Sýr nakrájíme na centimetr silné plátky, pokapeme olivovým olejem a z obou stran zprudka grilujeme. Opatrně v chladnější části grilu rozpečeme i na plátky nakrájené pečivo. Tip: Gril během grilování zavírejte, aby nezačalo uhlí hořet. Rozpečený sýr ještě dochutíme trochou soli, pepře, chilli a olivového oleje.Sýr vyndejte z obalu, neobalujte, položte na pořádně rozpálenou pánev nebo elektrický gril (není třeba používat olej) a opékejte po obou stranách dozlatova. Do pěti minut je hotovo. Sýr krásně změkne a nerozteče se. Následně můžete servírovat.Grilujeme 5-10 minut na každé straně. Pokud grilujeme kratší dobu, tedy přibližně 5 minut na každé straně, sýr bude tužší a méně rozteklý. Pokud grilujeme každou stranu 8-10 minut, sýr je pak krásně vláčný a tekutý.
Jak grilovat řecký sýr : Gril nebo grilovací pánev rozpálíme, potřeme jemně olejem, sýr nakrájíme na plátky a ogrilujeme z obou stran. Rukolu omyjeme, osušíme, zakápneme citronovou šťávou, olivovým olejem a promícháme. Rozdělíme ji na talíře, poklademe grilovaným sýrem a doplníme pokrájenými cherry rajčaty.
Jak zabalit sýr na gril
Sýry zabalte do alobalu a po stranách jej utěsněte. Vyplatí se použít silnější alobal, zvlášť u méně kvalitních sýrů na gril (případně dvě vrstvy slabšího alobalu). Nechte ho marinovat alespoň jednu hodinu předtím, než jej hodíte na rošt.
Jak naložit sýr na grilování : Před zabalením do alobalu potřete hermelín olejem. Můžete k němu přidat i směs bylinek (například pepř, papriku, tymián, česnek nebo oregano). Kůrka se díky tomu zvláční a sýr bude mít výraznější chuť. Během grilování sýry otáčejte (obzvlášť pokud máte gril bez víka).
Použití grilovací pánve
Když začne olej tvořit bublinky a nejspíš i kouř, vypněte plamen, nechte ho zchladnout, vylijte a pánev omyjte. Další používání grilovací pánve už je snadné. Stačí ji na zdroji tepla rozpálit, nalít tenkou vrstvu oleje, a až se olej rozpálí, vložit na pánev potraviny, které chceme grilovat.
K tomu se hodí pstruzi, zelenina nebo klobásy. Šťavnatá vepřová pečeně, halibut nebo sýr feta se udí teplým kouřem při teplotách 30 °C až 50 °C. Ryby, sýr nebo maso lze také udit za studena při teplotě pouze 15 °C až 25 °C.
Jak zabalit sýry
Obecně platí, že sýry by se měli uchovávat v chladnu a temnu. Koupený sýr je vhodné zabalit do speciálním papíru s tenkou vrstvou folie na vnitřní straně. Použít můžete také obyčejný papír na pečení nebo prodyšnou potravinářskou fólii.Buďte trpěliví, sýry nechte den uležet v pokojové teplotě, občas protřepejte, a potom uložte na týden do lednice nebo sklepa. Zralé sýry můžete zkusit už po třech dnech, naložené sýry obecně chutnají nejlépe po týdnu. V lednici ale vydrží až tři měsíce.Pro rozpálení grilu je třeba nanést na dno grilu – do misky pro tento účel určené – gelový podpalovač, který zapalte pomocí zápalky nebo zapalovače. Až bude podpalovač hořet, postavte na něj zásobník s uhlím, připevněte na gril rošt a počkejte až se uhlí rozžhaví, což trvá cca 3 minuty.
Postavte zahradní ohniště na rovný a pevný povrch. Nechejte rozhořet oheň, zaklopte tálem, osaďte stojan, rošt a vše je připraveno. Můžete se pustit do grilování.
Kolik stupňů má mít gril : Jaká teplota je třeba pro grilování Optimální teplota pro grilování vypadá pro každý grilovaný pokrm jinak. Rozlišujeme tyto 3 stupně: Nízká teplota činí 130 °C až 180 °C, o střední teplotu se jedná mezi 180 °C a 230 °C, vysoká teplota je mezi 230 °C a 300 °C.
Jaký olej na nakládaný sýr : Co se týče oleje, vystačíte si s klasickým slunečnicovým. Pro zdravější variantu použijte řepkový, nebo olivový olej. A pak už stačí nachystat ingredience podle svého gusta. Základem je cibule a česnek, z koření využijete tymián, oregano, bobkový list, papriku, nové koření nebo pepř.
Jak naložit domácí sýr
Postup: Sýry podélně rozpulte a naplňte pastou z prolisovaného česneku, nadrobno nasekaných ořechů, bílého pepře, soli, lžíce tymiánu a lžíce olivového oleje. Přiklopte (ještě můžete rozpůlit napůl) a skládejte do uzavíratelné sklenice. Sýry prokládejte kolečky cibule, feferonkami a snítkami čerstvého tymiánu.
Na čem grilovat Přesto, že rozpálení i příprava na uhlí trvá déle, Češi stále dávají přednost klasickým grilům na uhlí. Čím dál větší oblibu získávají i elektrické stolní grily, a to zejména u mladších generací. „Co se týče chuti, tak je nejlepší grilovat na dřevěném uhlí.Kontrolní seznam pro grilování
- Lopatka.
- Kleště
- Grilovací vidlička.
- Rukavice na grilování
- Zástěra.
- Plyn nebo dřevěné uhlí
- Hliníková fólie.
- Olej.
Jak grilovat bez roštu : Pro rozpálení grilu je třeba nanést na dno grilu – do misky pro tento účel určené – gelový podpalovač, který zapalte pomocí zápalky nebo zapalovače. Až bude podpalovač hořet, postavte na něj zásobník s uhlím, připevněte na gril rošt a počkejte až se uhlí rozžhaví, což trvá cca 3 minuty.