Cuketu omyjeme, odstraníme semena a nakrájíme na malé kousky. Zeleninu uvaříme na páře nebo ve vodní lázni doměkka, to trvá asi 10 minut. Poté měkkou brokolici rozmixujeme tyčovým mixérem a vmícháme olej. Příkrm podáváme dítěti vlažný.Nejvhodnější čas je mezi čtvrtým a šestým měsícem věku dítěte.Cuketu není nutné loupat, naopak zelená cuketa po rozmixování udělá polévku vzhledově lákavou. Ve chvíli, kdy je zelenina tak akorát měkká, rozmixujeme ponorným mixérem a přidáme česnek a sůl. Podáváme s osmaženou houstičkou či chlebem.
Jak zavařit cuketu pro miminko : Cuketu oloupejte, omyjte a nakrájejte na půlcentimetrové kostky. Poté je promíchejte v hrnci se solí a nechte chvíli odležet. Pak přidejte ostatní suroviny a promíchejte. Nakonec už jen stačí zavařit 20 minut na 85 °C.
Co všechno se dá udělat z cukety
Cuketa: Nejlepší recepty našich čtenářek. Vyzkoušejte je i vy!
- Cuketové muffiny.
- Slaná cuketová roláda "Vánek"
- Cuketová nádivka na plech aneb cukeťák.
- Cuketové karbanátky bez masa.
- Slané cuketové vafle.
- Smažená cuketa v křehkém česnekovém těstíčku.
- Zapečená cuketa plněná mletým masem.
- Slaný koláč s cuketou a rajčaty.
Jak pripravit řepu do Prikrmu : Příprava příkrmu z červené řepy
Důkladně omytou řepu nakrájíme na malé kousky. Vaříme v páře asi půl hodiny, dokud kousky nejsou úplně měkké. Řepu rozmixujeme do hladké kaše. Pokud je potřeba, přidáme kojeneckou vodu či mateřské mléko, aby se příkrm lépe mixoval.
Oblíbenou součástí prvních příkrmů je mrkev, brokolice, dýně, cuketa a brambory.
Postupně můžete kombinovat brambory s dalšími druhy zeleniny, případně rýži, čočku, jáhly, kuskus a těstoviny. Do příkrmu přidávejte různé druhy masa a ryb, jednou týdně můžete dát místo masa vaječný žloutek. Odpolední svačina: Mateřské nebo umělé mléko, křupky, piškoty, dětské sušenky.
Kdy může být cuketa jedovatá
Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.Postup je jednoduchý, stačí nám obyčejná sůl. Na smažení nebo grilování se starší cukety příliš nehodí, vhodnější jsou mladé. Pokud se ale rozhodneme starší cukety přece jen využít, vždy je necháme před použitím vypotit – tzn. posolíme je z obou stran a necháme je 15 až 30 minut stát.Zalijeme trochou kvalitního oleje tak, aby na povrchu směsi vytvořil souvislou vrstvu. Sklenicím otřeme okraje, zavíčkujeme je a dáme na 20 minut sterilovat při 85 °C.
Okraj sklenice očistíme a uzavřeme víčky. Naplněné sklenice dáme do hrnce, napustíme vodu 1 cm pod okraj sklenic a sterilujeme 15 minut na 85 °C. Poté sklenice z hrnce vyjmeme. Takto připravená cuketa se může použít do různých polévek, omáček i pod maso.
Jak spotřebovat cukety : Cuketu můžete zpracovat i do různých čalamád a omáček nebo ji zavařte jako okurky. Z cukety připravíte výtečné polévky, hodí se na zapékání, smažení i dušení. A díky své neutrální chuti můžete cuketu použít i do sladkých moučníků, kterým dodá příjemnou šťavnatost.
Kdy dát příkrm červenou řepu : Dle oficiálních informací je možné malým dětem zařazovat červenou řepu od ukončeného 8. měsíce . Měly by si ji ale pravidelně dopřávat i těhotné maminky, neboť je bohatým přirozeným zdrojem kyseliny listové.
Kdy dát Hrasek do Prikrmu
S ostatními luštěninami (čočka, hrách, soja) raději počkat do 1,5-2 let.
Od 6 měsíců věku
Zavádíme ovoce, nejlépe podušené jablko v pář e(nesladit), dále banán, meruňky, broskve, hrušky, švestky. Ekvivalentem jsou opět hotové ovocné přesnídávky.Jogurt můžete kojenci podávat od ukončeného 8. měsíce.
Co dát 5 Mesicnimu miminku k jidlu : Důležitou součástí stravy 5měsíčního miminka je zelenina, která obsahuje spoustu vitamínů a bývá dobře tolerována – zejména proto, že je chuťově méně výrazná a není sladká. Oblíbenou součástí prvních příkrmů je mrkev, brokolice, dýně, cuketa a brambory.