Postup výroby je naprosto jednoduchý. Stačí smíchat sádru s vodou (poměr najdete na pytlíku se sádrou), hmotu nalít do formiček a nechat ztvrdnout. A pak odlitky vyklopit z formiček. Odlitky můžete využít různorodě.Odlévat můžete do forem běžnou sádru nebo doporučujeme použít "odlehčenou sádru", tzv. Reliefco. Jedná se o obdobu sádry, hotový odlitek ale není tak těžký jako odlitek sádrový.Přesný poměr je vždy samozřejmě uveden na balení, ale zpravidla je to tak, že na 1 kg sádry připadá 0,5 l vody. Nyní nás čekají 3 – 5 minuty důkladného míchání směsi. Míchejte do doby, dokud sádra nebude mít tu správnou, tedy hustější, konzistenci a nebudou v ní hrudky.
Jak vytvorit sádru : Připravíme si starý míč nebo gumovou misku (lze po skončení pěkně vyklepnout zbytek sádry do koše), naplníme vodou a sypeme do vody sádru, nemícháme, sypeme sádru tak dlouho, dokud ji voda pohlcuje, pak promícháme tak, aby sádra neměla hrudky, a naléváme do forem nebo tvoříme to, co jsme si předem přichystali.
Čím barvit sádrové odlitky
Malovat můžete akrylovými nebo temperovými barvami. Na jemné detaily je vhodný tenký štěteček nebo fix. Namalovaný a zaschlý odlitek je vhodné přelakovat lesklým lakem (zvlášť u temperových barev). Dobrou zkušenost jsme měli s lakem ve spreji.
Jak udělat sádru : Přesný poměr je vždy samozřejmě uveden na balení, ale zpravidla je to tak, že na 1 kg sádry připadá 0,5 l vody. Nyní nás čekají 3 – 5 minuty důkladného míchání směsi. Míchejte do doby, dokud sádra nebude mít tu správnou, tedy hustější, konzistenci a nebudou v ní hrudky.
Malovat můžete akrylovými nebo temperovými barvami. Na jemné detaily je vhodný tenký štěteček nebo fix.
Kromě sádry můžete na vyrovnání nerovností a vyhlazení zdí použít speciální tmely. Jedná se o práškové vnitřní vyrovnávací hmoty s rychlým tuhnutím. Aplikace je pomocí pistole ještě jednodušší než v případě rozmíchávání sádry. Povrch vyrovnáte špachtlí stejným způsobem jako se sádrou.
Jak vyrobit formu na sádrové odlitky
Postup:
- Z plastelíny si vytvarujeme placku, do které otiskneme různé vzorované předměty.
- K placce s otisky připevníme okraj z dalšího kousku plastelíny a vytvoříme “mističku”.
- Sádru smícháme s vodou dle návodu na sáčku, nalijeme ji do připravené formy z plastelíny a necháme ztuhnout.
Připravíme si starý míč nebo gumovou misku (lze po skončení pěkně vyklepnout zbytek sádry do koše), naplníme vodou a sypeme do vody sádru, nemícháme, sypeme sádru tak dlouho, dokud ji voda pohlcuje, pak promícháme tak, aby sádra neměla hrudky, a naléváme do forem nebo tvoříme to, co jsme si předem přichystali.Jak opravit velké díry
- Prostor otvoru vyčistěte od sutin, prachu a jiných nečistot. Povrch navlhčete.
- Pomocí suchých cihel vyplňte oblast poškozeného zdiva. K zajištění jednotlivých kusů se používá speciální lepidlo na obklady.
- Zbytek díry nahoďte maltou, nechte 2-3 dny zaschnout a nakonec zaštukujte.
Nejdříve je potřeba fasádu umýt a odstranit uvolněné části omítky – dutá místa odhalíte například poklepem kladívkem. Praskliny je nutné proškrábnout, aby se na povrchu otevřely a rozšířily. Následně se praskliny vyplňují tmelem na praskliny v omítce nebo stěrkovou omítkou.
Jak udělat formu na odlévání : Vezmeme obyčejnou plastelínu. Rozválíme ji a předmět, jehož repliku chceme zhotovit, do ní vmáčkneme. Jde o to, aby pod něj Lukopren nemohl zatékat. Kolem předmětu vtlačíme do plastelíny ohrádku.
Jak vyrobit sádrové odlitky : Postup:
- K placce s otisky připevníme okraj z dalšího kousku plastelíny a vytvoříme “mističku”. DIY forma odlitky.
- Sádru smícháme s vodou dle návodu na sáčku, nalijeme ji do připravené formy z plastelíny a necháme ztuhnout. Sádra ve formičce z plastelíny.
- Odlitek vyjmeme z formy a očistíme ho od zbytků plastelíny.
Jak Zahazet diru ve zdi
Jak opravit velké díry
- Prostor otvoru vyčistěte od sutin, prachu a jiných nečistot. Povrch navlhčete.
- Pomocí suchých cihel vyplňte oblast poškozeného zdiva. K zajištění jednotlivých kusů se používá speciální lepidlo na obklady.
- Zbytek díry nahoďte maltou, nechte 2-3 dny zaschnout a nakonec zaštukujte.
Sádrování děr
Obecně platí, že na 100 g sádry budete potřebovat asi 50 ml vody. Do misky nejdříve nalijte vodu a až potom postupně přisypávejte sádru. Tu dobře vmíchejte s pomocí špachtle. Na zacelení děr je sádra lepší v tužším stavu.Pro opravu použijte vápenocementovou maltu (jádrová omítka). Díru s ní jednoduše zaházejte, lžící strhněte drážku a nechte zaschnout (2-3 dny). Pokud povrch popraská, zdrsněte jej a finišujte pomocí stěrky (velmi jemná malta – fajnová omítka).
Jak opravit odlupující se omítku : Opadávající omítka
Jestliže se omítka odlupuje, znamená to obvykle více práce, ve většině případů její oškrábání. Následuje důkladné vyrovnání podkladu a jeho zbroušení. Dalším krokem je hloubková fasádní penetrace, která zajistí dobrou savost podkladu a přilnutí nové fasádní omítky.