Tinkturu připravíme z jednoho dílu houby na pět dílů lihu (60-80%). Čagu necháme louhovat ve sklenici ve tmě, za občasného protřepání, cca. dva týdny. Potom slijeme a houbu povaříme opět v pěti dílech vody.Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.Instrukce
- Čagu dáme do kastrůlku a zalijeme vodou.
- Pomalu přivedeme k varu. Následně teplotu ztlumíme a necháme pomalu vařit 10 minut.
- Poté odstavíme z plotny a necháme dalších 10 minut louhovat.
- Čaj si nalijeme přes sítko do hrnku a po malých doušcích teplý čaj pijeme.
- Čaj pijeme 1-2 denně maximálně 8 týdnů.
Kdy se sbírá čaga : Houba čaga se sbírá především od července až do přelomu října a listopadu, protože v tomto období obsahuje nejvíce účinných látek.
Jaký alkohol na přípravu tinktury
Výběr alkoholu
Použít můžeme konzumní líh, klasickou vodku nebo jinou pálenku. V našich krajích je oblíbená zejména slivovice či hruškovice, nejlépe pak ta z plodů vlastní zahrady. Pro tinktury cílené na topickou (kožní) aplikaci je nepřekonatelná klasická Alpa francovka, která je plná i dalších prospěšných látek.
Jak skladovat tinkturu : Jak mám tinktury skladovat Tinktury skladujeme při teplotě do 28 °C.
Vhodný alkohol
Do tinktury se proto většinou dostane více účinných látek než do čaje (vodného roztoku) a jsou v ní koncentrovanější. Jaký alkohol ale zvolit Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství.
Čistý konzumní líh 80% se používá k potravinářským účelům, k přípravě tinktur a nakládání bylinek.
Na co pomáhá čaga
Čaga obsahuje polysacharidy, vlákninu a enzymy, které podporují zdravé trávení a regulaci střevní mikroflóry. Tím se zlepšuje činnost trávicích orgánů. Proto vám Čaga pomůže trpíte-li častými zácpami, průjmem, ale i při vážnějších onemocněních, například při celiakii.Používá se pro posílení obranyschopnosti při infekčních a nádorových onemocněních, zánětech trávícího traktu, alergii, k podpoře a ochraně jater, detoxikaci, v rámci podpůrné léčby kožních potíží, k normalizaci krevního tlaku a cholesterolu.Houba čaga roste zejména na Sibiři a je to vlastně druh choroše. Nejvíce roste na břízách, dále na jilmu, jasanu či jeřabině. Čaga rostoucí na břízách přejímá nutriční hodnoty tohoto stromu a má nejvyšší léčivé účinky. Čaga je na povrchu černá, na řezu má hnědavé zabarvení.
Obecně je doporučeno dodržovat pauzu alespoň 1 týden po třech týdnech užívání, aby se tělo mohlo regenerovat a předešlo se zvyknutí na účinky byliny. V některých případech může být vhodnější delší pauza, například 2 až 4 týdny, zejména u silnějších tinktur.
Jaký alkohol na tinkturu : Čistý konzumní líh 80% se používá k potravinářským účelům, k přípravě tinktur a nakládání bylinek.
Jak dlouho louhovat tinkturu : Surovina se vloží do sklenice a zalije alkoholem. Roztok se nechá louhovat po dobu alespoň 10–14 dní (názory na optimální dobu louhování se různí, rozhodně ale neplatí dříve oblíbené tvrzení, že louhovat je potřeba minimálně 3–6 měsíců).
Jak oloupat kaštany na tinkturu
Kaštany nakrájíme na čtvrtky, můžeme je ale také nakrouhat na elektrickém kráječi – tinktura pak bude účinnější. Pokud chceme dosáhnout maximálního účinku, kaštany oloupeme a pak nakrájíme na čtvrtky nebo nakrouháme pomocí kráječe. Anebo si můžeme dát tu práci a oloupané kaštany nastrouhat.
Dobrý den, Severochema Technický Líh obsahuje přibližně 94% ethanolu, dále přísady pro odmašťování, a bitex pro velice hořkou chuť.Doporučené dávkování
1 – 4 kapsle denně (4 kapsle rozdělte do 2 denních dávek). Kapsle zapijte dostatečným množství vody, nejméně 200ml. Nejvhodnější je užívat extrakt 15 – 30 minut před jídlem. Lze přidávat do zdravého jídla (jogurtu, kaše, nápoje).
Jak často pít čaj z Čagy : Čaj z čagy užívejte jako každodenní nápoj k doplnění potřebných vitamínů a stopových prvků. Čagový čaj Chaganela můžete pít denně místo obvyklého černého nebo zeleného čaje.