Jak udělat Špagetovou dýní?
Dýni podélně rozřízněte a pomocí polévkové lžíce z ní vydlabejte semínka. Dýni pomažte ghí (pouze vnitřní část), osolte, opepřte a rozříznutou částí vložte do zapékací nádoby nebo na plech vystlaný papírem na pečení. Vložte dýni do trouby a pečte 30 až 45 minut, dokud vnitřek úplně nezměkne.Dýni si podélně rozpůlím a zbavím jádřinců. Položím ji na plech řezem nahoru. Posolím, mírně opepřím, pokapu olivovým olejem a dám do trouby péct přibližně na 35 – 40 minut, dokud není dýně měkká (ale ne rozvařená!).Špagetová dýně

Podélně rozpůlenou dýni vydlabejte a dejte stranou řezu na plech vystlaný pečicím papírem. Pečte při teplotě 180 °C asi 30 minut (podle velikosti déle), dokud dýně nezměkne. Po upečení pak stačí dýni otočit a opatrně naškrábat vidličkou na vlákna.

Kdy se sklízí špagetová dýně : Dýně obvykle sklízíme v období zhruba od konce prázdnin do konce října, nejpozději však do příchodu prvních mrazíků: namrznutím utrpí životnost dýně i kvalita dužiny. Hlavním ukazatelem, že dýně je připravena ke sklizení, je suchý a dřevnatý stonek, tykev by zároveň měla být dostatečně vybarvená a s matným povrchem.

Co se dává do špaget

Budete potřebovat kvalitní uzeninu, guaciale nebo pancettu, čerstvá vejce, sůl, pepř a dobrý sýr, ideálně parmezán nebo pecorino. V různých verzích může být pokrm doplněný smetanou nebo česnekem. Vyzkoušet můžeme i další variace, například s listovým špenátem a parmazánem nebo brokolicí a nivou.

Jak vypadá zralá špagetová dýně : Jak poznat zralou dýni

Zralé dýně poznáte podle žlutohnědého zbarvení a zkorkovatění stopky. Okolo nasazení stopky se na slupce začnou objevovat vlasové trhlinky a slupku už nelze proříznout nehtem. Před konečným uskladněním nechte dýně ještě dva až tři týdny osychat na teplém místě chráněném před deštěm.

Do každé zavařovací sklenice dáme na dno podle své chuti hřebíček a skořici, pak přidáme vychladlé kousky dýně a zalijeme je horkým cukrovým nálevem. Sklenice důkladně uzavřeme a necháme zavařit 35 minut při teplotě vody 80 až 85 °Celsia, případně 25 minut při teplotě 90° Celsia.

Dýni nakrájíme na malé kousky. Kousky vaříme v páře asi 15 minut, dokud nejsou úplně měkké.

Jak nejlépe oloupat dýni

Nejlepší je jednotlivé čtvrtiny nařezat na užší pruhy (opět po směru od stopky na druhou stranu) a ty pak jednoduše okrájet škrabkou. Jde to tak rychle, že když na to budeme dva a jeden bude dýni rozkrajovat na pruhy, druhý okrajovat, tak první druhému bude sotva stačit.Jak správně sklízet dýně

Zralé plody poznáte podle toho, že mají už zaschlou stopku. Pokud dýni podtrhnete ve chvíli, kdy ještě není zralá, mohou se skrz stopku dostat do dýně bakterie, které ji rychleji zkazí. Proto volte jen ty, které už mají zaschlou stopku, jinak je dýně náchylná k hnilobě.Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.

Nejoblíbenější koření na těstoviny

  • Africké koření S touto jemně mletou směsí koření dodáte exotickou chuť jak grilovanému, pečenému, dušenému nebo mletému masu, tak i třeba kuskusu nebo zeleninovým salátům.
  • Aglio peperoncini.
  • bazalka.
  • cibule.
  • černý pepř
  • česnek.
  • dětské grilovací koření
  • estragon.

Jaké bylinky do špaget : Obsahuje koření typická pro italskou kuchyni jemně mletá: bazalku, česnek, sušenou mrkev, oregano (dobromysl), černý pepř, tymián, citrónovou kůru, provensálskou směs a sůl.

Proč se vydlabávají dýně : Proč se vlastně dýně dlabou, víte to (

Zvyk dlabání dýní v souvislosti s Halloweenem má původ v irské legendě o darebákovi Jackovi. Za svého života Jack velmi hřešil a podvedl i samotného ďábla. Když zemřel, odmítli ho v nebi i v pekle, proto v podobě vydlabané dýně bloudí po Zemi a svíčkou si svítí na cestu.

Jak se Zavaruje dýně

Do každé zavařovací sklenice dáme na dno podle své chuti hřebíček a skořici, pak přidáme vychladlé kousky dýně a zalijeme je horkým cukrovým nálevem. Sklenice důkladně uzavřeme a necháme zavařit 35 minut při teplotě vody 80 až 85 °Celsia, případně 25 minut při teplotě 90° Celsia.

Nároky a péče o rostlinu

Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.Dýni oškrábeme, odkrojíme oba konce a důkladně ji očistíme. Omytou dýni rozpůlíme a vydlabeme z ní měkký střed vč. jader. Opět ji umyjeme a nakrájíme na kostičky, které vložíme do hrnce s kojeneckou vodou a necháme podusit do změknutí (zhruba 10 – 15 minut).

Proč vařit v páře : Živiny a vitamíny se při něm z velké části zachovají. Při vaření voda vyplavuje mnoho minerálních látek, ale při vaření v páře jich většina zůstává vázána v potravinách. Při vaření v páře je také snazší najít optimální okamžik vaření: při vaření v horké vodě je konzistence rychle pryč, pokud se na chvíli rozptýlíte.