Základní pravidla při psaní abstraktu
Abstrakt je zpravidla psán stručně, ale měl by čtenáři více do hloubky nastínit téma navazující práce a seznámit jej tak i s použitými metodami, výsledky a závěrem. Abstrakt je stejně jako anotace vždy na začátku práce ještě před úvodem a je pro něj vyhrazena celá jedna strana.Abstrakt bakalářské práce je krátkým shrnutím celé práce a měl by obsahovat její cíle, použité metody, výsledky šetření a závěr. Abstrakt se umisťuje do přední části bakalářské práce a jeho rozsah by měl být okolo 500 slov. Cílem abstraktu je případného čtenáře zaujmout a přesvědčit ho k dalšímu čtení práce.Autor by se měl v první části abstraktu zaměřit především na řešený problém, téma a cíl celé práce. V další části je potřeba uvést, zda byl problém vyřešen a jestli došlo k naplnění stanoveného cíle. Poté by měly být sděleny konkrétní výsledky, ke kterým pisatel došel a které jsou stěžejním bodem celého výzkumu.
Jak dlouhy by měl být abstrakt : Abstrakt je však rozsáhlejší – při dodržení normy ČSN ISO 214 by měl obsahovat až 500 slov u BP / DP. V případě článků nebo částí práce by se mělo jednat o 250 slov a u krátkých zpráv pouze o 100 slov. Tip: Naformátování a korektní umístění abstraktu je součástí služby formátování prací.
Co patří do abstraktu
Abstrakt je obvykle rozdělen do logických částí obdobně jako vlastní práce. Může tedy obsahovat informaci o podkladech, úvod, cíle, metody, výsledky a závěr.
Jak napsat abstrakt k prezentaci : Abstrakt má být stručný a obsahovat pouze informace v dokumentu obsažené. Abstrakt by měl být u rozsáhlejších dokumentů v délce max. 500 slov, u článků či částí monografií cca 250 slov a u poznámek a krátkých zpráv do 100 slov. Abstrakt bývá umístěn na začátek odborného textu.
Abstrakt obsahuje všechna důležitá sdělení z článku. Je v něm stručně nastíněno vše potřebné – metodologie, závěry, způsob práce, téma. Bývá často delší, (například na stránku) je tedy jistou kondenzací obsahu daného textového útvaru. Čtenáře neláká, ale seznamuje s vlastními výsledky.
Zásady správně napsaného poděkování
- Poděkování musí být osobní, tzn.
- Poděkování musí být napsáno bez gramatických i pravopisných chyb, bez chyb ve jméně a vulgarismů.
- Poděkování pište a odesílejte včas, bez velké časové prodlevy.
- V děkovném dopise vyjadřujte své pocity.
- Nepleťte do něj jiné záležitosti.
Jak napsat abstrakt k přednášce
Měl by začínat jasným uvedením cílů práce, nejlépe formulací hypotézy, která byla prací testována, uvést použitý materiál (včetně počtů sledovaných subjektů) a metody, dosažené výsledky včetně základních statistických výsledků a měl by být zakončen stručně formulovanými závěry, které by bylo vhodné uvést v samostatném …Na začátku nesmí chybět představení tématu, nastínění osnovy vystoupení, na konci pak rekapitulace nejdůležitějších informací a závěr. Každá část prezentace by měla být od ostatních oddělena nějakým odlehčením, humornou vsuvkou atd.Poděkování s dárkem
Může to být třeba velká tabulka čokolády, poukaz na masáž… Nebo poděkujte s Florea. Poslat květiny se vzkazem jako poděkování je čím dál oblíbenější forma vyjádření vděčnosti za pomoc či radu. Počet růží nebo jiných květin do děkovné kytice by měl být úměrný velikosti pomoci.
Ať tak či tak, dopis musí být personalizovaný, ale pořád profesionální. Je potřeba si uvědomit, že i děkovný dopis je stále jen klasickou obchodní korespondencí. Píše se tedy ve formálním stylu, nicméně s osobním pozdravem a oslovením. Pro jednoduché poděkování nemusí být dopis nijak dlouhý.
Jak napsat Abstrakt k prezentaci : Abstrakt má být stručný a obsahovat pouze informace v dokumentu obsažené. Abstrakt by měl být u rozsáhlejších dokumentů v délce max. 500 slov, u článků či částí monografií cca 250 slov a u poznámek a krátkých zpráv do 100 slov. Abstrakt bývá umístěn na začátek odborného textu.
Co nedělat při prezentování : Vyhněte se stylům pěst do dlaně či modlící se mnich. Ruce nikdy nespojujte za zády jako žáčci první třídy. Obě ruce spuštěné volně podél těla také nepovažuji pro prezentaci za zcela ideální, i když to někteří lektoři doporučují.
Co říct na začátku prezentace
Úvod by měl obsahovat SILNÉ SDĚLENÍ, z něhož posluchači pochopí, proč by vám měli věnovat pozornost a co jim hodláte předat. Úvod by měl být SVŮDNÝ a nikdy ne nudný, čehož můžete dosáhnout provokativní otázkou, šokující statistikou, citátem hrajícím na city nebo osobním příběhem.
V rámci formální úpravy má poděkování jednoduchý nadpis „Poděkování“. Tento nadpis však není součástí automatického generovaného obsahu práce. Nadpis „poděkování“ je zpravidla tučný text s písmem např. o 2 nebo 4 body větším, než je normální text práce.Zásady správně napsaného poděkování
Poděkování pište a odesílejte včas, bez velké časové prodlevy. V děkovném dopise vyjadřujte své pocity. Nešetřete slovy jako: vděčný, spokojený, šťastný atp. Nepleťte do něj jiné záležitosti.
Jak se uklidnit před vystoupením : Radí nervózním řečníkům, aby těsně před prezentací vyhledali soukromí, posadili se a úmyslně napnuli všechny větší svaly: ruce zatněte v pěsti, dále zatněte paže, ramena, břicho, nohy, prsty, čelisti, obličejové svaly, jazyk opřete do patra a hlavu do opěradla. Napočítejte do pěti a uvolněte se.