Vhodný alkohol
Do tinktury se proto většinou dostane více účinných látek než do čaje (vodného roztoku) a jsou v ní koncentrovanější. Jaký alkohol ale zvolit Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství.Tinktura domácí výroby
Hrst čerstvých pupenů nakrájíme nebo podrtíme v hmoždíři a vložíme do skleničky. Nachystáme směs převařené vody, glycerinu a 60 % lihu (rozděleno zhruba na třetiny). Touto tzv. matečnou tinkturou pupeny zalijeme, skleničku pevně uzavřeme a necháme 3 týdny macerovat při pokojové teplotě.Tinktura z vratiče:
Čerstvé květy naložte do lihu a nechte 5 dní macerovat. Pak přefiltrujte do skleničky. Tinktura se používá pouze zevně a je výbornou složkou čistících pleťových vod a krémů na problematickou pleť. Má i hojivé a dezinfekční účinky, působí antimikrobiálně a antisepticky.
Jak dlouho louhovat tinkturu : Surovina se vloží do sklenice a zalije alkoholem. Roztok se nechá louhovat po dobu alespoň 10–14 dní (názory na optimální dobu louhování se různí, rozhodně ale neplatí dříve oblíbené tvrzení, že louhovat je potřeba minimálně 3–6 měsíců).
Jak skladovat tinkturu
Doporučuje se uchovávat vonnou tinkturu v lednici, protože to pomůže udržet její chuť a vůni po delší dobu. Pokud nepoužíváte vonnou tinkturu okamžitě po jeho otevření, můžete ji uchovat po několik dní v nádobě, kterou jste zakoupili.
Jak oloupat kaštany na tinkturu : Kaštany nakrájíme na čtvrtky, můžeme je ale také nakrouhat na elektrickém kráječi – tinktura pak bude účinnější. Pokud chceme dosáhnout maximálního účinku, kaštany oloupeme a pak nakrájíme na čtvrtky nebo nakrouháme pomocí kráječe. Anebo si můžeme dát tu práci a oloupané kaštany nastrouhat.
Pupeny borovice se sbírají před jejich rozvinutím, na konci března a na začátku dubna. Sbírat se samozřejmě mohou pouze mimo chráněné přírodní lokality. Pupeny sbírejte z více stromů, abyste stromu nekomplikovali další vývoj.
Tansy je známá svými silně aromatickými listy, které vydávají charakteristickou vůni. Vzhledem ke svým účinným látkám je vratič obecný součástí mnoha produktů. V lidovém lékařství je tansy používán pro jeho schopnost zmírnit bolesti, zlepšit trávení, potlačit křeče a léčit parazitické infekce.
Na co je mast z Vratiče
Mast má silné antibiotické, protiparazitární a antirevmatické účinky (vnější užití). Používá na pohmožděniny, opruzeniny, na bolavé svaly a klouby, revmatismem postižená místa, tlumí bolest při artróze a artritidě, při patní ostruze ( silnější vrstva na noc ) nebo na okolí špatně se hojících ran, působí protizánětlivě.Na 500 ml potřebujeme minimálně 30 kaštanů. Necháme 3-5 týdnů macerovat, občas protřepeme. Scedíme a přelijeme do čisté lahvičky. Tinkturu vtíráme do postižených míst.Z bylinek odstraníme všechny zaschlé a poškozené listy a ořízneme spodní část, jemně opláchneme vlažnou vodou od nečistot a zároveň tím i bylinky osvěžíme. Osušíme a zlehka zarolujeme do papírové utěrky. Tu vložíme do igelitového sáčku a v něm do lednice. Bylinky nám vydrží týden jako čerstvé.
Na 500 ml potřebujeme minimálně 30 kaštanů. Necháme 3-5 týdnů macerovat, občas protřepeme. Scedíme a přelijeme do čisté lahvičky. Tinkturu vtíráme do postižených míst.
Jak nejlépe oloupat kaštany : Připálené kaštany se totiž loupou velmi těžko. Kaštany jsou upečené, když začnou pukat a ve škvírce se objeví žlutá dužnina. Ještě teplé kaštany oloupejte, kdyby vystydly, slupka ztvrdne a oloupat nepůjdou. Do loupání se nepouštějte od špičky, ale z protilehlé „tupé“ strany.
Co je to Lihoglycerin : Na rozdíl od klasických tinktur, kde se k maceraci používá líh, se u pupenových tinktur používá lihoglycerin, který dokáže z pupenů lépe vytáhnout a uchovat látky zdraví prospěšné. Lihoglycerin tyto látky také dokonaleji konzervuje.
Co to je pupen
Pupen (gemma) je základ budoucího rostlinného orgánu (stonku, větve nebo listu).
Mast má silné antibiotické, protiparazitární a antirevmatické účinky (vnější užití). Používá na pohmožděniny, opruzeniny, na bolavé svaly a klouby, revmatismem postižená místa, tlumí bolest při artróze a artritidě, při patní ostruze ( silnější vrstva na noc ) nebo na okolí špatně se hojících ran, působí protizánětlivě.Kdy vratič sbírat
V lidovém léčitelství se využívají listy i květy. Ty sbírejte od července do října. Sušte je na tmavém a teplém místě. Nejlépe při teplotě do 35 °C.
Jak vyrobit Vratičovou mast : 100 g sádla nebo masťového základu rozehřejte, přidejte dvě hrsti nakrájených čerstvých listů nebo květů vratiče a nechte asi 2 dny odležet. Občas můžete směs rozehřát a promíchat. Po dvou dnech rozehřátou mast sceďte, přelijte do kelímku s uzávěrem a uchovávejte v lednici.