Filety štiky rozkrojíme na půl nebo na třetiny (podle toho, jak je štika velká a jak velké porce chceme mít), osolíme je, opepříme a ochutíme citronovou kůrou. Kousky štiky opečeme na rozpuštěném másle nejprve kůží dolů, poté obrátíme a dopečeme.Filety opékejte 4 až 5 minut. Celou rybu pečte zhruba 4 minuty z každé strany. Pro lepší šťavnatost nechte ještě pět minut dojít v troubě rozehřáté na cca 50 stupňů.Příprava
- Předehřejte troubu na 180 °C.
- Porce štiky osolte, posypte kmínem a bylinkami. Dejte je do pekáčku a poklaďte plátky másla.
- Podlijte vínem a pečte 30–35 minut. Během pečení rybu podlévejte výpekem.
Jak ochutit filé : Jak smažit rybí filé
Rozmražené rybí filé stačí ochutit pouze lehce solí, pepřem a podle chuti kmínem a bylinkami. Můžeme jej smažit na přepuštěném másle, které mu dodá lahodnou máslovou vůni. Filé smažíme přibližně 4 minuty z každé strany.
Kdy se chytají štiky
Podzim je na lov štiky ideální
V těchto podzimních dnech štiku ulovíme okolo jejích úkrytů u dna i ve střední hloubce. Později, když se voda ochladí, stahuje se ke dnu za drobnými rybkami. Právě září a říjen jsou měsíce, kdy je nejsnadnější štiku ulovit, a to když jsou slunečné dny s ranní a večerní mlhou.
Kdy se třou štiky : Štiky se třou při březích na jaře, většinou mezi březnem a květnem podle teploty vody, k vytření potřebuje teplovu vody u břehu kolem 7-10 stupňů Celsia. Mlíčák je menší a pohlavně dospívá mezi 1-3. rokem, jikernačka mezi 3-5.
Jaké metody na štiku můžeme využít:
- Lov na přirozenou nástrahu – živá rybka, mrtvá rybka.
- Přívlač na umělé nástrahy – lov na třpytku, woblery, gumové nástrahy mnoho dalšího.
- Lov na umělou mušku – muškaření na velké streamery, záležitost pro velké fajnšmekry.
Rybu pokládáme vždy kůží dolů na dostatečně rozpálenou pánev. Kůží dolů tedy rybu nejprve pečeme zprudka, poté ji velmi opatrně obrátíme, a naopak velmi pozvolna dopékáme. Doba pečení závisí na druhu a velikosti ryby. Úplně stejně postupujeme i v případě, kdy rybu grilujeme.
Jak udělat filet na pánvi
Rybí filety z obou stran osolíme, okmínujeme a necháme na talíři zaklopené chvíli odležet. V pánvi si rozehřejeme máslo s trochou oleje, který nám zabrání tomu, aby se máslo začalo při smažení přepalovat. Filety do roztopeného másla dáme smažit nejprve kůží dolů a po osmažení obrátíme a dosmažíme z druhé strany.Pokud kupujete živou rybu, musíte ji nejdřív zabít. Vezměte rybu do staré utěrky, postavte ji na břicho na kuchyňské prkénko a úderem paličky na maso nebo kladívka ji omračte. Miřte těsně nad oči. Menší rybu tak rovnou zabijete, větší jen omráčíte, takže musíte vzít ostrý nůž a přeříznout jí žaberní oblouky.Rybí filety z obou stran osolíme, okmínujeme a necháme na talíři zaklopené chvíli odležet. V pánvi si rozehřejeme máslo s trochou oleje, který nám zabrání tomu, aby se máslo začalo při smažení přepalovat. Filety do roztopeného másla dáme smažit nejprve kůží dolů a po osmažení obrátíme a dosmažíme z druhé strany.
SMĚS KOŘENÍ "RYBY"
Obsahuje kmín, koriandr, papriku, česnek, zázvor, kurkumu, pepř, pískavici, tymián, bazalku, saturejku, sůl a další.
Na co berou štiky : Štika obecná se dá lovit přívlačí, na plavanou se splávkem, na položenou a najdou se i tací rybáři, kdo ji chytají muškařením. Záleží na zkušenostech každého rybáře, co mu je nejbližší. Pokud začínáte, vyplatí se poradit se zkušenějšími rybáři, nebo svou techniku obměňovat.
Kde se chytá štika : Nejpravděpodobnějším místem, kde hledat štiky (a další dravé ryby), bude vždy poblíž jejich zdroje potravy: hejna rybiček. Kde hejna rybiček naleznete závisí na ročním období, přesněji na teplotě vody. Když bude voda teplejší, budou se hejna zdržovat obvykle v mělčích oblastech.
Kdy se mohou chytat štiky
Právě září a říjen jsou měsíce, kdy je nejsnadnější štiku ulovit, a to když jsou slunečné dny s ranní a večerní mlhou. Naopak štika příliš neloví (tudíž ignoruje rybářské nástrahy) před bouřkou a jiným rychlým zhoršením počasí a když fouká studený vítr.
Podzim je na lov štiky ideální
V těchto podzimních dnech štiku ulovíme okolo jejích úkrytů u dna i ve střední hloubce. Později, když se voda ochladí, stahuje se ke dnu za drobnými rybkami. Právě září a říjen jsou měsíce, kdy je nejsnadnější štiku ulovit, a to když jsou slunečné dny s ranní a večerní mlhou.Není třeba mít zbytečně silný vlasec, který uvidíte ještě pět metrů ve vodě před vámi. Na tento průměr se dá vytáhnout až na břeh štika, 115 cm, pokud netlačíte příliš na pilu a máte trpělivost v souboji. Kdybyste se chystali na sumce, velké štiky, zkrátka velké ryby. Zvolil bych průměr 0,50 mm a více.
Jak udělat rybí filé na pánvi : Rybí filety z obou stran osolte a opepřete a vložte do pánve. Opékejte 3 minuty z každé strany. Rybu podávejte posypanou opečenou kúrou s mandlemi, petrželkou a pokapanou trochou oleje z pánve. Jako přílohu můžete naaranžovat rukolu, nabídnete i skrojky citronu.