Rozpalte gril na 160 až 180 °C. Maso položte nad rozžhavené uhlíky (přímá metoda). Grilujte 5 minut z obou stran pod zavřeným víkem. Maso přemístěte nad část grilu bez uhlíků, přiklopte víkem a nechte 4 minuty dopéct bez otáčení (nepřímá metoda).Záleží to i na velikosti kuřete, ale obvykle se budete pohybovat okolo hodiny a čtvrt až hodiny a půl (pokud grilujete při 180 °C). Důležité je, aby teplota uvnitř masa přesáhla 75 °C. V tu chvíli je kuře připraveno ke konzumaci a v tu chvíli je nejvhodnější vytáhnout ho z grilu, ať se zbytečně nevysuší.V misce smícháme bílý jogurt, citronovou šťávu, nadrobno nasekaný česnek a tymián. Okořeníme podle chuti, promícháme a hotovou marinádou potřeme maso. Marinované maso necháme v lednici marinovat alespoň 2-3 hodiny, nejlépe však přes noc. Maso vyjmeme z marinády, necháme okapat a položíme na gril.
Jak Nakrajet kuřecí prso na gril : Prsíčko by se mělo dělat na každé straně v kuse, tedy bez chaotického otáčení každou minutu. Také ho nechte po sundání z grilu před nakrojením chvilku odpočinout pod nějakým víkem nebo alobalem, aby se v něm rozprostřela šťáva.
Jak poznat že je kuřecí maso hotové
Jak poznat, že je kuře hotové
Jestli tomuto postupu nedůvěřujete, můžete do kuřete píchnout vidlicí či jehlou na špízy, nejlépe do nejsilnější části stehýnka. Pokud z kuřete vytéká čirá šťáva, je hotové, pokud s příměsí krve, ještě je potřeba ho dopéct.
Jak dlouho se dělá kuřecí maso : Jak dlouho vařit kuře nebo jeho části
Krky, hřbety a křidýlka vaříme půl hodiny. Důležité je, aby maso kolem kostí nebylo růžové a kosti šly dobře vyndat. Celá kuřecí prsa vaříme maximálně půl hodiny, aby si zachovala svou šťavnatost.
Kuchyňské teploměry
Potravina | Teplota v jádře | |
---|---|---|
Kuřecí prsa, pečená | 77°C | |
Kuřecí stehna, křídla | 82°C | |
Kachna / husa celé | 74°C | |
Vepřové maso | Středně propečené | 71°C |
Maso můžete kromě soli a pepře ochutit i oblíbeným kořením (skvělé je třeba domácí grilovací nebo uzená paprika s mletým římským kmínem a sušeným česnekem) nebo bylinkami (rozmarýn, tymián, oregano atd.).
Jak dlouho nakladat kuřecí maso
Ačkoli je kuřecí maso po naložení odolnější před zkažením, než je tomu v čerstvém stavu, i tak jej doporučujeme nechat ležet v marinádě maximálně 5 až 7 dní. Naložené maso dokáže již za pouhých 12 hodin perfektně nasát aroma a chuť z marinády. Proto s jeho tepelnou úpravou nemusíte příliš dlouho otálet.Pokud chcete šťavnatý kus masa, nechte je předem naložené v marinádě – stačí olej, bylinky (lze přidat i česnek, cibulku, hořčici, chilli omáčku, worchester – zkrátka podle chuti). Maso pak vložte do zahřátého tuku – ideální je ghee, které se nepřipaluje – a opečte ho z obou stran.Abyste zjistili, jestli je kuře propečené, tak to můžete udělat několika způsoby. Pokud máte teploměr na maso, tak ho zapíchněte do nejtlustší části stehna tak, aby se nedotýkal kosti a teplota masa by měla být 82 – 92 °C.
Pokud chcete šťavnatý kus masa, nechte je předem naložené v marinádě – stačí olej, bylinky (lze přidat i česnek, cibulku, hořčici, chilli omáčku, worchester – zkrátka podle chuti). Maso pak vložte do zahřátého tuku – ideální je ghee, které se nepřipaluje – a opečte ho z obou stran.
Jak dlouho se dělá maso na grilu : Steaky potřebují z každé strany přibližně 4 až 6 minut, tenčí kusy masa 3 minuty z každé strany. Vepřové maso musí být vždy dobře propečené. Profíci v grilování maso připravují pomalu a při nízké teplotě, aby se zabránilo jeho vyschnutí.
Na jakou teplotu se griluje : 7. Zvolte vhodnou teplotu. Při nepřímém grilování se používají teploty kolem 160–180 °C, při přímém grilování 200–230°C.
Jak udělat šťavnaté kuřecí maso
Pokud chcete šťavnatý kus masa, nechte je předem naložené v marinádě – stačí olej, bylinky (lze přidat i česnek, cibulku, hořčici, chilli omáčku, worchester – zkrátka podle chuti). Maso pak vložte do zahřátého tuku – ideální je ghee, které se nepřipaluje – a opečte ho z obou stran.
Jak dlouho maso naložit – Minimální doba: Měli byste maso nechat naložené minimálně několik hodin před samotným grilováním, aby stačilo marinádu vtáhnout. – Ideální doba: 24 hodin před grilováním. Maso uchovejte v uzavřené nádobě nebo sáčku v lednici.Nejprve připravte těstíčko. V mléce rozšlehejte vejce, potom přidejte mouku smíchanou s paprikou, přidejte špetku soli a pepře podle chuti a vytvořte hustější těstíčko. Kuřecí kousky osolte, případně okořeňte a namáčejte v těstíčku. Ihned smažte na rozpáleném tuku, ideálně na přepuštěném másle.
Proč je kuřecí maso tuhé : Vyčerpávají se zásoby glykogenu (zásobárna energie) a tvoří se kyselina mléčná, která způsobí kyselejší prostředí a pokles pH. Svalová vlákna se stahují a svalovina ztrácí pružnost a je tuhá. Maso v této fázi je naprosto nevhodné k jakémukoli kulinářskému využití.