Jak udělat vanilkový cukr z lusku?
Vanilkový cukr – postup výroby

Rychlejším způsobem výroby vanilkového cukru je lusk špičatým nožem podélně rozříznout a teprve potom vsunout do cukru. (Popř. semínka rozříznutého lusku vyškrábnout a použít do moučníku, krému apod., a do cukru vložit pro jeho ovonění pouze prázdný, rozříznutý lusk.)Nejrychlejší způsob výroby vanilkového cukru je vyškrábnout z rozříznutého lusku semínka, prázdný lusk nakrájet na menší kousky a spolu se semínky promíchat s cukrem. Vše uložíme do láhve, dobře zavřeme a necháme aromatizovat.Infuzování Aromata vanilky se velmi dobře rozpouštějí v tucích. Proto se prázdné lusky louhují ve smetaně a mléku, v oleji nebo v přepuštěném másle, které se tak příjemně ochutí a využívají při přípravě dezertů i slaných pokrmů. Vanilkový lusk krátce povaříte a necháte 20 až 30 minut extrahovat v dané tekutině.

Jak si vyrobit vanilkový extrakt : Samotná výroba je velice jednoduchá. Stačí rozříznout vanilkové lusky a nakrájet je na menší kousky. Kousky lusků se pak společně s alkoholem vloží do čisté a dobře uzavíratelné lahvičky. Po uzavření ji skladujeme na temném místě po dobu 2 až 3 měsíců občas lahvičku protřepeme.

Co je to vanilkový lusk

Vanilkový lusk se dá použít celý nebo jen jeho dužina získaná podélným naříznutím lusku a vyškrábáním zrníček (kaviáru). Zrníčka nebo celé lusky vanilky se používají jako přísada do sladkých jídel, především moučníků, koláčů, dezertů, cukroví, zmrzliny, krémů, šlehačky, čokolády, pudinků apod.

Kolik cukru na jeden lusk : Celý lusk dáme na dno cukřenky, zasypeme cukrem krystalem nebo moučkou. Protože cukr snadno absorbuje vůně, za necelý týden již máme krásně vonící cukr. Jeden lusk vám vystačí určitě na 5 kg cukru.

Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.

Proč ale máme zafixováno, že vanilková zmrzlina nebo pudink musí mít žlutou barvu Vysvětlení je prosté – původně se pudink i zmrzlina připravovaly z mléka či smetany, ale hlavně – ze žloutků. Proto měly výrobky – nejčastěji ochucené vanilkou či později přírodně identickým vanilinem – žlutou barvu.

Jak Vyskrabat vanilkový lusk

Je to snadné. Vanilkový lusk stačí podélně rozříznout a vyškrábat z něj semínka, která následně použijete do pokrmu či nápoje. Vyškrábaný lusk určitě nevyhazujte, ale vložte ho do cukru nebo alkoholu, tím z něj dostanete aroma a ovoněné produkty následně můžete využít při dalším vaření.Takto skladované lusky vanilky pohromadě vydrží klidně 1 rok – čím více lusků pohromadě, tím lépe; 1 lusk si svoji vlhkost udrží jen pár měsíců. Je však vhodné vanilku každé dva měsíce nechat 15 minut nadechnout a zase zapečetit, déle tak vydrží.Vanilkový extrakt je zkrátka a jednoduše koncentrovaný výtažek z vanilky, který se vyrábí naložením vanilkových lusků v alkoholu. Má zlatou až tmavě hnědou barvu a výraznou chuť i vůni. Můžu ho něčím nahradit Ano, můžete ho nahradit vanilkovým luskem, je to ale v důsledku finančně náročnější.

Jemně řezaná či mletá droga se nasype do nádoby, zalije se lihem a následně se protřepává. Po jedno až dvoutýdenní maceraci se výluh scedí a nechá se 24 hodin v chladu vyčeřit. Čirý roztok se slije, zbytek se zfiltruje, oba výluhy se smísí a doplní lihem na původní množství.

Kdy se Sklizi vanilka : Zelenkasté luštěné plody vanilky se sbírají, když jsou v polodozrálém stavu, resp. když začínají žloutnout. Teprve po fermentaci ztmavnou, přičemž se vytvoří vanilín, který je zodpovědný za charakteristickou vůni a sladkou chuť tohoto koření. Lusky jsou dlouhou 20 až 25 cm, v podélném směru vrásčité.

Jak otevřít vanilkový lusk : Nejcennější součástí vanilkového lusku je jeho obsah – dřeň, která je tvořená drobnými černými zrníčky. Nejlépe dřeň z lusku vybereme tak, že vanilkový lusk podélně rozřízneme a tupou stranou nože zrníčka vyškrábeme z obou polovin lusku. Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel.

Na co se používá vanilkový cukr

Vanilkový cukr slouží jako přísada na pečení a zvýraznění chuti kynutých, třených a piškotových těst. Přidáváme ho do krémů, tvarohů, zmrzlin a koktejlů. Sypeme jím koláče palačinky, nebo kaše. Na posypání moučníků smícháme obsah sáčku se 7 lžícemi moučkového cukru.

Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.Příprava vanilkové zmrzliny není náročná. Budete potřebovat jen vanilkový lusk, měkký tvaroh, mascarpone a cukr. Všechny ingredience smícháte a nakonec přidáte zrníčka z vanilkového lusku. Pokud máte pocit, že směs není dostatečně podle vaší chuti, můžete přidat u trochu vanilkového cukru.

Jak vyndat semínka z Vanilkoveho lusku : Nejcennější součástí vanilkového lusku je jeho obsah – dřeň, která je tvořená drobnými černými zrníčky. Nejlépe dřeň z lusku vybereme tak, že vanilkový lusk podélně rozřízneme a tupou stranou nože zrníčka vyškrábeme z obou polovin lusku. Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel.