Délka uzení
Kuřata osuště, nechte je klidně hodinku vzpamatovat se z toho šoku a Zatím vyhřejte udírnu na 80-90 stupňů. Udíme přibližně 6 hodin. Můžete použít vpichovací teploměr. V Prsou by měla teplota držet hodnotu 65°C po dobu 10 minut.Křídla jsem pekla dohromady cca 50 minut na 200 stupňů. Na posledních patnáct minut vždycky křídla obrátím, aby se udělala kůrka i na druhý straně. Pokud máte rádi hodně připečený křídla, tak doporučuju použít na posledních pár minut funkci horký vzduch (pokud máte).Doba naložení potom záleží na druhu masa a použité soli. Kuřecí nebo kachní prsa stačí naložit na 2–5 dní. Uzení vepřového masa probíhá zpravidla po uplynutí 3–6 týdnů po naložení (s výjimkou menších a libových částí, jako třeba panenka, které stačí i jen pár dní.
Jak naložit krůtí stehna na uzení : Sůl ve vodě dobře rozmíchejte a až poté do ní vložte stehna. Aby bylo maso ponořené celé můžete hod zatížit miskou s vodou. Naložené kousky kuřete nechte odpočívat v lednici 24 hodin. Po vyndání můžete maso ještě okořenit libovolnou směsí.
Jak spravne udit maso
Vepřový bok, krkovice či plec udíme při teplotě 65-75 °C přibližně 7 hodin. Kuřecí či kachní prsa udíme při 75 °C přibližně 4 hodiny. Celé kuře či kuřecí čtvrtky vzhledem k přítomnosti kostí asi 6 hodin. Domácí klobásy udíme přibližně 5-7 hodin při teplotě 65-75 stupňů.
Jak udit maso bez udírny : Na dno pomalého hrnce vložte mřížku nebo pařák, na to rozložte maso, přiklopte a zapněte LOW na 7–8 hodin podle velikosti kusů masa. Zkusila jsem kuřecí stehna a ta byla hotová již za 6 hodin. Během vaření ještě 2× potřete naředěným kouřem s vodou. Pokud byste měli pod masem příliš výpeku, slijte během vaření.
Kuřecí či kachní prsa udíme při 75 °C přibližně 4 hodiny. Celé kuře či kuřecí čtvrtky vzhledem k přítomnosti kostí asi 6 hodin. Domácí klobásy udíme přibližně 5-7 hodin při teplotě 65-75 stupňů.
Častou chybou, kvůli které se připravujete o dokonale křupavou kůrku, je polévání kuřete po celou dobu pečení. Stačí jej ovšem po otočení kuřete polít výpekem a za dalších 15 minut potřít rozpuštěným máslem. Následně zvýšená teplota na 200 °C na posledních 15 – 20 minut se už postará o zbytek.
Jak nalozit kuře na uzení
Postup: Vodu se solí přiveďte k varu, přidejte česnek a koření a vařte zhruba 5 minut, dokud se sůl bezezbytku nerozpustí a koření nepustí svou vůni. Nechte vychladnout a do připraveného nálevu pak zcela ponořte kuřata, která chcete udit. Takto naložené je nechte alespoň 24 hodin odpočívat v lednici.Kuřecí prsa omyjeme, osušíme a nakrájíme na tenké plátky. V misce smícháme bílý jogurt, citronovou šťávu, nadrobno nasekaný česnek a tymián. Okořeníme podle chuti, promícháme a hotovou marinádou potřeme maso. Marinované maso necháme v lednici marinovat alespoň 2-3 hodiny, nejlépe však přes noc.Troubu předehřejeme na 200 °C, horkovzdušnou na 180 °C. Maso vložíme do pekáčku, překryjeme alobalem a dáme do trouby. Po deseti minutách snížíme teplotu o dvacet stupňů a pečeme nejméně půl hodiny; doba pečení závisí na váze masa. Vypékající se šťávu můžeme případně zředit trochou horké vody, aby se nic nepřipalovalo.
Maso je vhodné před uzením ohřát ve vodě při teplotě cca 60 °C. Tento způsob uzení je v domácích podmínkách nejčastější, výsledný produkt má výraznou chuť a vůni. Uzení horkým kouřem – probíhá při teplotě 60-95 °C po dobu osmi až dvanácti hodin. Předvařená šunka nebo klobásy se horkým kouřem udí dvě až tři hodiny.
Jak udit s pilinami : Na začátku topení je dobré udit dřívím bez pilin. Jakmile suroviny dostatečně oschnou, teplotu snížíme na 20°C zasypáním ohně pilinami (ideálně tvrdými). Kouř nesmí být horký, protože by povrchová vrstva masa zkožnatěla. Příliš pomalé uzení může vést ke zplesnivění výrobku.
Na jakou teplotu udit špek : Vyhřejte si udírnu na 80 °C a dejte do ní kusy špeku.
Jak správně udit
Vepřový bok, krkovice či plec udíme při teplotě 65-75 °C přibližně 7 hodin. Kuřecí či kachní prsa udíme při 75 °C přibližně 4 hodiny. Celé kuře či kuřecí čtvrtky vzhledem k přítomnosti kostí asi 6 hodin. Domácí klobásy udíme přibližně 5-7 hodin při teplotě 65-75 stupňů.
– Pokud máte doma sádlo, osušené kuře rovnoměrně celé potřete asi dvěma lžícemi, jednu lžíci použijte i do břišní dutiny, a dejte ho péci. Před finálním dopečením ho pak potřete máslem a na chvilku ještě vraťte do trouby, vytvoří vám nádherně křupavou kůžičku.Pokud je to zrovna váš případ, počítejte s tím, že kuře se peče v troubě alespoň 45 minut. Před přípravou drůbeže tedy nejprve zapněte troubu a předehřejte ji na 180 stupňů. Mezitím si připravte kuře do pekáčku a okořeňte jej dle chuti. Poté vložte kuře do trouby a pečte 45–50 minut.
Jak naložit celé kuře : „Nejjednodušší způsob je naložit kuře asi na 14 hodin do slaného roztoku. V deseti litrech vody dobře rozpustím kilo soli a celé kuře do něj ponořím,“ popisuje Jan Punčochář. Takto připravené už opravdu nepotřebuje o moc víc než trochu másla, nasolení navíc pomůže i křupavosti kůrky.