Postup přípravy
Kachnu položíme na záda (prsama nahoru) do suchého pekáče. Pekáč uzavřeme a vložíme do trouby. Teplotu nařídíme na 120 °C a pečeme 4,5 hodiny, aniž podléváme nebo otevíráme troubu či pekáč. Po uplynulé době pekáč odkryjeme, zvýšíme teplotu na 200 °C a dopečeme ještě asi 20 minut, kvůli křupavé kůžičce.Očištěnou, opláchnutou a osušenou kachnu stejnoměrně posolte vně i uvnitř, posypte kmínem a dejte do pekáče prsíčky dolů. Ten vložte do trouby předehřáté na 180, u horkovzdušné na 160 °C. Za občasného podlévání vodou pečte zhruba hodinu, až začne červenat. V tučných částech propíchejte vidličkou, aby se vypékalo sádlo.Pekáček s kachnou vložte do trouby (s roštem zasunutým do dolní třetiny trouby) a termostat nastavte na 120 stupňů. Pečte bez jakýchkoli zásahů a průzkumných manévrů (včetně otvírání trouby nebo nadzvedávání víka) 5 až 6 hodin. Na přesném čase v tomto případě rozhodně nesejde.
Jak upéct kachnu Kluci v akci : Kachnu naplníme nádivkou, otvor sepneme špejlí a položíme ji do pekáče na křídla (nebude tak během pečení ležet ve vypečené šťávě), poklademe plátky slaniny, přelijeme sklenkou vína a pečeme 30 minut při 200 °C a další dvě hodiny při 150 °C. 10 minut před dopečením ji potřeme medem.
Jak naložit kachnu před pečením
Kachnu omyjte zevnitř i zvenku pod tekoucí studenou vodou. Nechte ji okapat a pak ještě zvenku osušte papírovou utěrkou. Důkladně ze všech stran osolte asi 2/3 soli, zbytek nasypte do břišní dutiny. Kůži ze všech stran ještě posypte kmínem.
Jak upéct kachní čtvrtky : Postup na kachní čtvrtky:
Vyjmeme kachní čtvrtky z obalu a spolu s výpekem vložíme do pečicí misky nebo na pekáček. Pečeme v předehřáté troubě cca 25-35 minut při teplotě 200°C dozlatova. Doporučení: pro získání křupavé kůrky použijte funkci gril.
Kachnu vložíme do vyhřáté trouby na 90 °C a pečeme ji 7 hodin. Poté teplotu zvýšíme na 120 °C a pečeme dalších 5 hodin. Na poslední hodinu teplotu ještě zvýšíme, aby se vytvořila pěkná kůrčička. Kachnu během pečení průběžně potíráme vypečeným tukem smíchaným s medem.
Horkovzdušné trouby jsou velmi podobné troubám klasickým, ale jsou navíc vybavené kruhovým topným tělesem, které rozhání teplo a udržuje stejnou teplotu v celém vnitřku trouby. To umožňuje lepší a rovnoměrnou přípravu jídel. Někdy jsou tyto trouby označené jako trouby s pravým horkým vzduchem.
Jak spravne nastavit troubu
Čas a teplota pečení
- 50–100 °C – sušení bílkového pečiva (třeba sněhové pusinky)
- 80–150 °C – sněhové pečivo (například sušení dortu Pavlova), makronky.
- 160–170 °C – šlehaná tuková těsta a korpusy na dorty (třeba červený korpus na Red Velvet dort)
- 170–190 °C – pečivo kypřené práškem (klasický jablečný koláč nebo mazanec)
Kachnu před pečením vyndáme z lednice, a pokud je to potřeba, tak i očistíme a osušíme. Ze všech stran ji rovnoměrně a silně osolíme, posypeme kmínem a nezapomeneme přitom ani na hrudní dutinu, do které vložíme umytá jablka. Kachnu pečeme pozvolna v troubě vyhřáté na 160 °C asi 2 až 3 hodiny podle velikosti.Kachnu omyjeme, osušíme, zevnitř i zvenku posolíme a okmínujeme, dovnitř můžeme přidat i majoránku. Položíme do pekáče prsíčky nahoru, nepodléváme, jen přiklopíme vrchním pekáčem a vložíme do studené trouby, kterou zapneme na 140 °C. Pečeme bez otevírání pekáče 4 hodiny.
Jako zeleninová příloha se hodí nakládané feferonky, čerstvé kysané zelí nebo stále oblíbenější červené zelí. Místo dezertu si můžete dopřát placky nasladko.
Jak upéct kachní stehna v troubě : Stehna důkladně očistíme a zbavíme případných zbytků peří . Vložíme do pekáčku, osolíme, pokmínujeme, zakápneme olejem a trochu podlijeme vodou. Dáme do trouby a v pekáči s pokličkou pečeme na 190 ° asi půl hodiny, aby se maso zatáhlo, pak snížíme teplotu na 160 a pečeme asi 1,5 hodiny.
Jak dlouho se peče kachní stehna : Omytá a osušená stehna posypte solí a kmínem a poskládejte do pekáčku kůží dolů. Pečte přikryté v troubě vyhřáté na 120 °C 3 hodiny. Potom stehna obraťte, přiklopte a pečte další 1 hodinu, zvyšte teplotu na 160 °C a pečte odkryté dozlatova ještě 1 hodinu.
Co se hodí k pečené kachně
Pečená kachna patří k tradičním pokrmům české kuchyně, které naše babičky i prababičky připravovaly především ke slavnostnějším příležitostem. Obvykle se podává s červeným nebo bílým zelím a bramborovým, případně houskovým knedlíkem.
Horkovzdušné pečení je ideální pro přípravu pečiva typu sušenky či cukroví, ale používá se i na pečení masa, zeleniny a na sušení potravin na jedné nebo více úrovních současně. Přidáním páry se jídlo na povrchu lépe zapeče a bude křupavější.Při pečení v horkovzdušné troubě nastavíme teplotu o přibližně čtvrtinu nižší než při pečení klasickém. Maso pečeme zpočátku zakryté víkem pekáče nebo alespoň alobalem, aby se nevysušilo. Větší kusy je výhodné péct zpočátku při nižší teplotě, tím dosáhneme šťavnatosti.
Proč nepeče trouba zespodu : Nejčastějším důvodem, proč elektrická trouba nehřeje, bývají vadná topná tělesa – nebo jen jedno z nich. Závada se může týkat spodního, horního i grilovacího topného tělesa. Vzhledem k tomu, že k výměně je nutná práce s elektřinou, nedoporučujeme v žádném případě provádět opravu elektrické trouby svépomocí.