Jak udělat maso na grilu?
Steaky potřebují z každé strany přibližně 4 až 6 minut, tenčí kusy masa 3 minuty z každé strany. Vepřové maso musí být vždy dobře propečené. Profíci v grilování maso připravují pomalu a při nízké teplotě, aby se zabránilo jeho vyschnutí. Grilovací rošt proto nesmí být zavěšen příliš blízko rozžhaveného uhlí.Vepřové maso grilujeme 10 – 15 minut, pokud mají plátky 2 – 3 cm. Kýtu nebo sele grilujeme 1,5 – 2,5 hodiny. Jemné kuřecí maso grilujeme 8 – 10 minut, celé 2 kg kuře potřebuje 1 – 2 hodiny podle toho, jak daleko od ohně se nachází.Solit se doporučuje až po ugrilování masa.

Jak připravit vepřové maso na grilování : Vepřové maso začněte grilovat nejdříve zprudka, aby se zatáhlo. Poté jej přemístěte na kraj grilu, kde se dodělá nad žárem z uhlí. Maso na grilu otočte nejlépe jen jednou, a to tak, aby bylo z obou stran dostatečně propečené. Používejte grilovací kleště a v žádném případě do masa nepíchejte vidličkou nebo nožem.

Kolik stupňů má mít gril

Jaká teplota je třeba pro grilování Optimální teplota pro grilování vypadá pro každý grilovaný pokrm jinak. Rozlišujeme tyto 3 stupně: Nízká teplota činí 130 °C až 180 °C, o střední teplotu se jedná mezi 180 °C a 230 °C, vysoká teplota je mezi 230 °C a 300 °C.

Jak nejlepe grilovat maso : Při grilování dbejte na to, aby tuk nestékal na žhavé uhlí. Došlo by ke vznícení tuku a spálení masa. Zabráníte tomu častým obracením masa. Maso ale můžete také zabalit do alobalu (vhodné především u ryb) nebo použít kombinovaný gril, u něhož tuk odtéká do vaničky naplněné vodou.

Jaká teplota je třeba pro grilování Optimální teplota pro grilování vypadá pro každý grilovaný pokrm jinak. Rozlišujeme tyto 3 stupně: Nízká teplota činí 130 °C až 180 °C, o střední teplotu se jedná mezi 180 °C a 230 °C, vysoká teplota je mezi 230 °C a 300 °C.

Aby bylo maso dostatečně hotové, potřebujete uvnitř dosáhnout teploty přibližně 85 °C. Pokud vepřové maso udíte, jeho barva se změní na lehce růžovou. To samé platí i u ostatních druhů masa a drůbeže. Na přípravu to nemá žádný vliv, s klidem důvěřujte teploměru a správné teplotě uvnitř připravovaného pokrmu.

Jak dlouho vepřové na grilu

2 cm síla masa: 10 – 15 minut přímého grilování 3 cm síla masa: 8 minut přímé grilování, potom 6 – 10 minut nepřímé grilování marinované kotlety, síla 2 cm na plátek: 10-12 minut přímého grilování vepřová "svíčková" do 0,5 kg: 25 – 30 minut nepřímé grilováníSprávné nakládání masa

"Většina lidí marinádu natře na maso těsně před vložením na gril. To je špatně, protože se potom chuť bylinek a koření nestihne dostat do masa. Ideální je maso naložit 24 hodin předem, minimálně však tři hodiny před samotným grilováním.Na 1 kg vepřového masa budeme potřebovat 1 lžíci majoránky, 1 lžíci solamylu, 1 lžíci kmínu, 1,5 lžíce soli a pepře, 1,5 lžíce kari, 0,5 lžíce červené papriky, 10 stroužků česneku, 2 vejce a podle chuti a hustoty přidáme kečup, worcestrovou omáčku a olej.

Kuchyňské teploměry

Potravina Teplota v jádře
Nemleté hovězí, telecí a skopové maso Málo propečené 63°C
Středně propečené 71°C
Hodně propečené 77°C
Drůbeží maso Kuře a krocan/krůta celé 82°C

Na jakou teplotu se griluje : 7. Zvolte vhodnou teplotu. Při nepřímém grilování se používají teploty kolem 160–180 °C, při přímém grilování 200–230°C.

Na čem je nejlepší grilovat : Na čem grilovat Přesto, že rozpálení i příprava na uhlí trvá déle, Češi stále dávají přednost klasickým grilům na uhlí. Čím dál větší oblibu získávají i elektrické stolní grily, a to zejména u mladších generací. „Co se týče chuti, tak je nejlepší grilovat na dřevěném uhlí.

Kolik stupnu má být v mase

Kuchyňské teploměry

Potravina Teplota v jádře
Mletá masa Hovězí, vepřové, jehněčí 71°C
Krůtí, kuřecí 74°C
Nemleté hovězí, telecí a skopové maso Málo propečené 63°C
Středně propečené 71°C


Maso vkládejte na rozpálený gril

Už jsme zmínili, že maso by se mělo marinovat minimálně 24 hodin, ale nebojte se jej nechat naložené i déle. Hodinu až dvě před grilováním je vyndejte do pokojové teploty, nikdy nedávejte steaky z ledničky přímo na rozpálený gril.Pokud máte teploměr na maso, tak ho zapíchněte do nejtlustší části stehna tak, aby se nedotýkal kosti a teplota masa by měla být 82 – 92 °C. Nebo na to samé místo zapíchněte grilovací jehlu a po vytáhnutí by měla být na dotek velmi horká.

Jak poznat že je steak medium : Neboli středně propečený s typickým, dokonale růžovým středem celého steaku, s výraznou krustou na povrchu. Teplota uvnitř steaku by měla být mezi 60 – 65 °C. Tento způsob přípravy vám doporučujeme, pokud nemáte tolik zkušeností, ale chcete si výborně pochutnat.