Jak udělat SOS ke steaku?

  • 5 omáček ke steaku, které vás nezklamou. Recepty.
  • Kávová omáčka z Kantýny. Káva, lanýžový olej, silný demi glace a máslo – kombinace, která skvěle doprovodí hovězí steaky s výraznou chutí.
  • Chimichurri.
  • Pepřová omáčka z Čestru.
  • Koriandrová majonéza z Brasileira.
  • Teriyaki z Brasileira U Zelené žáby.

Na malé pánvičce rozehřejeme máslo. Přidáme mírně podrcený zelený pepř a chvilku mícháme. Přilijeme smetanu, osolíme a vaříme asi 2 minuty. Chceme-li omáčku hustší, rozmícháme škrob ve vodě, omáčku jím zahustíme a už jen krátce provaříme.V hrnku smícháme vodu, solamyl, sojovou omáčku, ocet, cukr, podravku a sůl. Na pánvi rozehřejeme olej a vlijeme obsah hrnku za stálého míchání a dle potřeby doředíme studenou vodou do potřebné hustoty. Povaříme asi 3 minuty a nakonec vmícháme prolisovaný česnek. Podáváme s rýží.

Jak se dělá SOS k masu : Nejjednodušší a nejpraktičtější při výrobě sosu je využít šťávu z vypečeného masa. Docílíte tak přirozené a jemné chuti. Navíc ji můžete připravit i v jedné pánvi nebo hrnci, ve kterém jste připravovali maso. Šťávu z vypečeného masa jednoduše zahustěte, pro zjemnění pak můžete přidat i lžíci másla.

Co podávat ke steaku

Dokonale připravený steak si žádá dokonalou přílohu – křupavé hranolky, luxusní kaši anebo na másle opečenou zeleninu. Přílohy můžete libovolně kombinovat s teplými či studenými omáčkami i s bylinkovým máslem. Steak si však můžete dát i jen tak s křupavou bagetou.

Jak se dělá pepřová omáčka k masu : Do kastrůlku dáme ½ kostky zeleninového bujónu, 250 ml vody a 2 lžíce celého zeleného pepře. Pomalu přivedeme k varu a hned potom přilijeme 250 ml smetany. Necháme alespoň 30 minut velmi zvolna povařit, aby zelený pepř změkl. Když máme pepř „al dente“, omáčku dochutíme solí a kapkou citronové šťávy.

V kastrolu zpěníme lžíci másla, přidáme šalotku a necháme zesklovatět. Poté vložíme očištěné žampióny či hříbky, pokrájené na plátky. Orestované houby zalijeme smetanou a přidáme i změklé sušené houby, které jsme si připravili. Omáčku mícháme dokud nám nezhoustne, přidáme sůl a pepř podle chuti.

Čím můžete zahustit omáčky

Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.

Jak udělat hnědou omáčku k masu

V rozehřátém másle nechte zpěnit nadrobno nakrájenou cibuli, poprašte moukou a umíchejte jíšku, která by měla být dozlatova. Přidejte malé množství horkého vývaru a rozmíchejte v něm jíšku, až vznikne kašička. Poté zalijte celým vývarem, důkladně rozmíchejte, podle potřeby osolte a opepřete a vařte 25 minut.Do kastrůlku dáme ½ kostky zeleninového bujónu, 250 ml vody a 2 lžíce celého zeleného pepře. Pomalu přivedeme k varu a hned potom přilijeme 250 ml smetany. Necháme alespoň 30 minut velmi zvolna povařit, aby zelený pepř změkl. Když máme pepř „al dente“, omáčku dochutíme solí a kapkou citronové šťávy.Nakrájíme si maso na plátky o tloušťce 2–2,5 cm, které necháme nejlépe 1 hodinu před tepelnou úpravou v pokojové teplotě. Maso osušíme a vetřeme dostatečné množství soli a pepře. Plátky dáme na dobře rozpálenou pánev či gril. Pečeme 3 minuty z každé strany, přičemž vnitřní teplota masa by měla mít 60–65 °C.

Ve výpeku z masa necháme restovat cibuli a přidáme slaninu, obojí pokrájené nadrobno. Když vše získá tmavě hnědou barvu, zalijeme vývarem, promícháme a vlijeme do hrnce na maso. Maso by mělo být zcela ponořené, v případě potřeby přilijeme vodu. Přidáme sůl, pepř a sojovou omáčku, uzavřeme a vaříme asi 45 minut.

Čím se zahušťuje houbová omáčka : Zahuštění houbové omáčky

Máme více možností, jak omáčku zahustit. Stačí přidat mouku rozmíchanou ve vodě, případně ve smetaně. Poté omáčku alespoň 20 minut povaříme. Ke zjemnění se hodí smetana (sladká nebo zakysaná) i mléko.

Jaké koření se dává do houbové omáčky : Na dochucení houbových omáček se skvěle hodí hlavně kmín a zelená petrželka. Kmín můžete přidat do pánve hned zpočátku s houbami, petrželku naopak nasekejte a vmíchejte až do hotové omáčky úplně nakonec.

Jak zahušťovat bez mouky

Bramborový nebo kukuřičný škrob je velmi často používán v asijské kuchyni. Pár lžiček škrobu se rozmíchá ve skleničce s malým množstvím vody a na závěr vaření se přilije do omáčky. Důležité je omáčku již dále dlouho nevařit. Mohlo by se vám stát, že docílíte opačného efektu a omáčka vám zřídne.

Pšeničná (či jiná) mouka

Pšeničná mouka je dokonalým rychlým řešením pro všechny druhy omáček, světlé i tmavé. Stačí mouku smíchat s vodou nebo ji opéct do jíšky a poté přidat do omáčky, aby se zahustila.Čím můžete zahustit omáčky

Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.

Jak udělat hořčicovou omáčku : Do misky dáme zakysanou smetanu s medem, přidáme obě hořčice, šťávu z citronu a prolisovaný česnek. Vše dobře promícháme, podle chuti osolíme a opepříme. Hotovou hořčičnou omáčku dáme vychladit do ledničky. Podáváme jako přílohu – například ke grilovanému masu nebo zelenině.