Sníh se nevyšlehal: Pravděpodobně jste měli mastné nádoby, metly nebo bílky se zbytky žloutku. Všechny nádoby a pomůcky je nutné mít odmaštěné, můžete je před šleháním potřít citronovou šťávou nebo octem. Také je nutné pečlivě oddělit žloutky od bílků. I malý kousek žloutku zamezí správnému vyšlehání sněhu.Šlehejte šlehacími metlami, nejlépe elektrickým šlehačem, protože je to pohodlné a rychlé. Ale i různé ruční šlehače vám pomohou a ušetří námahu. Do bílků dejte špetku soli nebo kávovou lžičku vody a šlehejte zpočátku na nižší rychlost, aby se bílky napěnily a začaly nabírat vzduch.Do hrnce nalijte vodu a přiveďte k varu. Až bude voda vřít, umístěte nad rendlík mísu s bílky a začněte hned šlehat. Pokud chcete vyšlehat sníh s cukrem, vyčkejte až na vhodnou příležitost, která nastává, když se bílky trochu ohřejí.
Jak správně ušlehat sníh do trubiček : Dno misky se nesmí dotýkat vody, bílky budeme šlehat pouze nad párou. Přidáme k nim špetku soli, trochu cukru a začneme šlehat. Jakmile se udělá z bílků pěna, přisypeme cukr a šleháme cca 12 – 15 minut nad párou, dokud nebudou bílky krásně husté, pevné, lesklé a cukr rozpuštěný.
Co přidat do šlehačky aby ztuhla
Krém zachrání i lžíce práškové želatiny, nabotnalé v troše vody a poté zahřáté, aby se želatina rozpustila. Nalijeme ji do smetany a znovu vyšleháme. Pár kapek citrónové šťávy také pomůže šlehačku zpevnit a ještě bude mít svěží citrusovou chuť.
Jak správně vyšlehat sníh : Začněte šlehat na nízkou rychlost a postupně ji zvyšujte, až se bílky promění v pěnu a začnou tuhnout. Až v této chvíli bílky osolte a přidejte kypřicí prášek a pokračujte ve šlehání. Jakmile po metličkách zůstává viditelná stopa, přestaňte, sníh by měl být dostatečně ušlehaný.
Při mechanické cestě jde o běžné šlehání, kdy sníh narůstá vháněním vzduchu do kapsiček bílkovin. Pomocí soli, cukru a octa můžeme také sníh zpevnit. Pokud vejce nejsou čerstvá, ubývá v něm bílkovin a kazí se.
V momentě, kdy po metličkách zůstává viditelná stopa, přestaňte, sníh by měl být dostatečně ušlehaný. Ideální našlehanost bílků nastává zhruba po 10 minutách šlehání.
Na co namotat trubičky
Duté trubičky se připravují namotáním lineckého, listového, ořechového nebo nepečeného těsta na kovové trubičky, na kterých se i pečou. Po upečení a sejmutí z formiček je plníme a jejich konce máčíme v čokoládě. Trubičky jsou vhodné k naplnění krémem, bílkovým sněhem, pomazánkami nebo tvarohem.Pokud máme doma smetanový sýr mascarpone, přidáme ho ke šlehačce a ušleháme do pevné pěny. Také sníh z bílků, našlehaný do hladkých špiček a pomalu stěrkou přimíchaný do šlehačky, směs zachrání. Kousek povoleného másla, vešlehaný do smetany, dokáže směs krásně spojit a šlehačka se po vychlazení ani nehne.V sušenkách lze často nahradit medem. Ztužovač šlehačky: Ztužovač je pouze směs škrobu a cukru. Smíchejte 1 lžíci bramborového škrobu a 1 lžíci moučkového cukru. Nasypte k vychlazenému kelímku smetany ke šlehání a vyšlehejte do tuha.
Přešlehaný sníh – pokud to přeženete, sníh se bude trhat a ztrácet na objemu .
Jak se šlehá sníh : Vyšlehat sníh můžete pomocí elektrické metly, nebo ručně. Bílky pokojové teploty vyšleháte snadněji, vajíčka byste si tedy měli vyndat z lednice s předstihem. Do bílků přidejte špetku soli. Šleháte-li elektrickou metlou, začněte na nejnižších otáčkách a postupně přidávejte, dokud sníh nebude mít požadovanou hustotu.
Jak dlouho se pečou trubičky : Natočte je na máslem namazané trubičky a přeneste na plech vyložený pečicím papírem. Povrch těsta potřete prošlehaným vajíčkem. Nepřetahujte ho na trubičku, kremrolky by se hůře sundavaly. Plech dejte péct do trouby vyhřáté na 180 °C na 15-20 minut.
Jak se motá těsto na trubičky
Rozválené těsto nařežeme nožem nebo rádýlkem na 3 cm proužky, dlouhé 10 cm (podle velikosti trubičky). Přimáčkneme konec k trubičce a našikmo motáme, až dosáhneme konce trubičky. Těsto odřízneme a změříme si potřebnou délku.
Nejsnadnějším způsobem je použít hotový ztužovač šlehačky. Jde o směs glukózy a škrobu. Můžeme si vyrobit vlastní ztužovač a to smícháním 1 lžíce moučkového cukru a 1 lžíce bramborového škrobu. Vmícháme do smetany a ušleháme.Nešlehejte ale příliš dlouho, maximálně několik minut, jinak budete mít nakonec spíš máslo. Správnou konzistenci poznáte tak, že když z mísy vytáhnete metlu, šlehačka se za ní pěkně natahuje a tvoří malé špičky.
Kdy se dává ztužovač do šlehačky : Pokud se šlehání smetany nepodaří, pomůže ztužovač šlehačky. Škrob, který je v tomto prášku obsažený, totiž brání usazování vody. Díky tomu je hmota tužší a smetana zároveň déle vydrží.