Jak učit děti s dyslexií?
Proto je vhodné zaškolit se u speciálního pedagoga (buď v PPP nebo využít školního speciálního pedagoga). Tyto postupy navazují na vyučovací metodu analyticko-syntetickou, tzn., že dítě se ve škole učí číst slabikováním. Jiné vyučovací metody čtení zatím nemají vypracovaný ucelený „nápravný“ postup.Dyslexie je podmíněna poruchami v základních poznávacích schopnostech. Jejich příčinou je nejčastěji dědičnost, ale může být způsobena také nedostatečnou funkcí nervové soustavy nebo nedostatečným rozvojem některých psychických funkcí. Potíže pravděpodobně způsobuje slabá spolupráce obou mozkových hemisfér.Zjistili, že většina lidí s dyslexií má na rozdíl od ostatních účastníků, dominantní skvrny v obou očích. To způsobuje, že mozek přijímá dva různé, ale podobně silné obrazy. A z toho je zmatený. Vidí například rozmazané obrázky, což vede k jejich záměně s jinými písmeny a celkově potížím při čtení.

Jak zjistit zda je dítě dyslektik : O dyslexii by se mělo začít mluvit tehdy, jestliže má dítě problém rozeznat písmena nebo zná abecedu, ale nedokáže písmena poskládat do slabik a slov. Později může mít potíže se čtením, nerozezná množství nebo vidí čísla zrcadlově (např. 82 místo 28).

V jakém věku se diagnostikuje dyslexie

Kdy je možné poruchu diagnostikovat Poruchy učení lze rozpoznat již v předškolním věku dítěte. Rodiče si také brzy všimnou, že dítě v některých dovednostech zaostává za ostatními dětmi. V některých případech se tato porucha objeví až při nástupu do školy.

Jak se zjistuje dyslexie : Zkouška čtení Z. Matějčka je diagnostickým nástrojem, který zjišťuje úroveň čtení dítěte s dyslexií. Tato zkouška umožňuje diagnostikovat dyslexii, a také zjišťuje závažnost poruchy. Dítě má při této zkoušce za úkol číst nahlas a jeho výkon je hodnocen pomocí rychlosti, jelikož děti s dyslexií čtou o poznání pomaleji.

Dají vám také papír pro školu, která je podle školského zákona povinna zabezpečit dětem s dyslexií náležitou péči. U těchto poruch je nutná pravidelná náprava. Cvičit psaní a čtení se musí často a po kratší dobu. Dítě si nesmí začít myslet, že mu rodiče všechno odpustí, protože je dyslektik.

Za svůj život jsem se u rodičů svých kamarádů, kteří také měli dyslexii, setkala s představou, že se z dys‑ poruchy dá vyrůst. V průběhu ontogenetického vývoje se může dyslexie o mnoho zlepšit, s čímž mám osobní zkušenosti, ale bohužel na tuto poruchu neexistuje žádný „lék“, který by ji úplně vyléčil.

Co znamená když je někdo dyslektik

Termín dyslexie pochází z řeckého významu „potíže se slovy". Dyslektici nejsou schopni vytvářet jazyková sdělení a přijímat symbolické informace běžným způsobem, což se zpravidla projevuje tak, že mají potíže pochopit smysl slov a symbolů – v žádném případě však tato porucha učení nesouvisí s inteligencí.Projevy. Častými projevy dětí s dysgrafií je pomalé tempo psaní, časté chyby v opisu a přepisu diktátu, při psaní dělají dost často přestávky, špatně drží psací náčiní, pletou si psací a tiskací písmena. Když píšou, tak se musí hodně soustředit a nedokážou zkombinovat soustředění na grafickou stránku a pravopisné jevy.Dyslektiky na prvním stupni trápí naučit se číst a psát. Jde o oslabenou funkci levé mozkové hemisféry. Při čtení a psaní pak musí vypomáhat pravá hemisféra. Dyslexie v dospělosti nezmizí, lidé se učí s touto poruchu žít tak, že si vybírají vhodný typ činnosti, kde je dyslexie neomezuje, a nebo je naopak zvýhodňuje.

Při terapii dyslalie je velmi důležitý individuální přístup logopeda. Vždy se musí dbát na specifika, která jsou spojena s daným obdobím vývoje řeči, ve kterém se vaše dítě právě nachází. Při terapii se musí respektovat jisté zásady: Cvičte s dítětem vícekrát denně v krátkých intervalech.

Jak bojovat s dyslexii : Za svůj život jsem se u rodičů svých kamarádů, kteří také měli dyslexii, setkala s představou, že se z dys‑ poruchy dá vyrůst. V průběhu ontogenetického vývoje se může dyslexie o mnoho zlepšit, s čímž mám osobní zkušenosti, ale bohužel na tuto poruchu neexistuje žádný „lék“, který by ji úplně vyléčil.

Jak se testuje dyslexie : Zkouška čtení Z. Matějčka je diagnostickým nástrojem, který zjišťuje úroveň čtení dítěte s dyslexií. Tato zkouška umožňuje diagnostikovat dyslexii, a také zjišťuje závažnost poruchy. Dítě má při této zkoušce za úkol číst nahlas a jeho výkon je hodnocen pomocí rychlosti, jelikož děti s dyslexií čtou o poznání pomaleji.

Jak zlepšit činnost mozku

Váš mozek vám poděkuje.

  1. Vyzkoušejte nové věci. Udělejte si čas a zkuste se naučit nové věci.
  2. Meditujte. Hodně stresu může mít dlouhodobě negativní vliv na náš mozek a celkovou pohodu.
  3. Spěte v průměru 6 – 8 hodin.
  4. Pravidelně se hýbejte.
  5. Buďte na vzduchu.
  6. Zkuste používat svou nedominantní ruku.
  7. Doplňte vitamíny.


Poruchy učení lze rozpoznat již v předškolním věku dítěte. Rodiče si také brzy všimnou, že dítě v některých dovednostech zaostává za ostatními dětmi. V některých případech se tato porucha objeví až při nástupu do školy.Oblíbené je stavění z kostek, třídění tvarů, navlékání korálků, skládání puzzle, modelování z plastelíny atd. To vše dokáže dětem pomoci při výuce psaní. Velkou měrou se na psaní podepisují také zkušenosti s kreslením či malováním, proto děti nechte kreativně rozvíjet.

Co jíst na podporu mozku : Myslete na to, co jíte: Potraviny s pozitivním vlivem na mozek

  1. Lidský mozek je neuvěřitelně složitý a sofistikovaný orgán.
  2. Borůvky a jiné bobulovité ovoce.
  3. Špenát.
  4. Ryby.
  5. Káva.
  6. Kurkuma a skořice.
  7. Brokolice.
  8. Vlašské ořechy.