Jak udělat Zalivku do Okurkoveho salátu?
Připravíme si v libovolné nádobě nálev a počkáme než se sůl a cukr rozpustí. Smícháme dohromady nastrouhanou okurku a sladkokyselý nálev. Tip na závěr : Recept vychází z pravidla 5-4-3-2-1 pro snadné zapamatování poměrů v nálevu. Tedy 500 ml vody, 4 lžíce cukru, 3 lžíce octa, 2 špetky pepře, 1 lžička soli.V dobách našeho dětství se pod pojmem okurkový salát nejčastěji rozuměla salátová okurka nastrouhaná nahrubo ponořená v sladkokyselé zálivce z cukru, soli a octa. Další obvyklá podoba okurkového salátu spočívala v zálivce z podmáslí, kefíru, zakysané smetany nebo jogurtu.Ve vodě rozpustíme 6 lžiček cukru a potom přidáme 6 lžiček octa. Nakonec přidáme špetku pepře a soli. Pokud budeme zálivku podávat dětem, pepř vynecháme. DOBROU CHUŤ!!!

Jak se dělá octová zálivka : Do misky odměřte ocet, přidejte sůl, pepř a ostatní chuťové složky kromě oleje. Důkladně metličkou promíchejte. Poté pozvolna pomalým pramenem přilévejte olej a stále šlehejte – v misce se vám začne vytvářet líbezně hustá krémová zálivka. Ochutnejte, případně dochuťte, jak uznáte za vhodné.

Jak se dělá okurkový salát se zakysanou smetanou

Okurky umyjte a škrabkou nastrouhejte na dlouhé slabé plátky. Zakysanou smetanu smíchejte s nasekaným koprem, prolisovaným česnekem, solí a pepřem. Hotovou směs důkladně promíchejte s okurkami a můžete servírovat.

Jakou smetanu do Okurkoveho salátu : Zakysanou smetanu volte nejlépe tučnou, minimálně s 15 % tuku. Ty méně tučné jsou výrazněji kyselé, proto případně upravte množství octa a volitelně salát jemně oslaďte. Místo zakysané smetany lze použít i tučný hustý řecký jogurt.

Skladování v chladničce v zásuvce na zeleninu není příliš vhodné, okurky tam vydrží pouze tři až čtyři dny. Pokud je teplota příliš nízká, mohou být plody chladem poškozeny, což se projevuje jako blátivé skvrny. Za ideálních skladovacích podmínek vydrží okurky až tři týdny.

V misce prošlehejte metličkou ocet nebo citronovou šťávu se solí a čerstvě namletým pepřem. Poté začněte pomalu a postupně přilévat olej tenkým pramínkem a metličkou ho zašlehávejte tak, aby vznikla krémová emulze. Hotovou zálivku vmíchejte k opraným a usušeným saltovým lístkům a ihned podávejte.

Jak se dělá octový nálev

Na 3 a ¾ litru vody připadá 1½ l kvasného octa, 160 g soli, 300 g cukru a 30 až 40 tabletek cukerinu. Nálev ve sklenici ochutí cibule, křen, kopr i mrkev, 3 kuličky nového koření, 1 či 2 hřebíčky, 4 kuličky černého pepře, hořčičné semínko a bobkový list.V misce prošlehejte metličkou ocet nebo citronovou šťávu se solí a čerstvě namletým pepřem. Poté začněte pomalu a postupně přilévat olej tenkým pramínkem a metličkou ho zašlehávejte tak, aby vznikla krémová emulze. Hotovou zálivku vmíchejte k opraným a usušeným saltovým lístkům a ihned podávejte.Chuťové vyváženosti pak dosáhnete kombinací kyselé složky (šťáva z citrusů, jablečný, balzamikový či klasický ocet), sladidla (cukr, med, javorový či jiný sirup) a soli (či sójové tamari omáčky). Požadovanou konzistenci připomínající emulzi napomáhá hořčice, kvalitní (kravský či rostlinný) jogurt, nebo med.

K výsevu přistupujeme již začátkem dubna, aby byly sazenice do konce května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky, dostatečně silné. Pro předpěstování okurek použijte malé květináče, rašelinové kelímky nebo speciální sazeničkové palety. Okurky potřebují dobře propustnou a živinami bohatou půdu.

Jak udělat smetanu ke šlehání : Nahradit lze i smetanu ke šlehání, i když to je už vlastně samostatný recept. Na výrobu této náhrady šehačky si připravíme 1 litr oslazeného mléka a 125 g másla. Mléko zahřejme, přidáme máslo a necháme rozpustit. Směs pak mixérem (i ponorným) důkladně umixujeme a uložíme na 10-12 hodin do lednice.

Jak skladovat okurku v lednici : Do lednice umisťujeme všechny druhy, kromě zeleniny, která tam vyloženě nepatří: rajčata, okurky, lilky, papriky, zázvor, dýně (ty uchovávejte v pokojové teplotě), cibule, česnek (ty milují tmu, je dobré je umístit do papírové tašky nebo bavlněného pytlíku), cukety a batáty se hodí spíše do sklepa nebo spíže.

Jak uchovat salátové okurky na zimu

Kvalitní kupované okurky zabalené ve fólii vám v ledničce vydrží i několik týdnů. Uchovávejte je v přihrádce, která je určena pro ovoce a zeleninu. Jakmile okurku načnete, je potřeba ji co nejdříve zpracovat, jinak začne měknout. Na zahrádce vypěstované plody vám v lednici nebo v chladném sklepě vydrží přibližně týden.

Smíchejte olivový olej (60 ml), jablečný ocet (30 ml), kurkumu (2 g), najemno nastrouhaný zázvor (1 g) a trochu medu (7 g). Zalijte salát zálivkou a a dobře promíchejte.V misce prošlehejte metličkou ocet nebo citronovou šťávu se solí a čerstvě namletým pepřem. Poté začněte pomalu a postupně přilévat olej tenkým pramínkem a metličkou ho zašlehávejte tak, aby vznikla krémová emulze. Hotovou zálivku vmíchejte k opraným a usušeným saltovým lístkům a ihned podávejte.

Jak dlouho se vaří nálev na okurky : Potřebovat budete: na nálev 0,5 l octa, 1,5 l vody, 220 g cukru, 12 ks sladidla (cukerínu) a 1 balení DEKO; dále nakladačky, mrkev, cibuli, česnek a kopr. Všechny ingredience na nálev smíchejte v hrnci a nechte pět minut povařit.