Jak udělat bodové osvětlení?
Žárovku do bodovek zapojíte prostřednictvím objímky, kterou připojíte k přívodu elektrického proudu. Žárovku připojenou do objímky potom zasunete do rámečku a zajistíte prostřednictvím pružiny. Tak postupujte i při výměně.Bodovky vybírejte dle místností

Velmi důležité je také jejich rozmístění – měla by být umístěna s rozptylem světla pod úhlem 60 stupňů a ve vzdálenosti 150 cm od sebe. Myslete také na to, že musí být umístěna alespoň 1 metr od rohů – jen tak osvětlí i tmavá zákoutí a nebudou vytvářet nežádoucí stíny.Žárovku se závitem jednoduše zašroubujte do patice, žárovky GU10 a MR6 vyměníte pomocí kolíků, které do patice zasunete a otočíte. Nakonec se žárovkou lehce zatahejte, abyste se ujistili, že drží tak, jak má, a zkuste rozsvítit. Jak vidíte, výměna „bodovky“ není žádná věda a zvládne ji během chvíle každý.

Jak zapojit patici GU10 : Patice GU10, které se říká „bajonet“, má tvar hladkého válce se dvěma protilehlými výstupky. Do objímky se závit zasune tlakem proti pružině a poté se zajistí pootočením. Na tento typ patice narazíte především u podhledových svítidel.

Jak udělat bodova svetla

V případě zápustných bodovek je nejprve třeba do sádrokartonu vyříznout otvor o velikosti rámečku světla. Bodové osvětlení následně vložíte do otvoru a zajistíte rámeček světla pacičkami na pružinách, které jsou jeho součástí, aby svítidlo v otvoru správně drželo.

Jak zapojit světlo na 3 dráty : U nových elektrických vývodů naleznete většinou 3 dráty (vodiče), které jednoduše zapojíte dle barvy drátů (vodičů) u svítidla.

  1. černý nebo hnědý je vodič fázový
  2. modrý je vodič nulový
  3. žlutozelený je vodič ochranný zemnící

Rychlý tahák pro výpočet potřebného množství světla

Intenzita osvětlení Prostory pro osvětlení
75 lx parkovací prostory a garáže
100 lx komunikační prostory, chodby, odpočívárny, skladiště
150 lx schodiště, předsíně se zrcadly, garáže s dílnou
200 lx spíže, šatny, koupelny, toalety, jídelny, čekárny,


Pro osvětlení zrcadla se raději vyhněte bodovým svítidlům. Díky intenzivnímu svícení by docházelo k nežádoucím odrazům a oslnění. Při výběru barvy světla je vhodná neutrální bílá barva světla (4000K) a nebo bílá barva (3000K). Svítidlo nad zrcadlo není v zóně s potřebným krytím IP44.

Jak dlouho vydrží LED osvětlení

Běžné LED svítidlo zvládne 10 – 15 let bezporuchového svícení. U LED žárovek je životnost také výrazně delší než u běžné žárovky. Běžné LED žárovky vydrží svítit až 50 000 hodin, klasické (wolframové žárovky) měly udávanou životnost pouze 1 000 hodin.LED žárovky s typovým označením GU10 mají patici se dvěma malými bajonety a uchycení do patice LH-GZ10 je pootočením. Tyto LED bodovky již téměř nehřejí a uspoří oproti halogenkám až 90% spotřeby elektrické energie. Uplatnění nacházejí téměř všude, v domácnostech, prodejnách a kancelářích.Další skvělou možnost přivedení denního světla do místností bez oken, ve kterých je nutné i během dne využívat umělé osvětlení, představuje světlovod. Díky tubusu s vysoce odrazivou reflexní vrstvou přivedete denní světlo téměř kamkoli v domě, a to i v zamračených dnech.

Motorové vozidlo musí za jízdy vždy svítit, za snížené i nesnížené viditelnosti, prostě vždy. Ve dne za nesnížené viditelnosti stačí svítit světly pro denní svícení. Za snížené viditelnosti musí svítit potkávací světla, světla pro denní svícení už nestačí.

Co kdyz zapojim svetlo obracene : Pokud máte světlo I třídy (s kovovou kostrou, vyvedený zž vodič, svorka s ''obráceným stromečkem'') je třeba zapojit ochranný vodič (PE, zeleno/žlutý) spolu s pracovní nulou (N, modrá) na nulovací vodič.

Jaký jistič pro světla : Obecné doporučení zní, že pro světelné okruhy se používají vodiče Cu 3x 1,5mm s jištěním 6 – 10A. Textilní kabely 3x 1,5mm lze využít i pro zásuvky a zásuvkové okruhy za předpokladu, že budou jištěny 10A jističem.

Kolik světla na m2

Obecně lze uvést že: Základní osvětlení obytné plochy je 100 lm/m² Základní osvětlení kuchyně a koupelny je 300 lm/m²

Osvětlovanou plochu (= 15 m²) vynásobte lx hodnotou z tabulky. Tím získáte hodnotu lm. 15 m² × 200 lx = 3000 lm.Technické normy určují, že v koupelnových prostorách by mělo být minimálně 250 luxů, tj. 250 lumenů na m2. Při velikosti koupelny cca. 2x3m = 6m2, potřebujete asi 1500 lumenů.

Jak silné světlo do koupelny : Příkon provozních svítidel v koupelně postačí cca 2-5W LED/m2. Podhledová, bodová svítidla navodí příjemnou atmosféru, neoslňují a jsou vhodná pro běžné, provozní osvětlení koupelny.