Jak vypálit pánev z nerezové oceli
Do pánve nalijte 2-3 lžíce oleje (zvolte nejlépe takový, který má vysoký bod zakouření, například řepkový). Pánev s rozetřeným olejem zahřívejte do té doby, než se z ní začne kouřit. Okamžitě pak vařič vypněte.Pro lesk nerezového nádobí nebo spotřebičů využíjte obyčejný ocet. Spotřebiče omyjte hadříkem namočeným v horké vodě a následně vyleštěte nerez hadříkem namočeným v octě a vytřete do sucha, tím získá svůj původní lesk. Otisků na nerezu se elegantně zbavíme navlhčenou utěrkou z mikrovlákna tzv. Švédskou utěrkou.Pánev s rozetřeným olejem zahříváme na vařiči, dokud se z ní začne lehce kouřit. Následně vařič okamžitě vypneme. Pánev necháme chvíli vychladnout, a pokud nám na ní zůstal přebytečný olej, zbavíme se jej vylitím a následným vytřením ubrouskem. Šetrně, bez přílišného tlačení.
Jak správně používat nerezovou pánev : Jak používat pánve z nerezové oceli bez povrchové úpravy
Přidejte na pánev větší množství oleje na vaření nebo másla. Počkejte, až máslo začne pěnit, a stáhněte teplotu. Pánev bez povrchové úpravy je ideální na opékání pokrmů dozlatova při vyšších teplotách, čímž získá pokrm křupavou krustu.
Jak čistit nerezovou pánev
K čištění vám tedy postačí ocet nebo speciální přípravek na této bázi. Pokud chcete použít ocet, společně jej s vodou nalijte na nádobí ( v poměru 1/3 octa a 1/3 vody). Na pár minut nahřejte na sporáku a následně umyjte, usušte. V případě použití speciálního přípravku se řiďte návodem na etiketě.
Jak vyčistit spálenou pánev : Smíchejte po jedné lžíci zubní pasty, jedlé sody a citronové šťávy. Vzniklou směs naneste na připáleniny a nechte cca 25 minut působit. Vydrhněte houbičkou a opláchněte teplou vodou. Nakonec pánev umyjte běžným prostředkem na nádobí.
K čištění vám tedy postačí ocet nebo speciální přípravek na této bázi. Pokud chcete použít ocet, společně jej s vodou nalijte na nádobí ( v poměru 1/3 octa a 1/3 vody). Na pár minut nahřejte na sporáku a následně umyjte, usušte. V případě použití speciálního přípravku se řiďte návodem na etiketě.
V naprosté většině případů stačí nerezový povrch omýt a doleštit pomocí suchého hadříku. Mnoho žen však tvrdí, že nejlepší čistič na nerezové spotřebiče je ocet a jedlá soda. Jedlá soda pomůže odstranit připečené zbytky. Stačí posypat sodou vlhký povrch, rozetřít, nechat působit a poté opláchnout.
Čím vyčistit dno pánve
Jak vyčistit litinovou pánev
- Nalijte na dno pánve trochu vody, stejné množství octa a přiveďte k varu.
- Zhruba po minutě pánev z plotýnky sundejte a zbylou tekutinu vylijte.
- Do prázdné pánve nasypte vrstvu jedlé sody, navlhčete a nechte 10 minut působit.
- Pánev vyčistěte houbičkou a opláchněte teplou vodou.
Očistěte připálené skvrny z nádobí.
Vydrhněte povrch pánve suchým hadrem, nebo houbou a jedlou sodou. Můžete také přidat trochu vody a vytvořit ze sody a vody pastu. Pokud máte stále problémy s připáleninami, použijte mírně brusný materiál jako je Cif.Nalijte na dno pánve trochu vody, stejné množství octa a přiveďte k varu. Zhruba po minutě pánev z plotýnky sundejte a zbylou tekutinu vylijte. Do prázdné pánve nasypte vrstvu jedlé sody, navlhčete a nechte 10 minut působit. Pánev vyčistěte houbičkou a opláchněte teplou vodou.
Pokud se teflonová vrstvička začne odlupovat opakovaně a z rýhy je najednou holá ploška až na kov, je nejlepší poškozené nádobí vyhodit.
Jak vyčistit spáleniny : Potřete spálené místo pastou z jedlé sody a octa nebo Coca-Coly. Nechte 6 hodin působit a poté umyjte. Pokud spálenina stále drží, posypejte místo jedlou sodou, nalijte vodu a 20 minut zahřívejte. Nechte vychladnout a umyjte.
Jak na poškrábaný nerez : Na drobné škrábance postačí jako čisticí pasta na nerez bělicí zubní pasta nebo dětský olej. Stejným způsobem můžete oživit vzhled starších spotřebičů.
Jak se pozná kvalitní nerez
Určit kvalitu a typ nerezu samotným pohledem není jednoduché. Můžeme se ale řídit označením, které je mnohdy laserováno nebo raženo přímo na samotném nádobí. Kvalitnější nerezové nádobí je označováno čísly 18/8, 18/10 nebo 18/12. Méně kvalitní pak třeba 8/0.
Výběr správné metody svařování nerezové oceli závisí na tom, jaké vlastnosti hledáte. Pokud hledáte cenově dostupnější svár, může být nejlepší volbou bodové svařování. Pokud však pracujete s tenkým materiálem, může být lepší volbou svařování metodou TIG nebo svařování obloukem s wolframovým plynem.Stačí použít tradiční postup: do připáleného nádobí nalijte trochu vody, dále přisypte jedlou sodu a podle potřeby vařte. Připáleninu z hrnce odstraňte plastovým či dřevěným náčiním. Na ostatní skvrny lze použít ocet, citron, jedlou sodu nebo podobné přípravky a speciální čistič z naší nabídky.
Jak vyčistit Připálený nerez : Připálený hrnec lze jednoduše vyčistit tak, že do něj vlijete roztok vody a jedlé sody, který následně necháte několik minut povařit. Připálená místa se začnou sama uvolňovat. Pokud ne, snadno je odstraníte drátěnkou. Pokud je připálení opravdu rozsáhlé, nechte roztok se sodou působit v nádobě přes noc.