademe plátky z druhé poloviny citronu. Pečeme ve vyhřáté troubě při 180 °C cca 25-30 minut. Plech zakryjeme papírem na pečení, aby se ryba nevysušila, ale zůstala šťavnatá.
Jak pripravit filet ze sumce : Očištěný filet sumce osolíme, opepříme bílým mletým pepřem a vložíme do kastrolu ve kterém jsme před tím orestovali celer, petržel a cibuli, přidáme nové koření, podlijeme trochou octa, bílého vína a hovězího vývaru. Do měkka dušenou rybu vyjmeme z omáčky a opečeme na troše máslo do zlatova.
Sumečka poklademe plátky z druhé poloviny citronu. Pečeme ve vyhřáté troubě při 180 °C cca 25-30 minut. Plech zakryjeme papírem na pečení, aby se ryba nevysušila, ale zůstala šťavnatá.
Rybu vykucháme a očistíme. Sumec nemá šupiny, ale má kůži, která se často před nebo po vaření z masa stahuje. Rybu natočíme hřbetem k sobě, pod přední ploutví zařízneme a obtočíme podél hlavy až k páteři. Nařízneme kůži podél páteře až k ocasu, vezmeme si pilkový nůž a podél páteře přetneme žebra.
Kdy jít na sumce
Záběru sumce se můžeme dočkat od zahájení sezóny až zhruba do poloviny září. Nejlepší je tmavá dusná noc před bouřkou, kdy je ve vzduchu cítit déšť. Na závadu není ani deštivé počasí.Nejjednodušší metodou lovu je klasická položená, neboli na těžko. Jako nástrahu nejraději používám pijavice. Když pijavky neseženu, musím se spokojit s rousnicemi. Nevýhoda rousnice je v tom, že nám ji z háčku oškubává bílá ryba.Do ryby vložíme snítky rozmarýnu, plátky a plátek citronu. Plech lehce potřeme olivovým olejem a vložíme do předehřáté trouby na režim klasické pečení 180°C. Pečeme cca 40 minut. Můžeme podávat s grilovanou zeleninou, bramborovými chipsy nebo jinou přílohou.
Postup přípravy
Vyskládejte je do zapékací mísy vymazané máslem kůží navrch. Posypte je kmínem, přidejte bylinky a na každou porci oříšek másla. Dejte je péct na cca 15 minut. V průběhu pečení porce přelévejte výpekem.
Jak správně zabít sumce : Sumce je samozřejmě nutné nejprve co nejšetrněji zabít. Nejprve ho omráčíme ránou do hlavy, musí být sílná, protože sumec má silnou lebku. Pak na jeho temeni nahmatáme konec lebky a tak 2 až 3 prsty od ní ho usmrtíme dlouhým, úzkým nožem, ten zabodnem tak hluboko, aby jsme s jistotou probodli mozek ryby.
Kolik vyroste sumec za rok : V 1. roce života dorůstá délky až 18 cm, v 5. roce poroste o 55 cm a za deset let má o 100 cm víc, kolem 15. roku o 150 cm víc a dvacetiletí sumci dosahují úctyhodných 200 cm.
Kdy je nejlepší chytat sumce
Ideální čas nastává určitě ve druhé polovině června a začátkem července, kdy se za dusných dnů lze dočkat záběrů prakticky po celý den. Přes léto se na sumce vydáme zrána nebo později navečer, ideální jsou dny s prudkou změnou tlaku (před příchodem deště či bouřky).
Začátečníkovi stačí prut od 2,5 do 3 m délky a nosnosti alespoň sto gramů. Naviják by měl být silnější, disponující alespoň 150 m silonu o tloušťce minimálně 0,40 mm. Toto je asi ta nejjemnější výbava, se kterou se cíleně můžeme vybrat na lov sumce. Použití tenčího silonu s odvoláním na menší ryby je pouze hazardem.Sumci se v posledních letech sice loví nejčastěji pomocí bójek, a to hlavně na živé rybky. Lov na položenou je však také efektivní. Řadil bych sem i lov na ukotvené podvodní splávky a podobné statické montáže, udržující nástrahu na jednom místě u dna či ve vodním sloupci. Důležité je zvolit správný čas a místo lovu.
Jak udělat pražmu v troubě : Pražmu dobře omyjeme, osušíme a na horní části uděláme několik zářezů nožem. Osolíme a opepříme z obou stran a položíme na připravené lůžko. Zakápneme olivovým olejem a vínem a pomocí rozšlehaného vejce papilotu velmi dobře utěsníme. Přendáme na pečicí plech a pečeme v troubě předehřáté na 200 °C 15 – 20 minut.