Jak udělat Roladu bez Peciciho papiru?
Aby se naplněná roláda lehce a bez porušení stočila, je důležité upečený a ještě teplý piškotový plát hned po vytažení z trouby přesunout i s pečícím papírem na podložku, zlehla ho srolovat naprázdno a nechat ho takto zchladnout. Díky tomu se vám následně po naplnění a rolování těsto nepotrhá a nepopraská.Použít můžete voskovaný papír nebo papírový sáček. Jedná se ovšem o nouzové řešení, protože jde o hořlavé materiály, které nejsou vhodné do rozžhavené trouby. Další možností je plech důkladně vymazat vrstvou tuku nebo sádla, anebo použít olej ve spreji.K namazání můžete vyzkoušet třeba pomazánkové máslo (s příchutí i bez), hořčici, paštiku, pomazánku z nivy. Stejné je to i s náplní, kdy upotřebíme i zbytky z lednice, šunku, uzené maso, salámy a tak dále. Výborná je kombinace vlašských ořechů a broskví nebo bylinek a piniových oříšků.

Čím naplnit Piskotovou roládu : Čím roládu plníme

Oblíbené jsou tvarohové, vaječné nebo pudinkové krémy s máslem. Máslo pomůže držet tvar krému. Je nutné, aby krém pořádně v roládě ztuhl a roláda se pak dobře krájela. Chutná je i kombinace pikantní marmelády a na ni natřeného krému.

Z které strany se roluje roláda

Pečte v předehřáté troubě velmi krátce do světle růžova – trvá to asi 10 minut. Po upečení a vychladnutí odstraňte papír a plát potřete dotuha ušlehanou smetanou. Z delší strany stočte do rolády.

Kdy motat roládu : Hned po upečení se doporučuje roládu lehce poprášit moukou a obrátit na jiný plech či kuchyňskou desku, aby se na horkém plechu už dále nemohla dopékat a tím i vysychat. U roládového plátu je důležité zachovat vlhkost a vláčnost korpusu.

Nahradíme je například koupeným alobalovým pekáčkem – korpusu po upečení jen upravíme okraje. Kulaté dorty pečeme v kastrolech s kovovými uchy nebo v nerezových miskách. Kovový ráfek by se našel třeba v manželově dílně a vyložený pečicím papírem také poslouží jako dortová forma.

Chcete brambory na povrchu trochu poškodit, aby byly posekané a pokryté tenkou vrstvou pasty z brambor a oleje. Právě to jim při následujícím pečení zajistí křupavost. Vyskládejte brambory do jedné vrstvy na plech a dejte péct do trouby. (Dejte je skutečně přímo na plech, žádný pečící papír.)

Jak na sýrovou Roladu

Sýrový plát potřeme pomazánkovým máslem a poklademe plátky šunky. Šunku znovu pomažeme pomazánkovým máslem a poklademe proužky barevné papriky. Plát s náplní svineme do rolády. Zabalíme do mikroténové či potravinářské strečové fólie a necháme do druhého dne ztuhnout v lednici.Pokud máte zbytky tvrdého sýra nebo parmazánu, můžete celý blok přidat do pomalu vařeného masového pokrmu, polévky nebo těstovinové omáčky s mletým hovězím masem. Tento sýr nemusí způsobit, že vaše jídlo bude chutnat "sýrově", ale díky chuti umami, kterou obsahuje, bude neuvěřitelně chutné.Krémy volte spíš tužší, které z rolády nevytečou. Ideálně máslové a tvarohové. Pokud milujete šlehačkové krémy a nechcete používat ztužovač, použijte vysokoprocentní (40%) šlehačku s mascarpone v poměru 1:1 a úspěch je zaručen. K ochucení krému použijte ganache, ať už čokoládovou, karamelovou nebo ovocnou.

Krém: Uvaříme pudink v mléku s vanilkovým cukrem, necháme zcela vychladnout. Vyšleháme máslo s cukrem, množství cukru dáme dle chutí, přidáme vychladlý pudink, přilijeme 33% smetanu na šlehání a sáček ztužovače šlehačky. Vyšleháme až je krém hustý.

Kdy sundat pečící papír z rolády : 3. Pro dobré zatočení rolády je nutné upečený plát nechat nejprve na papíru vydýchnout horkost. Potom opatrně stáhnout pečící papír a pak ještě neoschlý, vlahý piškot stočit za pomoci utěrky nebo i použitého papíru do tvaru rolády. Díky tomu si hmota zvykne na svůj budoucí tvar.

Čím ozdobit roládu : Hotovou roládu můžete také ozdobit máslovým krémem pomocí zdobicího sáčku nebo ho můžete rozetřít a posypat nasekanými ořechy nebo kokosem. Pokud máte rádi čokoládu, použijte čokoládovou polevu. K dozdobení jsou skvělé i jedlé květy a drobné ovoce.

Jak si doma vyrobit Vykrajovatka

Vykrajovátko si můžete vytvořit z libovolné PET láhve s hladkou stěnou. Tu nastříhejte příčně na proužky – vytvoříte jakési náramky široké přibližně 2 cm. Proužky se dají lehce ohýbat. Pro ostré rohy je pak stačí přehnout a zmáčknout.

Pytlík na zdobení jednoduše vyrobíte tak, že si vezmete libovolný pevnější sáček vhodný pro styk s potravinami a ustřihnete jeden roh. Vznikne tím improvizovaná zdobicí špička. Sáček pak stačí naplnit krémem či šlehačkou a otvorem v rohu sáčku náplň tlačit ven, podobně jako při práci se sáčky na zdobení.Pokud jste si koupili listové těsto bez pečícího papíru, například to, které je potřeba rozválet, pak pod štrúdl určitě použijte pečící papír. Pečeme na 170 °C 30-40 minut (dle trouby, dokud nám závin krásně nezezlátne). Po vytažení necháme vychladnout a před podáváním můžeme ještě lehce pocukrovat moučkovým cukrem.

Co obsahuje pečící papír : Pečicí papír je vyroben z celulózy a slouží jako nenahraditelný pomocník při pečení a vaření.