Čerstvě natrhané hložinky nakrájíme na kousky a napěchujeme do sklenice. Zalijeme alkoholem a uzavřeme. Sklenici necháme stát na teplém místě, ale ne na přímém slunci, asi 14 dní. Obsah denně protřepeme, aby se alkohol dostal do všech nakrájených plodů a vstřebal do sebe co nejvíce obsahových látek.U hlohu sbíráme květ, list i plody, takzvané hložinky. Co se květů týče, ty sbíráme v květnu na začátku jejich kvetení a můžeme je sbírat rovnou i s listy. Zralé hložinky sbíráme zase v září až v říjnu.Hloh obecný působí především na srdce a krevní oběh. Jeho příznivé účinky byly zaznamenány zejména při dlouhodobém užívání staršími lidmi postiženými „srdeční slabostí“. Pomáhá udržovat zdravé srdce a cévní systém.
Co udělat z hlohu : Recepty
- Čaj na krevní oběh. Smíchejte květy a listy hlohu, srdečníku, maliny a nať rozmarýnu.
- Čaj na srdce. Ke dvěma dílům hlohu přidejte jeden díl meduňky, srdečníku a třezalky.
- Hlohová tinktura.
- Kapky proti vysokému krevnímu tlaku.
- Hlohové víno z listů či květu.
- Hlohový lék z plodů (sbírejte až na podzim)
Jak si vyrobit tinkturu
Nejjednodušší postup je takový, že přelijeme 1 díl sušených bylin 5 díly lihu o koncentraci 50- 70%. Necháme 7-14 dní vyluhovat při pokojové teplotě a nejméně 1x denně vše protřepeme. Poslední den necháme vše ustát a roztok přefiltrujeme přes filtrační papír nebo jemné plátno.
Jaký alkohol použít na tinkturu : Výběr alkoholu
Použít můžeme konzumní líh, klasickou vodku nebo jinou pálenku. V našich krajích je oblíbená zejména slivovice či hruškovice, nejlépe pak ta z plodů vlastní zahrady. Pro tinktury cílené na topickou (kožní) aplikaci je nepřekonatelná klasická Alpa francovka, která je plná i dalších prospěšných látek.
Jednu čajovou lžičku směsi zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 10 minut louhovat a pijte 3x denně po dobu čtyř týdnů. Hloh se nesmí užívat v kombinaci s digitálisovými přípravky (Digoxin) a ostatními kardiotoniky (například Lanatosid).
Jak se Čaj z hlohu používá.
Dávkování: Doporučená dávka je pro dospělé 1 nálevový sáček 3x denně. Způsob podání: 1 nálevový sáček (1,5 g) se přelije 0,25 l vroucí vody a nechá se 10 minut vyluhovat v zakryté nádobě. Čaj se pije teplý. Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.
Jak dlouho pít hloh
Dobrý den, po 3 měsíční kúře užívání hlohu doporučuji udělat alespoň 1 měsíc pauzu (ideálně však až 3 měsíce).Jeden kilogram hložinek rozmačkáme, zalijeme půl litrem vody a vaříme do změknutí. Poté pasírujeme přes síto a do čisté šťávy přisypeme půl kilogramu cukru. S tím opět vaříme do té doby, než se cukr rozpustí a marmeláda začne rosolovatět. Pak už jen stačí nalít do skleniček a zavařit jako kteroukoli jinou marmeládu.Sušení Plod – nejvýhodnější je plody sušit teplem umělým a to až do 60°C. Pozor – plody musí mít tmavě červenou barvu – nesmí zhnědnout nebo zčernat. Hložinky občas promícháme, neboť se rády slepují.
Pro přípravu konopných tinktur se hodí alespoň 40% alkohol. Použít můžeme konzumní líh, klasickou vodku nebo jinou pálenku.
Jak dlouho louhovat tinkturu : V lékárnictví se tinktury používaly už ve středověku. Jejich výhodou je totiž trvanlivost a vysoký obsah účinných látek. Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat.
Jak udělat domácí tinkturu : Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.
Jak skladovat tinkturu
Doporučuje se uchovávat vonnou tinkturu v lednici, protože to pomůže udržet její chuť a vůni po delší dobu. Pokud nepoužíváte vonnou tinkturu okamžitě po jeho otevření, můžete ji uchovat po několik dní v nádobě, kterou jste zakoupili.
Jak se Čaj z hlohu používá.
Dávkování: Doporučená dávka je pro dospělé 1 nálevový sáček 3x denně.Větvičky sušíme ve stínu na dobře větraném místě. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 35°C. Dobře usušené větvičky mají svoji původní barvu a dobře se lámou. Skladují se v suchu v dobře uzavřených sklenicích nebo papírových sáčcích.
Jak dlouho louhovat Heřmánek : Heřmánek – bylinný čaj
Do hrnečku nasypejte 1 až 2 lžičky sušeného heřmánku a ten zalijte vodou o teplotě 100°C. Bylinku nechte 5 až 10 minut louhovat a můžete podávat. Pro sladší chuť se nebojte do čaje přidat lžičku medu.