Jak udělat filet z lososa?
Do kůže udělejte několik plytkých zářezů, aby se filety nebo steaky z lososa neprohýbaly. Rozpalte pánev se lžičkou oleje na maximum, položte na něj lososa kůží dolů, opékejte 3 minuty a poté otočte. Nechejte rybu propéct další tři minuty, vypněte plotýnku a nechejte lososa ještě pár minut dojít na horké pánvi.Postup:

  1. Předehřejte si troubu na 200 °C. Také si připravte plech a vyložte jej pečicím papírem.
  2. Filety vyndejte z obalu a osušte papírovou utěrkou. Poté je pokapejte citronem, osolte a opepřete.
  3. Máslo si nechte rozpustit v malém kastrůlku a přelijte jím připravené filety.
  4. Lososa pečte v troubě 20 – 25 minut.

Filet z lososa (pokud možno i s kůží) potřete olivovým olejem a posypte hrubou mořskou solí a zprudka opečte; nejprve kůží dolů – zhruba 5 minut –, pak otočte a dopečte další 3 minuty. Losos by měl být měkký, a přitom křupavý. Podávejte s blanšírovanými fazolkami a čtvrtkami limetky.

Jaké koření se dává na lososa : V misce uděláme zálivku z oleje,citronové šťávy, bazalky, česneku, rozmarýnu, bíleho pepře a petrželky. Vložíme 3 porce lososa a necháme odležet 1 hodinu v lednici. Po té si nachystame 3 kusy alobalu a na každy dáme čast másla a lososa i s částí zálivky a osolíme.

Jak udělat filet na pánvi

Rybí filety z obou stran osolíme, okmínujeme a necháme na talíři zaklopené chvíli odležet. V pánvi si rozehřejeme máslo s trochou oleje, který nám zabrání tomu, aby se máslo začalo při smažení přepalovat. Filety do roztopeného másla dáme smažit nejprve kůží dolů a po osmažení obrátíme a dosmažíme z druhé strany.

Jak dlouho se dělá ryba na pánvi : Tak či tak, ryba je velmi křehká a nízkokalorická surovina, na pánvičce by určitě neměla plavat ve velké vrstvě tuku, připravujete-li ji napřírodno a ne v trojobalu. Filety opékejte 4 až 5 minut. Celou rybu pečte zhruba 4 minuty z každé strany.

Nejlépe pomocí teploměru zjistíme vnitřní teplotu, a jakmile losos dosáhne 55 °C, sundáme ho z grilu. Alternativně poznáte, že je losos hotový, tak, že se Vám u něj vysráží bílkoviny – bílá hmota viditelná mezi řezy jako například na fotce níže. Na první pohled vypadá jako tuk, ve skutečnosti však jde o bílkoviny.

Nejlépe pomocí teploměru zjistíme vnitřní teplotu, a jakmile losos dosáhne 55 °C, sundáme ho z grilu. Alternativně poznáte, že je losos hotový, tak, že se Vám u něj vysráží bílkoviny – bílá hmota viditelná mezi řezy jako například na fotce níže. Na první pohled vypadá jako tuk, ve skutečnosti však jde o bílkoviny.

Jaké bylinky dát na lososa

Na tři porce lososa:

3 lžíce strouhaného parmazánu. hrst nasekaných bylinek (např. libeček, petrželka, tymián, šalvěj) 3 lžíce Borges Classic olivového oleje.Zelenina na páře: Pára je skvělý způsob, jak připravit zdravou a osvěžující přílohu ke rybě. Brokolice, mrkev, cuketa nebo květák na páře se hodí perfektně a nabízejí vynikající kontrast ke křehkému a šťavnatému rybímu masu. Bramborový salát: Bramborový salát je oblíbeným doplňkem ke grilované rybě.Plátky filé osolíme, potřeme cibulovou směsí a naskládáme do pekáčku, vytřeného máslem nebo olejem, poklademe kousky másla. Pečeme v troubě doměkka, asi 20-30 minut. Filé pustí šťávu, takže nemusíme podlévat.

Rybí filety z obou stran osolte a opepřete a vložte do pánve. Opékejte 3 minuty z každé strany. Rybu podávejte posypanou opečenou kúrou s mandlemi, petrželkou a pokapanou trochou oleje z pánve. Jako přílohu můžete naaranžovat rukolu, nabídnete i skrojky citronu.

Co se dává na losos : Samotné maso nemá nijak zvlášť výraznou chuť, hodí se k němu například citronová či limetková šťáva, zázvor, česnek, bílé víno, bylinky a další chuťově výrazné ingredience. Losos, stejně jako ostatní ryby, nevyžaduje dlouhou tepelnou úpravu, někdy dokonce žádnou.

Jak se peče losos v troubě : Maso jen lehce potřete citronem, olivovým olejem, osolte a případně vmasírujte bylinky a dejte do rozpálené trouby na 230 °C kůží nahoru, aby se filet zatáhl a zůstal šťavnatý. Lososové filety nechte péct zhruba patnáct až dvacet minut, aby zůstaly uvnitř růžové a nebyly vysušené.

Proč má maso lososa růžovou barvu

Losos, který žije v moři, má maso narůžovělé. Je to dané jeho přírodní stravou, do které patří korýši. Díky nim se lososům zbarvuje jejich svalová tkáň do červena.

Položíme kůží na máslo. Osolíme, posypeme kořením na ryby a položíme kolečko citronu. Můžeme ještě celé pokapat citronovou šťávou. Pečeme cca 15 min na 180 °C.Upečeného lososa podávejte s vařenými bramborami. Vařené brambory na závěr posypte nakrájenou pažitkou.

Jaká omáčka se hodí k lososu : Je hotová za pár minut a zvládne ji úplně každý. Holandská omáčka je jednou ze základních omáček k rybám, lze ji však použít i k dalším mořským plodům, drůbežímu masu nebo zelenině.