Jak udělat sirup ze smrku?
Kromě sirupů můžeme výhonky nakládat do medu nebo je použít k přípravě nálevu a popíjet formou čaje či kloktat. Nebojte se je ochutnat, dříve si je lidé přidávali na syrovo do jídel, a jsou také pěknou netradiční ozdobou dezertů. Dezinfekční a uvolňující účinky smrkových silic se dále doporučují k inhalacím a koupelím.Smrkové výhonky propláchněte, zalijte vodou a 20–30 min na mírném plameni povařte, aby se z nich začala uvolňovat silice. Odstavte z plotny, přidejte citron nakrájený na plátky a nechte takto 24 h louhovat.Jestli rádi experimentujete, určitě si na ně počkejte; stojí za to. Ze smrkových výhonků můžete jednoduše vyrobit sirup s neotřelou chutí, ale také blahodárnou koupelovou kůru, čaj či marinádu.

Jak uchovat smrkový sirup : Prostě až se rozpustí cukr. 🙂 Poté sirup slijeme přes sítko nebo plátýnko do čistých a vydezinfikovaných sklenic, dobře uzavřeme (já na sirupy ještě liju pod víčko trochu slivovice, ať nezplesniví). Uchováváme v chladu a temnu, nejlépe v lednici.

Jak se dělá sirup ze smrkových výhonků

Do sklenice postupně vkládáme vrstvy smrkových výhonků a cukru, které střídáme tak, aby tu poslední tvořil cukr. Vše vždy stlačíme, aby sklenice byla pěkně napěchovaná. Plnou sklenici pak uzavřeme, postavíme na slunné místo (ideálně k oknu) a necháme zrát cca 6 týdnů. Poté šťávu vymačkáme přes plátýnko a máme hotovo.

Jak se dělá med z výhonků smrku : Postup je naprosto jednoduchý. Výhonky opláchneme pod tekoucí vodou, vložíme do hrnce a spaříme 1 litrem vroucí vody. Přidáme šťávu z citrónu, zakryjeme a necháme dva dny odležet. Potom scedíme, do výluhu z výhonků přidáme cukr a vaříme 1 – 1,5 hodiny, podle toho, jak chceme mít med hustý.

Smrkové výhonky mají protizánětlivé a dezinfekční účinky. Obsažená silice dokáže ulevit při rýmě a kašli, ale také zmírnit revma a utišit bolesti svalů. Díky vysokému obsahu antioxidačních flavonoidů a fenolů užíváním sirupu posílíte imunitu. Neopomenutelný je i vysoký obsah vitamínu C.

Připravte si základ (šťáva nebo výluh z bylinek), přidejte cukr, vymačkejte citron a zahřívejte do rozpuštění cukru. Chcete-li hustý sirup, vařte, dokud nebudete spokojení s hustotou. Plňte do čistých lahví a skladujte v lednici.

Jak uchovat domácí sirup

Vařený sirup skladujeme v chladu, suchu a temnu, ideálně v chladničce. Větší zásoby můžeme zavařit či zamrazit. Po otevření sirup uchováváme v chladničce a spotřebujeme přibližně do jednoho měsíce.Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.Smrkové výhonky mají protizánětlivé a dezinfekční účinky. Obsažená silice dokáže ulevit při rýmě a kašli, ale také zmírnit revma a utišit bolesti svalů. Díky vysokému obsahu antioxidačních flavonoidů a fenolů užíváním sirupu posílíte imunitu. Neopomenutelný je i vysoký obsah vitamínu C.

Cibuli nakrájejte nadrobno, dejte do čisté sklenice třeba od zavařenin, přelijte medem (tak tři čtyři polévkové lžíce by na dvě cibule měly stačit) a šťávou z citronu. Nechte 3–4 hodiny uležet, dokud cibule nepustí šťávu. Cibule s medem pomáhá při angíně, chřipce, nachlazení i chraptění.

Který sirup je nejzdravější : Závěr: Který sirup je nejlepší Ze souhrnu nutričních hodnot je ti nyní jasné, že nejlepší variantou nejen do diety bude sirup čekankový! Nejen že obsahuje nejméně cukru, ale obsahuje opravdu velké množství rozpustné vlákniny (inulinu). To oceníš i při redukci tuku.

Kolik cukru na litr sirupu : Vsypte cukr (mělo by ho být tolik, kolik je tekutiny – 1 l tekutiny = 1 kg cukru). Za občasného míchání zahřejte, až se cukr zcela rozpustí a ze dna hrnce začnou k hladině stoupat bublinky.

Jak dlouho se vaří sirup

Vodu s cukrem rozehřejeme v rendlíku. Bez míchání počkáme, až se cukr sám rozpustí a voda začne vřít. Povaříme asi 5 minut do mírného zhoustnutí. Odstavíme, necháme částečně vychladnout a plníme do čisté sklenice s víčkem.

Čaj z černého bezu

Usušené květy černého bezu dáme vyluhovat do vroucí vody asi na 7 – 10 minut. Množství sušeného květu záleží na Vaši chuti, pokud máte raději slabší nebo naopak silnější chutě čajů. Já doporučuji přibližně 2 polévkové lžíce na 0,5 l vody.Čistí dýchací cesty, usnadňují smrkání i vykašlávání hlenů. Následně podporují také imunitu a po nemoci také rekonvalescenci. Navíc skvěle působí i na celkovou psychickou kondici, mírní vyčerpanost, nervozitu a působí také příznivě na revmatické bolesti kloubů.

Jak se dělá sirup z cibule : Cibulový sirup: Nakrájejte cibuli na kostičky a smíchejte s medem v poměru 1:1. Nechte 24 hodin uležet, aby cibule pustila šťávu. Sirup užívejte 3x denně po lžičkách.