Text rešerše by měl mít akademickou formu. Styl psaní se musí odlišit od publicistického nebo jiného stylu. Akademický styl je výstižný, jasný a informačně hodnotný s prvky formálnosti. Struktura akademického textu by měla být na základě hlavních myšlenek a argumentů formulován do odstavců.Jak na rešerši:
- I. Výběr odborných termínů k tématu: Volba klíčových slov pro vyhledávání (terminologie oboru v češtině i angličtině)
- II. Formulace rešeršního dotazu.
- III. Výběr informačního zdroje.
- IV. Vyhledávání v katalozích a databázích.
- V. Posouzení získaných výsledků
Bibliografická rešerše
je zpracovávána z informačních zdrojů, které zahrnují např.: souborné katalogy, katalogy oborově specializovaných knihoven, katalogy zahraničních knihoven, mediální databázi Anopress, databáze vysokoškolských prací českých vysokých škol, apod.
Co je to slovo rešerše : Rešerše je soupis literatury k vybranému odbornému tématu, je východiskem pro zpracování odborného textu, prezentace či přednášky. Provést rešerši znamená prohledat dostupné informační zdroje (katalogy knihoven, odborné elektronické databáze apod.) a vybrat a utřídit relevantní literaturu k danému tématu.
Kde hledat rešerše
Hlavním zdrojem vyhledávání publikací v českém prostředí je Česká národní bibliografie, pro články pak databáze ANL – Články v českých novinách, časopisech a sbornících. 3. Katalogy jednotlivých knihoven: např. Katalog Univerzitní knihovny OU, Katalog Moravskoslezské vědecké knihovny.
Co je rešerše bakalářské práce : Rešerše je soupis literatury k tématu, na kterém máte pracovat, napsat nějaké pojednání nebo připravit referát, prezentaci či přednášku.
Obecně by se dal postup jakékoli rešerše rozdělit do několika aktivit:
- výběr/určení tématu,
- vyhledání literatury,
- analyzování vyhledané literatury,
- vytvoření rešerše.
Primárně můžete využít Národní knihovnu (www.nkp.cz), kteroukoli z našich fakultních knihoven (nebo knihoven jiných fakult UK) a knihovnu Institutu Cervantes. Pro souhrnné vyhledávání v katalogu NK a katalozích všech českých univerzitních knihoven slouží tzv.
Kolik stojí rešerše
Rešerše jsou vypracovány pouze na témata odpovídající profilu knihovny, tj. z technických oborů. Rešerše je placená služba (200,- Kč za hodinu práce) a její zpracování trvá až 10 pracovních dnů.Primárně můžete využít Národní knihovnu (www.nkp.cz), kteroukoli z našich fakultních knihoven (nebo knihoven jiných fakult UK) a knihovnu Institutu Cervantes. Pro souhrnné vyhledávání v katalogu NK a katalozích všech českých univerzitních knihoven slouží tzv.Pro vyhledávání odborných článků, včetně zahraničních se pak hodí Google Scholar (https://scholar.google.cz). Hledat zdroje lze i jednoduše zadáním do vyhledávače Google. Vepíšete klíčová slova a vybíráte mezi tím, co Google najde.
Postup tvorby rešerše
- Určení tématu. Obecné téma závěrečné práce vám bude určeno, respektive si ho vyberete přihlášením se k tématu závěrečné práce.
- Vyhledání literatury.
- Práce s literaturou.
- Bibliografické údaje.
- Způsob odkazování
- Typografie.
- Literatura.
- Workshop – informační zdroje ve vědecké práci.
Jak hledat literaturu : Doporučuji zajít do Národní knihovny ČR (Praha, Klementinum, www.nkp.cz) nebo do Národní technické knihovny (Praha, Dejvice, www.techlib.cz). V příslušné knihovně si za drobný poplatek zařídíte registrační kartu, se kterou pak můžete vesele vyhledávat literaturu.
Jak psát zdroje literatury : U knižních zdrojů se jako první uvádí příjmení (všechna velká) a jméno autora nebo autorů, dále pak název díla. Mezi nimi bývá tečka. Pak se může uvést pořadí vydání (obvykle pokud jde o druhé a další vydání).
Kde vyhledat články
Volně přístupné databáze a zdroje odborných informací
- Knihovny.cz.
- Databáze EZB.
- Databáze PubMed.
- Databáze FAO.
- Databáze AGRICOLA.
- Google scholar.
- Google books.
- African Journals Online.
Nejsnadnějším řešením je zajít za vedoucím a požádat jej o nějaký tip. Jistě za dobu své praxe zná mnoho kvalitních zdrojů. Další variantou je projít si práce na podobné téma. Vaši kolegové také vycházeli z konkrétních publikací, a proto si můžete projít jejich seznamy literatury.V přehledu literatury by se měly objevit ty články, které jsou pro téma a následně pro čtenáře významné. To znamená, že informují o současném stavu poznání v dané oblasti a zasazují do něj naše téma. Dobrý přehled by nás měl v tématu posunout, zamezit tomu, abychom vymýšleli něco, co je dávno známé.
Co je systematická review : Systematická review jsou nejen shrnutím velkého množství důkazů, ale nabízejí i vysvětlení rozdílů mezi publikovanými pracemi. Směřují k integraci existujících poznatků, vylepšují vědecké hy- potézy a napomáhají stanovení nových směrů biomedicínského výzkumu.