Jak Uchovavat čočky?
Podle naší optometristky Jany Tomečkové je žádoucí vyměňovat roztok z pouzdra každý den. Maximálně pak doporučuje čočky ve stejném roztoku nechat 2 – 3 dny. Delší dobu většina očních specialistů nositelům čoček nedoporučuje, neboť se bakterie z vyčištěné čočky mohou v roztoku dále rozmnožovat.Kontaktní čočky by nikdy neměly být vystaveny kontaktu s vodou. Pokud pod vodou otevřete oči, vyjměte čočky co nejrychleji z očí a už je raději znovu nepoužívejte. Mořská voda může způsobit vysušení čoček, které se pak mohou nepříjemně přichytit k rohovce.Postavte se před zrcadlo a otočte zrak směrem nahoru. Ukazováčkem jedné ruky zvedněte horní část očního víčka. Prostředníčkem druhé ruky pak stáhněte dolní část víčka a s pomocí ukazováčku a palce uchopte čočku, jemně potáhněte směrem dolů a vyndejte z oka.

Jak často měnit vodu u čoček : Rozdílná je i proto rada optometristky: "Při dlouhodobém uložení čoček v roztoku doporučuji roztok v pouzdře měnit každé 3 dny. Delší doba je pro zdraví oči riskantní," říká Mgr. Jana Tomečková. Pokud se vám stává, že vícedenní čočky necháváte v roztoku déle ležet často, vyplatí se vám zkusit jednodenní čočky.

Co se stane když usnu s čočkami

Silikon-hydrogelové čočky propouští k rohovce více kyslíku, takže v jejich případě oči nebudou tak podrážděné. Pokud však nosíte čočky hydrogelové, po probuzení budou oči pravděpodobně zarudlé a budou pálit, dokonce si můžete poškodit rohovku. Spaní v kontaktních čočkách až 6-krát zvyšuje riziko oční infekce.

Jak dlouho můžu nosit jednodenní čočky : Nemějte čočky na očích 24 hodin denně nebo během spánku: tento způsob nošení je možný jen s některými typy čoček a i u nich je potřeba prodloužené nošení zkonzultovat s očním lékařem. Nenoste kontaktní čočky po uplynutí doby spotřeby: prošlé čočky ztrácejí potřebné kvality a nepropouštějí dostatečné množství kyslíku.

Pokud je čočka správně, směřují její okraje vzhůru. Jestliže je čočka obrácená, směřuje její okraj ven a tvarem připomíná misku nebo talíř.

Pokud si náhodně zdřímnete nebo usnete s nasazenými čočkami, může se stát, že kontaktní čočky budou sušší než obvykle a bude obtížnější je z oka vyjmout. Pokud si nejste jisti nebo pokud si povšimnete zčervenání, bolesti nebo horšího vidění, nebo když se vám nedaří čočky vyndat, okamžitě vyhledejte očního specialistu.

Co se stane když nosím čočky déle

Moderní čočky jsou totiž navržené tak, abyste o nich prakticky nevěděli. Ovšem pokud nosíte čočky déle, než je pro daný typ určeno, čočka se může zkroutit. Zkroucená čočka je na oku velmi nepohodlná a může velice rychle začít oko dráždit.Kolik dát vody Čím větším množstvím čočku zalijete, tím více se "svlékne" ze slupek a rozpadne. Čočka, která přijde do salátu, by měla na konci varu téměř všechnu vodu vstřebat. Na 1 díl čočky je potřeba asi 2 díly vody a tuto čočku se snažte moc nemíchat, abyste měknoucí zrnka nerozbili.Dobrý den, měsíční kontaktní čočky se mohou nosit pouze v rámci 30 dní od otevření originálního balení (blistru). 14 denních pak 14 dní, u jednodenních pouze jeden den apod. Nebere se tedy ohled na to, jak často jste je za dobu, co jsou otevřeny, nosila.

V současné době již existují díky vyspělým technologiím kontaktní čočky určené pro nepřetržité nošení, ve kterých lze bez obav spát. Nepřetržité nošení znamená, že čočky lze nosit nasazené po celý měsíc a nemusíte je z oka vůbec vyjmout.

Jak dlouho můžu mít jednodenní čočky : Nenoste čočky déle, než je u daného typu doporučené: měsíční čočky vyměňte po měsíci, jednodenní čočky každý den! Nemějte čočky na očích 24 hodin denně nebo během spánku: tento způsob nošení je možný jen s některými typy čoček a i u nich je potřeba prodloužené nošení zkonzultovat s očním lékařem.

Co se stane kdyz budu nosit čočky déle : Moderní čočky jsou totiž navržené tak, abyste o nich prakticky nevěděli. Ovšem pokud nosíte čočky déle, než je pro daný typ určeno, čočka se může zkroutit. Zkroucená čočka je na oku velmi nepohodlná a může velice rychle začít oko dráždit.

Proč se po čočce prdí

Na rozkladu těchto sacharidů se podílí střevní bakterie, které přitom produkují odpadní plyny jako dusík, vodík či oxid uhličitý a tím způsobují nadýmání. Plyny vznikající při rozkladu oligosacharidů z luštěnin jsou bez zápachu. Příčinou zápachu je ve skutečnosti sirovodík, který však vzniká při rozkladu bílkovin.

Pokud je spojen i s neostrým viděním, je nutno se ujistit zda nemáte čočku nasazenou naruby. Pálení s neostrým viděním, které se mění při mrkání může způsobit i akutně probíhající infekční zánět spojivek. V takovém případě je nutno nošení čoček přerušit.Nenoste čočky déle, než je u daného typu doporučené: měsíční čočky vyměňte po měsíci, jednodenní čočky každý den! Nemějte čočky na očích 24 hodin denně nebo během spánku: tento způsob nošení je možný jen s některými typy čoček a i u nich je potřeba prodloužené nošení zkonzultovat s očním lékařem.

Jak dlouho namočit čočku : NAMÁČENÍ luštěnin napomáhá lepší stravitelnosti a zkracuje dobu vaření. Čočce sice stačí dvě až čtyři hodiny, ale pokud se z nějakého důvodu k vaření nedostanete ještě ten den, nechte ji klidně namočenou i přes noc.