Kolem 3-4 roku děti začínají tvořit L, které je předstupněm R a Ř. Ty přicházejí mezi posledními kolem 5-6 roku, stejně jako správná výslovnost sykavek – Č,Š,Ž a C,S,Z. Mezi 5-6 rokem by děti měly vyslovovat už správně.Nácvik R. Začíná se tak, že se místo R vyslovuje hláska D. Když bude dítě vyslovovat D jemně, potichu a správně, postupně se začne objevovat zvuk podobný hlásce R, nakonec se objeví opravdové R. Hláska R se učí postupně v jednotlivých skupinách s dalšími hláskami (tr, vr, br, gr, fr, chr, a další).hrdelní r- "ráčkování"), nebo tvoří sykavky s jazýčkem daleko vpředu mezi zoubky nebo uniká vzduch po stranách jazyka místo ve středu. Aby se předešlo upevňování nesprávných řečových návyků, návštěva logopeda je v takovém případě vhodná.
Jak se naučit sykavky : Ke správnému nácviku výslovnosti hlásek ČŠŽ je potřeba naučit dítě, přirozeně stisknout zuby na sebe, našpulit rty a jazýček “zasunout” mírně dozadu, přičemž špička jazyka směřuje nahoru k hornímu patru. V tomto postavení zkoušíme napodobovat zvuk volání na kočičku ČČČ, zvuk mašinky ŠŠŠ a zvuk bzučení včelky ŽŽŽ.
Kdy vyrazit na logopedii
Kdy začít o návštěvě logopedie uvažovat
- Vždy, pokud máte sebemenší pochybnost o vývoji řeči svého dítěte: → ve třech letech, pokud Vaše dítě:
- Vždy, pokud Vám návštěvu logopeda doporučí dětský lékař
- Vždy, pokud Vám návštěvu logopeda doporučí paní učitelka z mateřské školy.
Jak poznat že dítě potrebuje logopeda : Měli bychom být ostražití v těchto případech:
- dítě kolem třetího roku ještě nemluví,
- kolem čtvrtého roku vyhledejte lékaře, pokud je řeč obsahově chudá – dítě se vyjadřuje obtížně, odpovídá jednoslovně, řeč je nesrozumitelná, dítě nevyslovuje řadu hlásek, nebo je deformuje,
ano, hlásku R se dá naučit i v dospělosti. Trénink probíhá za využití oromotorických a artikulačních cvičení, kdy se posiluje převážně špička jazyka. Lze využít také substituční metodu za hlásku D (klasická tdnka). Počet minut není určující, důležitý je pravidelný, ideálně každodenní trénink.
Ř
- Varianta 1. Dáte zuby lehce k sobě (netlačte, vzduch musí volně jít ven a dovnitř) a dáte pusu do kroužku, jazyk je volný.
- Varianta 2. Zkuste to jako Anthony (video).
- Trénink – slova. Vyzkoušejte si výslovnost Ř.
- A teď celá věta. Poslouchejte větu a opakujte ji.
Jak se přestat s ráčkování
Tuto vadu je možné odstranit pomocí speciálních cvičení a často s pomocí logopeda. V mluvené řeči osoba trpíci rotacismem často hlásku r cíleně vynechává či ji nahrazuje jinou podobně znějící hláskou, a to nejčastěji pomocí „j, l, v, h, d“.Mezi tento typ potíží řadíme například známý rotacismus (ráčkování). Organické poruchy bývají závažnější. V jejich případě bývá příčinou například nedostatečně rozvinuté centrum řeči vzhledem k věku klienta, neurologické potíže, porucha motoriky apod. Sem řadí logopedi například koktavost.Dítě musí stisknout zuby na sebe, našpulit rty a jemně polohlasem nebo šeptem vyslovovat hlásku R. Pokud tímto způsobem nastaví mluvidla a přiměřeně na hlásku R přitlačí ozve se Ř. Nejlepší je trénink hlásky Ř zkoušet ihned ve slovech.
Abyste mluvidla dětí připravili na těžkou hlásku R a Ř, musíte je trénovat a "posilovat" v předstihu. Cviky mohou sloužit jako prevence vadného vývoje řeči již v útlém věku – můžete je cvičit prakticky od té doby, kdy dítě hru přijímá. Procvičujte hlavně jazyk, rty a tzv. patrohltanový uzávěr.
V kolika letech na logopedii : Návštěvu logopeda neodkládejte, pokud nevyslovuje správně L a neměkčí (nepoužívá hlásky Ď, Ť, Ň, Bě, Pě, Mě…), dále pokud jakékoli hlásky vyslovuje nesprávně (tzv. “šlape si na jazyk“, ráčkuje) nebo se zadrhává.
Jak se naučit říkat r : Pokud je hláska R na začátku slova, použijte místo ní ED. Místo „ruka“ řeknete „eduka“, „ráno” – „edáno“ apod. Nahrazování hlásky R hláskou D po dítěti vyžadujte do té doby, než hlásku R začne vyslovovat alespoň relativně správně. Při vyslovování R by mělo mít dítě pusu mírně pootevřenou a jazyk mít za horními řezáky.
Jak se říká r
V češtině se ř vyslovuje jako [r̝] (nebo jako vázaný alofon nezněle [r̝̊]), zvýšená alveolární vibranta. V některých východomoravských nářečích se Ř nevyskytuje, místo toho se tam používá R.
Když je jazyk dostatečně ohebný, můžeme zkoušet nácvik hlásky L. První nejdůležitější krok je, aby dítě otevřelo ústa a opřelo jazyk za horní zuby. V této poloze zkoušíme vytvořit dlouhy zvuk LLLLL a až potom plácnout jazýčkem dolů. Když se toto podaří, ozve se hláska L.doklad totožnosti, doklad prokazující obvyklé bydliště, doklad o odborné způsobilosti žadatele, tj. žádost o přijetí k výuce a výcviku se záznamem o úspěšném vykonání zkoušek z odborné způsobilosti (nesmí být starší než šest měsíců)
Jaké cizí jazyky se učit : Při výběru se můžeme zaměřit na mnoho aspektů jako je jednoduchost, užitečnost, budoucí a současné využití apod. Obecně se ale dá říci, že mezi 10 nejperspektivnějších jazyků, které je v dnešní době kromě angličtiny dobré umět, patří čínština, němčina, španělština, ruština, francouzština, italština a japonština.