Když do použité, ještě horké pánve nalijete nějakou vhodnou tekutinu – víno, ovocný džus, vývar, nebo smetanu, přípečky obsahující koncentrovanou chuť masa se odlepí ode dna, částečně se rozptýlí a částečně rozpustí v tekutině. Dalším povařením šťáva zhoustne a zintenzivní na chuti.Postup přípravy
- Špek nakrájíme na kostičky a rozpustíme, přidáme nakrájenou cibuli a tuk a restujeme do světle hnědé barvy.
- Dále přidáme nasekaný česnek a zaprášíme moukou. Opražíme za stálého míchání.
- Zalijeme vývarem a pilně mícháme, pokud je třeba ještě přidáme vývar.
- Omáčku rozmixujeme tyčovým mixérem a přecedíme.
Chcete zahustit jen výpek z masa Pak dejte maso stranou a výpek nechte chvilku zchladnout. Polovinu vlažné tekutiny přilijte do rendlíku s jíškou a důkladně rozmíchejte metličkou. Jakmile ve směsi nemáte žádné hrudky, můžete přidat i zbytek výpeku.
Jak udělat hnědou omáčku k masu : V rozehřátém másle nechte zpěnit nadrobno nakrájenou cibuli, poprašte moukou a umíchejte jíšku, která by měla být dozlatova. Přidejte malé množství horkého vývaru a rozmíchejte v něm jíšku, až vznikne kašička. Poté zalijte celým vývarem, důkladně rozmíchejte, podle potřeby osolte a opepřete a vařte 25 minut.
Jak udělat šťávu
Ovoce s vodou na mírném ohni za stálého míchání rozvaříme. Z rozvařeného ovoce přes husté síto nebo tkaninu slijeme do vhodné nádoby šťávu. Ovoce v sítu můžeme jemně rozmačkat naběračkou nebo vařečkou. Získaná šťáva se použije při výrobě likéru, některé ovoce je možné ještě použít i na výrobu džemů a marmelád.
Jak vyrobit malinovou šťávu : Maliny rozmačkáme, zalijeme studenou vodou, přidáme kyselinu citronovou, zakryjeme a necháme 48 hodin odstát. Pak překapeme šťávu přes plátýnko a promícháme ji s cukrem. Jakmile se cukr rozpustí, rozlijeme šťávu do čistých, suchých sklenic a sterilizujeme, kvůli nižšímu obsahu cukru. Lze ji i mírně zahřát.
Na pánvi si rozehřejeme 3 lžíce másla, poté zasypeme hladkou moukou, snížíme plamen a důkladně mícháme, dokud nevznikne hladká jíška. Pražíme tak dlouho, dokud jíška neztmavne. V této fázi přilijeme postupně za stálého míchání 2 šálky ohřátého vývaru. Přivedeme k varu a necháme postupně zredukovat do zhoustnutí šťávy.
Nejprve začnete zahřívat smetanu a do hrnce k ní následně přidáte nastrouhaný sýr, sůl, pepř, bylinky a koření dle chuti, nebo třeba žampiony. Za stálého míchání vám omáčka postupně zhoustne, takže ji ani nebude nutné zahušťovat.
Jak udělat šťávu k vepřovému masu
Zalijeme vodou a dáme do trouby dusit, postupně doléváme vodu a opět necháváme vydusit, až na tuk a to do té doby, než se nám maso na kostích totálně rozpadne. Poté zalijeme vodou a zahustíme solamylem nebo jiným bramborovým škrobem, dochutíme sojovkou a solí tak, aby byla jemně chutná a procedíme přes hustý cedník.Ve výpeku z masa necháme restovat cibuli a přidáme slaninu, obojí pokrájené nadrobno. Když vše získá tmavě hnědou barvu, zalijeme vývarem, promícháme a vlijeme do hrnce na maso. Maso by mělo být zcela ponořené, v případě potřeby přilijeme vodu. Přidáme sůl, pepř a sojovou omáčku, uzavřeme a vaříme asi 45 minut.Pokud chcete vytvořit hustou omáčku k pečenému masu, je dobré nejprve výpek z pekáčku přecedit do menšího hrnce a přivést k varu. Tím zredukujete nadbytek vody a zůstane vám pouze tuk. Na závěr přidejte světlou jíšku a k té přilijte vývar. Opět povařte a zredukujte do požadované konzistence.
Brambory. Zdravá varianta, jak snadno zahustit polévku či omáčku. Brambory přidejte do polévky a rozmixujte, případně přidejte již rozmixované pyré. Podobně funguje i pečená dýně, ta má ale o dost výraznější chuť.
Jak udělat šťávu z citronu : Citrony omyjeme a nakrájíme na kolečka(vybereme pecky), do skleněné nebo nerezové nádoby,zasypeme kys. citronovou a zalijeme vodou. Necháme 2 dny luhovat, potom přecedíme (nemačkat) a přidáme cukr, mícháme než se cukr rozpustí, nezavařujeme. Nakonec vsypeme 2 sáčky pektogelu a zamícháme.
Jak vyrobit šťávu z jablek : 1 Jeřabiny rozdrťte nebo umelte, zalijte vodou v poměru 300 ml vody na 1 kg drcených plodů a nechte asi 12 hodin uležet. Potom šťávu přeceďte přes plátno. Získanou šťávu zřeďte vodou v poměru 1:1 a přislaďte cukrem – 150 g cukru na 1 litr šťávy.
Jak se dělá pepřová omáčka
Do kastrůlku dáme ½ kostky zeleninového bujónu, 250 ml vody a 2 lžíce celého zeleného pepře. Pomalu přivedeme k varu a hned potom přilijeme 250 ml smetany. Necháme alespoň 30 minut velmi zvolna povařit, aby zelený pepř změkl. Když máme pepř „al dente“, omáčku dochutíme solí a kapkou citronové šťávy.
Jak připravit základní omáčku
- Nakrájíme si cibulku a zpěníme ji na tuku, aby zkaramelizovala.
- Přidáme hladkou mouku a umícháme jíšku.
- Nyní stačí přivést k varu a zredukovat omáčku na požadovanou hustotu.
- Na závěr dochutíme podle potřeby solí, pepřem či bylinkami.
Vepřové maso sterilizujeme třikrát s odstupem 24 hodin, po každé tepelné úpravě vždy sklenice zchladíme ve studené vodě, jinak by se maso úplně rozvařilo. Poprvé sklenice zavaříme při teplotě 85 °C na 25 minut. Podruhé při teplotě 100 °C na 35 minut. Naposledy pak při 85 °C na 25 minut.
Jak udělat základní omáčku : Jak připravit základní omáčku
Nakrájíme si cibulku a zpěníme ji na tuku, aby zkaramelizovala. Přidáme hladkou mouku a umícháme jíšku. Do opražené jíšky následně pomalu a za stálého míchání přilijeme vývar. Nyní stačí přivést k varu a zredukovat omáčku na požadovanou hustotu.