Pokud chcete svému dítěti jednou za čas dopřát jako dezert pudink, počkejte až po prvním roce. V tomto případě sáhněte spíše po domácí variantě – tedy pudinku z prášku, který doplníte mlékem, případně ovocem. Instantní pudinky nebo pudinkové dezerty jsou často plné nevhodných látek a cukru, které dítě nepotřebuje.Recept na domácí pudink
Jednu třetinu mléka ohřejte v hrnci. Zbylou druhou třetinu si dejte stranou a rozmíchejte v něm cukr, kukuřičný škrob a žloutek. Jakmile mléko začne vařit, přilijte k němu směs se škrobem a vařte za stálého míchání, dokud puding nezhoustne. Jakmile je puding hustý, odstavte ho.Příprava a používání
- Obsah sáčku dobře rozmícháme se 2-3 polévkovými lžícemi cukru (30-40 g) v 1/3 připraveného plnotučného mléka.
- Zbylé 2/3 plnotučného mléka přivedeme k varu.
- Puding za stálého míchání vaříme asi 1 minutu.
- Hotový puding nalijeme do misek nebo formiček vypláchnutých studenou vodou a necháme ztuhnout.
Jak uvařit pudink bez připálení : Proti připálení existuje malý fígl, a tím je máslo. Stačí jím vymazat kastrůlek, v němž se bude pudink vařit.
Kdy muze dítě pít kravské mléko
V prvním roce života by děti neměly dostávat kravské mléko. Obsahuje příliš mnoho bílkovin a minerálních látek, které mohou dát zabrat citlivým střevům a příliš málo polonenasycených mastných kyselin a stopových prvků. Kromě toho je mléko považováno za možného spouštěče alergie na mléčnou bílkovinu.
Kdy davat miminku mléko : Kdy začít s kojeneckým mlékem Až do ukončeného 4. -6. měsíce věku není vhodné zavádět do jídelníčku dítěte žádnou jinou složku výživy než mléko.
Nejprve můžete odsávat pouze malé množství, ale nenechte se odradit – při pravidelném odsávání se množství zvýší. Pokuste se odčerpávat mléko (kojením i odsáváním) 8 až 12krát denně, včetně jednoho nočního kojení nebo odsávání, protože tehdy jsou hladiny hormonu prolaktinu produkujícího mléko nejvyšší.
Jak snížit tvorbu mléka
- Vyzkoušejte kojení v savčí poloze. Krmení v nakloněné poloze nebo vleže může pomoci, protože dítě má při kojení nad sáním větší kontrolu.
- Uvolněte tlak.
- Zkuste vložky do podprsenky.
- Vyhněte se laktačním čajům a doplňkům.
Jak dlouho se vaří puding
Při obvyklém postupu přípravy se v polovině studeného mléka rozmíchá pudinkový prášek a cukr. Druhá polovina mléka se přivede k varu, za stálého míchání se přilije studené mléko s pudinkem, opět se vše přivede k varu a vaří cca 1–2 minuty.Z 1/2 l polotučného mléka oddělíme asi 1/3, ve které rozmícháme obsah sáčku. 2. Do zbylého mléka přidáme 2-3 polévkové lžíce cukru (30-40 g) a přivedeme k varu.Postup přípravy
- Odlijeme si 100 ml mléka, do kterého vmícháme kukuřičný škrob, žloutky a cukr. Zbývající mléko si dáme vařit.
- Když se začne mléko vařit, přidáme do něj mléko s rozmíchaným škrobem a mícháme, dokud směs nezhoustne. Bude to trvat asi 3 minuty.
- Puding servírujeme do mističek. Na závěr ho dozdobíme jahodami.
V případě, že chcete udělat 4 – 6 porcí, použijte celý pudinkový prášek a ostatní suroviny zdvojnásobte. Pudink není dobré jíst ještě za tepla, jelikož se jedná o horký škrob, který negativně ovlivňuje hladinu krevního cukru, tedy má vysoký glykemický index.
Proč nepít kravské mléko : Mléko je hlavní příčinou potravinových alergií; u kojenců, kteří mají potíže s jeho konzumací, je i vyšší riziko rozvoje alergií na další potraviny. Nerozpoznaná, a tím pádem také neléčená alergie na mléko může být dokonce jednou z příčin astmatu.
Kolik mléka by mělo vypít 8 měsíční miminko : Od 6 do 12 měsíců nabídněte dítěti 3 lahvičky o objemu 210 ml + další rozmanitou stravu. Od 12 měsíců do 3 let podávejte přibližně 500 ml batolecího mléka za den.
Jak casto davat miminku vodu
Miminko by mělo vypít denně asi 150 ml tekutin na kg hmotnosti, a to ať již je kojené, nebo je na umělé výživě. U kojených dětí se vypité množství nesleduje a miminka by měla být k prsu přikládána tak často, jaké jsou jejich potřeby. U dětí krmených náhradním mlékem se doporučuje dávkování podle věku a váhy dítěte.
Maminky, které se právě vrátily z porodnice, žijí často s představou, že musí striktně mezi kojením dodržovat časový interval 3 hodiny. Obecně platí, že by se novorozenci měli kojit 8–12× za den, což znamená, že někteří můžou pít každé 3 hodiny, jiní se ale budou kojit častěji než jednou za 2 hodiny.Mléko nahrazuji rostlinnými nápoji, např. rýžové, jáhlové, kokosové, pokud nemáte další alergie, lze zařadit i ovesné, špaldové, sójové nebo různá ořechová mléka. Některé rostlinné nápoje jsou obohaceny vápníkem, ty doporučuji preferovat, obzvláště u alergických dětí.
Co nahradit místo mléka : Pojďme se podívat, proč byste jim měli dát šanci, i když si kravské mléko občas dopřejete.
- Sójový nápoj. Sója patří k vůbec nejvýživnějším luštěninám.
- Mandlový nápoj. Mandle jsou poměrně běžnou přísadou řady jídel, zejména pečiva a sladkostí.
- Kokosový nápoj.
- Rýžový nápoj.
- Ovesný nápoj.